PSYCHOLOGIA BARW: Co kolor ścian w mieszkaniu mówi o Tobie?

To, jakie kolory lubimy szczególnie i jakimi otaczamy się w mieszkaniu, świadczy o cechach naszego charakteru.
PSYCHOLOGIA BARW: Co kolor ścian w mieszkaniu mówi o Tobie?
Fot. Unsplash (Beazy & Jane Duursma)
05.10.2021

Znaczeniem i symboliką kolorów zajmowało się w ostatnich dziesięcioleciach wielu naukowców. Dzięki ich badaniom wiemy obecnie, że przykładowo zieleń uspokaja i wycisza, a czerwień – przeciwnie – pobudza i dostarcza energii. Te i inne fakty naukowe sprawiły, że kolory zaczęły być wykorzystywane do różnych celów przez architektów, uzdrowicieli, specjalistów od reklamy, czy projektantów ubrań. W jaki sposób? Szpitale np. stawiają na jasnozielony wystrój wnętrz (bo barwa ta relaksuje i zmniejsza wysiłek wzroku), a wszelkiego rodzaju bary i restauracje na akcenty pomarańczowe (bo kolor ten pobudza apetyt i wprawia w dobry nastrój).

Nie od dziś wiadomo również, że to, jakie kolory lubimy szczególnie i jakimi otaczamy się w mieszkaniu, świadczy o cechach naszego charakteru.

Wybierz zatem z listy barwę ścian, która dominuje w twoim gniazdku i sprawdź, co to oznacza!

Polecamy także: Tak będzie wyglądała nowa kuchnia Blanki Lipińskiej. Internautka: „Jak w grobie”

Co kolor ścian w mieszkaniu mówi o Tobie?

Fiolet

Jest kolorem ścierających się przeciwieństw. Z jednej strony wskazuje na ogromną wielkoduszność i uczuciowość, z drugiej na potrzebę dominacji i władzy. Barwa ta symbolizuje również ogromne zainteresowanie sferą duchową, kontemplacją i… luksusem. Prawdopodobnie jesteś więc osobą niezwykle skomplikowaną wewnętrznie, która wciąż szuka dla siebie właściwej drogi.

Żółty

Kolor ten czcili Egipcjanie i Majowie jako barwę podtrzymującą życie. Symbolizuje ona radość, energię i spontaniczność. Prawdopodobnie jesteś osobą, która cieszy się w towarzystwie ogromną sympatią i zaufaniem. Nigdy nie zdradzasz powierzonych sobie tajemnic, jesteś ostoją przyjaźni. Uwielbiasz słuchać innych, a energią, którą w sobie posiadasz, mogłabyś obdzielić wszystkich swoich znajomych. Uważaj jednak, bo twoja podatność na pochwały może przysporzyć ci nieraz kłopotów.

Pomarańcz

Symbolizuje dążenie do osiągnięcia celu. Zwolennicy tej barwy są kompetentni, zorganizowani i bardzo aktywni. Uwielbiają porządek, bo chaos ich blokuje i męczy. Potrafią dużo z siebie dać, ale tyle samo oczekują od innych. W swoim pozytywnym podejściu do świata i niespożytej energii są niezrównani. Świetnie sprawdzają się w czynnościach, wymagających dużych zdolności organizacyjnych.

Błękit

Sprzyja skupieniu i koncentracji. Jeśli lubisz ten kolor, prawdopodobnie masz bardzo analityczny i równocześnie kreatywny umysł. Interesujesz się muzyką, literaturą bądź sztuką. Masz potrzebę zrobienia czegoś ważnego i pożytecznego, chcesz, aby inni cię szanowali i doceniali. Budzisz w swoim otoczeniu podziw, bo jak mało kto – zawsze znajdujesz rozwiązania najtrudniejszych sytuacji.

Brąz

Symbolizuje spokój i opanowanie. Osoby, które lubią ten kolor, są bardzo niepewne siebie i zazwyczaj nie mają poczucia humoru. Ich stabilizacja emocjonalna zazwyczaj utożsamiana jest z nudziarstwem, dlatego może odpychać. Z drugiej jednak strony zwolennicy brązu są osobami bardzo wspierającymi swoich bliskich i niezawodnymi. Ich drugie imię to: uczciwość, uporządkowanie i stabilizacja, dlatego dobrze sprawdzają się w profesjach, związanych z przyrodą. Cenią sobie życie wiejskie.

Czerń

Kolor ten jest odbierany jako symbol elegancji, prestiżu i powagi, budzi zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa. Najchętniej wybierają go dwie grupy ludzi - pierwsza to osoby mądre, zdyscyplinowane i sumienne, a druga to niepewni swojej wartości i szukający swojej drogi samotnicy. Zwolennicy czerni zazwyczaj tęsknią za miłością i mają skłonności do izolacji. Inni widzą w nich osoby niezależne, zdyscyplinowane i polegające wyłącznie na sobie.

Biel

Jest kolorem obrazującym pustkę. Jeśli go wybrałaś, prawdopodobnie jesteś indywidualistką i samotniczką, która ma problemy z poczuciem własnej wartości. Po zmieszaniu z innymi barwami biel zyskuje inny odcień. Podobnie jest z tobą – rozkwitasz dopiero w połączeniu z innymi ludźmi. Jeśli nie będziesz stronić od przyjaciół i miłości – poczujesz się lepiej we własnej skórze.

Szary

Jest kolorem skrywanych emocji. Zwolennicy tej barwy są spokojni, niepewni siebie, bierni i czują się niezrealizowani na wielu polach swojego życia. Inni ludzie odbierają ich jako wiecznie znużonych, zestresowanych i pozbawionych jakiejkolwiek energii. Prawdopodobnie jesteś osobą bardzo wyciszoną, która nie potrzebuje manifestować wszystkich swoich uczuć.

Czerwień

Jeśli jest to twój ulubiony kolor, jesteś bardzo ambitna, odważna i pewna siebie. Doskonale wiesz, czego chcesz od życia i nie zawahasz się przed niczym, aby dopiąć swego celu. Przyciągasz do siebie osoby słabsze psychicznie, aby móc nad nimi dominować i budzić ich podziw. Jesteś również bardzo emocjonalna i zawsze jasno wyrażasz swoje zdanie, nawet jeśli różni się ono od opinii innych. Bardzo ważną sferą twojego życia jest erotyka, a twój niesamowity seksapil robi ogromne wrażenie na płci przeciwnej.

Róż

Jest to najbardziej „kobiecy” kolor z całej palety barw. Symbolizuje uczuciowość, wrażliwość i opiekuńczość. Zwolenniczki tego koloru uwielbiają pomagać innym i zawsze dużo z siebie dają. Troskliwość i czułość, którą obdarzają swoich bliskich, mogą być jednak niekiedy odbierane jako zaszczucie i osaczanie. Jeśli twoim ulubionym kolorem jest różowy, prawdopodobnie jesteś romantyczką, wierzącą w księcia na białym koniu. Z tego względu łatwo cię wykorzystać i skrzywdzić.

Zieleń

Symbolizuje otwartość, szczerość i kreatywność. Zwolenniczka tej barwy jest duszą towarzystwa, która uwielbia szalone, spontaniczne przygody. Nienawidzisz rutyny i stania w jednym punkcie – wokół ciebie zawsze musi się wiele dziać. Doskonale oddziałujesz na innych, ale nieraz brakuje ci czasu, aby skupić się na własnych potrzebach emocjonalnych. Zdarza ci się marzyć o osiągnięciu równowagi wewnętrznej.

Zobacz także: Ściana ze szkła, wiklinowe żyrandole, wielkie plakaty. Idealne mieszkanie Mariki Jóźwiak

Granat

Przez wielu badaczy kolor ten uważany jest jako jeden z „najmądrzejszych”. Wyraża opanowanie, inteligencję, władzę, odpowiedzialność oraz samowystarczalność. Zwolennicy tej barwy dobrze sprawdzają się w roli sędziów i przywódców, ponieważ uwielbiają podejmować decyzje. Jednocześnie mają skłonności do autorytaryzmu, nadmiernej niezależności i polegania wyłącznie na sobie, przez co trudno znaleźć im miłość.

Złoty

To kolor dobrobytu i luksusu. Jeśli go wybrałaś, prawdopodobnie jesteś szlachetna, dumna i władcza. Uwielbiasz być w centrum zainteresowania i nie zadowalasz się byle czym. Za wszelką cenę starasz się podążać za swoimi marzeniami. Lubisz, gdy inni cię chwalą i doceniają, czasami nie potrafisz jednak wyczuć pochwał interesownych i nieszczerych.

Srebrny

Symbolizuje honor, rycerskość i zaufanie. Zwolennicy tej barwy mają wysokie mniemanie o własnej osobie, potrafią jednak pomagać innym. Z tego względu stanowią doskonały materiał na przyjaciela. Z uwagi na swój niepoprawny romantyzm świetnie odnajdują się w relacjach partnerskich.

Daj znać w komentarzu, który kolor wybrałaś!

Polecane wideo

Kontrowersyjny odcień szminki znów jest w modzie. Ale uwaga - pasuje tylko nielicznym
Kontrowersyjny odcień szminki znów jest w modzie. Ale uwaga - pasuje tylko nielicznym - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 3.18 / 5
gość (Ocena: 5) 05.04.2022 22:29
mam fiolet XDD
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.03.2022 21:09
Pierdolenie o szopenie
odpowiedz
Lilka (Ocena: 1) 02.03.2022 20:34
Niema beżowego a to muj ulubiony kolor albo błękit i czerwień
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 22.02.2022 22:37
Trochę się zgadza, trochę się nie zgadza. Tyle powiem :D
odpowiedz
JustynaS (Ocena: 5) 14.02.2022 17:15
Uwielbiam kolor granatowy, chociaż pokoje mam w kolorach kremowo-bezowych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie