Ekologiczny ogród balkonowy - 5 porad

Balkon to bardzo istotna część każdego mieszkania.
Ekologiczny ogród balkonowy - 5 porad
13.08.2021

Ta dodatkowa, zewnętrzna przestrzeń w znaczący sposób wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. W ciągu kilku ostatnich lat coraz większa część naszego społeczeństwa przykłada wagę do dbałości o środowisko. W stylu eko można więc zaaranżować przytulny ogródek balkonowy. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiedni zasób wiedzy i nauczyć się rozsądnie zarządzać zasobami.

Jak stworzyć na niewielkim balkonie ogród, który będzie kwintesencją naturalności?

#1 Odpowiednio dobrana roślinność 

Przede wszystkim bardzo istotny jest wybór odpowiedniej roślinności. Balkon to miejsce charakteryzujące się specyficznymi warunkami - i to do nich należy dobrać gatunki. Jeżeli balkon umieszczony jest po stronie południowej, rośliny powinny być światłolubne i mało wymagające. Po stronie nieco bardziej cienistej poleca się sadzenie kwiatów i ziół odstraszających owady. Większość roślin w mniej słonecznych warunkach doskonale sobie poradzi - ewentualnie kwitnienie nie będzie zbyt obfite.

#2 Ograniczenie zużycia nawozów sztucznych

Chemiczne środki ochrony roślin niestety nie są preparatami selektywnymi. Oznacza to, że są one zabójcze również dla pożytecznych części fauny i flory. Często ogrodnicy wyrażają opinię, że bez nawozów nie da się prowadzić zdrowego i obfitego ogrodu - w niektórych przypadkach jest to prawdziwe stwierdzenie. Jednak poprzez naturalne i zrównoważone działania można znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się inwazji szkodników czy plagi chorób. 

Ekologiczny ogród balkonowy

#3 Zaproszenie do ogrodu owadów

Owady to istoty, który są niezwykle przydatne w każdym ogrodzie. W ostatnich kilku sezonach niezwykle modne stało się nawet zakładanie "hoteli" dla owadów. Są one schronieniem przede wszystkim dla dzikich zapylaczy. Dobrą kryjówką będą też nieprzycinane, bogate krzewy. Aż 80% roślin zapylają owady. Warto więc zagospodarować przestrzeń tak, aby była ona dla tych stworzeń atrakcyjna. Warto umieścić na balkonie gatunki posiadające pojedyncze kwiaty. Produkują one dużą ilość nektaru i pyłku, która przyciąga pszczoły. 

#4 Kompostownik 

Kompostownik to element obowiązkowy każdego ekologicznego ogrodu - również tego umiejscowionego na niewielkim balkonie. Dzięki niemu w bardzo prosty sposób można ograniczyć ilość odpadów powstających w gospodarstwie domowym. Własny kompost może także stać się doskonałym naturalnym nawozem dla roślin. W sklepach znajduje się masa gotowych kompostowników, w różnych rozmiarach. Wystarczy więc wybrać odpowiedni model, którego wymiary będą pasowały do układu balkonu. 

#5 Zastosowanie ściółki i racjonalne zużycie wody

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju ściółki to naturalna metoda walki z chwastami - niewymagająca użycia nawozów sztucznych. Z reguły jako materiał ściółkowy warto wykorzystać korę czy szyszki. Wodę można racjonalnie zgromadzić poprzez zainstalowanie zbiornika na deszczówkę. 

Ogród balkonowy - a w szczególności ten ekologiczny - to duży atut każdego mieszkania. Większość lokali sprzedawanych w miastach jest obecnie wyposażona w balkony. Rynek nieruchomości w Łodzi to miejsce zyskujące ostatnio dużą popularność. W szczególności mieszkania w Sokołówka IV to doskonałe miejsce na zaaranżowanie naturalnego ogrodu na balkonie.

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie