Najlepszy odkurzacz automatyczny – jaki wybrać?

Podrzucamy kilka praktycznych wskazówek!
Najlepszy odkurzacz automatyczny – jaki wybrać?
fot. materiały prasowe
12.07.2021

Ciągle rozwijająca się technologia w dzisiejszych czasach znacznie poprawia nasz komfort życia. Codzienne obowiązki są znacznie łatwiejsze do wykonania niż za czasów naszych babć czy nawet rodziców. Nasze życie stało się bardziej między innymi dzięki fantastycznemu wynalazkowi, jakim jest odkurzacz automatyczny, który za nas sprząta. Nie musimy biegać z szufelką czy z tradycyjnym odkurzaczem, aby nasza podłoga była czysta – zrobi to za nas odpowiednio zaprogramowany robot.

Na rynku mamy dostępnych wiele modeli i nierzadko mamy bardzo duży dylemat: nie wiemy, który z nich będzie tym najlepszym. Jaki wybrać? W tym artykule tłumaczymy, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi odkurzaczami automatycznymi i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego odpowiedniego. Jeśli dodatkowo zależy Ci na porównaniu konkretnych modeli, to zapraszamy na stronę najlepszy-ranking.pl, gdzie znajdziesz ranking najlepszych odkurzaczy automatycznych dostępnych na obecnym rynku.

Na czym polega praca odkurzacza automatycznego?

Czym jest robot sprzątający? To odkurzacz, który wyglądem nie przypomina swoich poprzedników. Jest okrągły lub trójkątny i porusza się samodzielnie, w dowolnym kierunku za pomocą małych kółek umiejscowionych na spodzie urządzenia. Tam też znajdziemy zainstalowane szczotki, które poruszają się przeciwstawnie do siebie, zbierając kurz i inne zanieczyszczenia z podłogi. Jeśli urządzenie ma możliwość jednoczesnego mycia, to znajdziemy również specjalne szczotki z mikrofibry. 

Urządzenie jest zdalnie sterowane i możemy samodzielnie wybrać, które pomieszczenia i kiedy mają być odkurzone. Takie odkurzacze automatyczne, przynajmniej w większości, posiadają czujniki, które są dla nich niezbędne, aby ominąć takie przeszkody jak kable, meble czy schody, z których mógłby spaść i się uszkodzić, a poza tym wskazują również miejsca, które wymagają czyszczenia. Ponadto bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą mapować, a także dostosować swój program czyszczenia do konkretnego zabrudzenia.

Kupując odkurzacz automatyczny, zwróćmy również uwagę, czy posiada on funkcję powrotu do stacji dokującej po zakończonym sprzątaniu, aby naładować baterię. Unikniemy w ten sposób rozczarowania w postaci brudnej podłogi w połowie pokoju, podczas gdy nasz robot leży rozładowany na środku pomieszczenia.

Na co warto zwrócić uwagę?

Czas pracy i czas ładowania. To jedne z najważniejszych parametrów. Warto wybrać urządzenie, które ma najdłuższy czas pracy po pełnym naładowaniu, oraz takie, które szybko się ładuje.

Rodzaj czyszczenia. Jak chcemy, aby nasz odkurzacz sprzątał – na sucho czy na mokro? Bardzo fajną opcją są roboty, które od razu myją podłogę podczas odkurzania, dzięki czemu będzie ona idealnie czysta.

Rodzaj czyszczonych powierzchni. Dużo zależy od tego, jakie powierzchnie posiadamy w mieszkaniu. Jeśli są to dywany lub wykładziny, warto wybrać urządzenie, które bez problemu sobie z nimi poradzi.

Pojemnik na kurz. Wiadomo – im większy, tym lepszy. Roboty sprzątające, ze względu na swoje małe gabaryty, z reguły nie mają zbyt wiele miejsca na kurz, ale już pojemność 0,3- 0,5 litra będzie odpowiednia.

Mapowanie powierzchni. To świetne rozwiązanie, które posiadają tylko najlepsze urządzenia. Taki odkurzacz sam skanuje pomieszczenie i wie, gdzie spotka jakie przeszkody na swojej drodze, oraz gdzie jest podłoga, która wymaga czyszczenia. Dzięki temu możemy sterować urządzeniem z aplikacji i zaznaczyć te miejsca, które wymagają częstego czyszczenia, a także tam, gdzie nie chcemy, aby urządzenie pracowało.

System sterowania/nawigacji. Ten czynnik rozróżnia roboty ekonomiczne od tych bardziej zaawansowanych. Im lepszy robot, tym lepiej i inteligentniej „planuje” pracę w pomieszczeniu, na przykład zaczynając przy ścianach i zacieśniając krąg lub jeździ pasami. Tańsze odpowiedniki po prostu jeżdżą i omijają przeszkody.

Funkcja „wirtualnej bariery”. Dzięki niej urządzenie jest chronione przed upadkiem ze schodów lub nie wyjeżdża poza pomieszczenie, w którym ma pracować.

Filtry/funkcja mycia. Wielopoziomowy system filtracji z filtrem HEPA to standard w dzisiejszych urządzeniach i warto rozważyć odkurzacze automatyczne z funkcją mycia, szczególnie jeśli w domu są alergicy.

Zestaw czujników. Każde naprawdę dobre urządzenie sprzątające posiada czujniki zabrudzenia, zapełnienia pojemników na kurz, zbliżania się do przeszkód, antykolizyjne czy uskoku podłoża. Dzięki nim robot jest bardziej funkcjonalny.

Poziom hałasu. Z reguły odkurzacze automatyczne są dość ciche, ale jeśli chcemy, aby nasze urządzenie sprzątało w nocy, warto wybrać taki, którego pozioma hałasu nie przekracza 60 dB.

Stacja dokująca. Po zakończonej pracy lub przy niskim poziomie baterii odkurzacz wraca samodzielnie do stacji dokującej. Są też takie stacje, które, poza ładowaniem urządzenia, opróżniają pojemnik na kurz.

Funkcja „spot”. Jest to funkcja, która umożliwia sprzątanie punktowe, czyli tylko zanieczyszczonych miejsc.

Planowanie odkurzania. Jest to kalendarz, który pozwala na dokładnie zaplanowanie daty i czasu sprzątania konkretnych pomieszczeń w naszym mieszkaniu.

Naprawdę dobry odkurzacz automatyczny nie jest tani. Mimo to warto w niego zainwestować, ponieważ jego funkcje znacznie ułatwią nasze codzienne życie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 21.07.2021 16:10
Jak dla mnie numerem jeden jest Roomba! Mam model i7+ ze stacją do której po skończonej pracy sama się opróżnia. A ja wyrzucam z niej brud raz na kilka tygodni. Bardzo wygodna opcja :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie