Plakaty na ścianę w stylu retro – inspiracje

Lubisz wnętrza nawiązujące do minionych epok?
Plakaty na ścianę w stylu retro – inspiracje
fot. materiały prasowe
12.07.2021

Plakaty w dawnym stylu to uniwersalny pomysł na udekorowanie wnętrza, bo choć mogłoby się wydawać, że będą pasować tylko do starodawnego wystroju, to sprawdzą się świetnie w wielu różnych aranżacjach. Zobaczcie najciekawsze wzory, jakie dla Was wybraliśmy!

Plakaty retro to prawdziwe bogactwo motywów. Pierwotnie określenie „retro” dotyczyło wąskiego okresu czasu – od lat 50. do 80. XX wieku. Obecnie coraz częściej tego słowa używa się w o wiele szerszym kontekście, dlatego w tym artykule znajdą się ścienne dekoracje inspirowane nie tylko połową ubiegłego wieku. To otworzy przed nam o wiele więcej aranżacyjnych możliwości.

Zaproponujemy plakat Marylin Monroe i starodawne mapy z czasów wielkich odkryć geograficznych, przywołamy plakaty z PRL i eleganckie ryciny z XIX wieku – taki przekrój pozwoli Ci znaleźć wzór, który będzie pasować do dotychczasowego wystroju. Ścienne dekoracje utrzymane w tym stylu można bowiem wykorzystać nie tylko do aranżacji vintage, ale także do minimalistycznego, industrialnego, a nawet romantycznego wnętrza.   

Plakaty retro, czyli prosty sposób na podróż w czasie

W świecie aranżacji wnętrz króluje kilka stylów, które prezentują się świetnie bez względu na zmieniające się trendy. Z pewnością można do nich zaliczyć styl minimalistyczny, industrialny czy właśnie retro. Jeśli więc szukamy uniwersalnego i ponadczasowego sposobu na to, by udekorować wnętrze, ilustracje w dawnej estetyce są znakomitym rozwiązaniem. Miłośnikom sztuki spodobają się plakaty retro na ścianę przedstawiające zabytkowe ryciny. Może to być malowniczy pejzaż lub widok włoskiego miasta. Taki wzór będzie pasował jak ulał do eklektycznie urządzonego salonu.

Innym źródłem inspiracji może być botanika. Ścienna dekoracja przedstawiająca kolorowy rysunek kwiatów przypominający ilustrację z przyrodniczego atlasu wprowadzi do wystroju odrobinę natury w wyjątkowym wydaniu. Tulipany, egzotyczne passiflory, a może lilie? Taki plakat sprawi, że nawet w środku zimy będziemy się cieszyć pięknym bukietem!

Fot. materiały prasowe

Kultowy plakat: Marylin Monroe w kilku odsłonach

Styl retro znajduje swoje odwzorowanie nie tylko w wystroju wnętrz, ale także w strojach. Znakomitym źródłem inspiracji może być jedna z największych gwiazd ekranu – piękna, blondwłosa aktorka! Plakat Marilyn Monroe prezentujący ją w wieczorowej sukni lub w stroju kąpielowym przywodzącym na myśl pin-up girl to świetny sposób na to, by połączyć miłość do estetyki vintage z miłością do dobrego kina.

Do jakiej aranżacji można zaprosić Marilyn Monroe? Plakat z jej wizerunkiem sprawdzi się w kilku różnych stylizacjach, a wszystko będzie zależało od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. Czarno-biała wielkoformatowa fotografia będzie świetnie pasować do eleganckiego wystroju glamour, stając się w nim główną dominantą. Plakat nawiązujący do kolorowych portretów autorstwa Andy’ego Warhola to strzał w dziesiątkę do pokoju w eklektycznym stylu, w którym przenika się wiele różnych estetyk. Z kolei plakaty Marilyn Monroe przedstawiające kolorowe zdjęcia sprawdzą się w romantycznej stylizacji.

Plakaty PRL – odkryj na nowo design tamtych lat!

Czasy, do których teraz chcemy nawiązać, mogą przywodzić bardzo różne wspomnienia i skojarzenia, co wynika z sytuacji politycznej tamtych lat. Warto jednak podkreślić, że ówczesny design był niezwykle ciekawy i oryginalny, dlatego plakaty PRL z pewnością zasługują na uwagę. Motoryzacja to jedna z tych kategorii, której nie można pominąć! Charakterystyczne samochody, które jeździły wówczas po polskich ulicach, wzbudzają sentyment nie tylko u miłośników czterech kółek. Efektowna ilustracja prezentująca Żuka, kultowego już Malucha czy Poloneza to znakomity sposób na udekorowanie nowoczesnego salonu. W ten sposób uda się przełamać minimalistyczny klimat wystroju. Takie wzory nadają się idealnie, by skomponować z nich tryptyk, wieszając przedstawienia jedno obok drugiego.    

Plakat PRL może również nawiązywać do budownictwa tamtych lat. To propozycja dla prawdziwych fanów architektury, którzy doceniają surowe piękno wznoszonych wówczas budynków. Takie fotografie będą pasować do industrialnie urządzonego loftu.

Stare mapy – retro plakaty dla miłośników historii

Mówiąc o ściennych dekoracjach nawiązujących do dawnych czasów, warto przywołać także wzory kartograficzne, czyli starodawne mapy. Tę propozycja z pewnością docenią miłośnicy geografii i historii, ale piękno takich grafik docenią też wielbiciele aranżacji vintage. Tego typu plakaty retro na ścianę są znakomitym pomysłem, by udekorować domowe biuro lub służbowy gabinet. Wzór imitujący starodawną rycinę z herbami lub astronomicznymi przedstawieniami będzie się efektownie prezentował, gdy oprawimy go w drewnianą ramę.

Na uwagę zasługuje fakt, że taki plakat wygląda tak, jakby naprawdę pochodził z XVII czy XVIII wieku, a wszystko za sprawą specjalnie postarzanego wydruku. Dzięki temu ilustracja pozwoli wprowadzić do dotychczasowego wystroju autentyczny klimat minionych stuleci.

Styl retro nie wychodzi z mody, a plakaty utrzymane w tej estetyce można wykorzystać w wielu różnych aranżacjach – nowoczesnych, industrialnych czy romantycznych. Jeśli więc szukamy ozdoby wnętrza, która przez lata będzie się znakomicie prezentować, to jest to świetne rozwiązanie.

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie