Czas na wiosenny „decluttering”. Co możesz wyrzucić z domu z czystym sumieniem?

To nie tylko odgracenie mieszkania, ale też porządek w Twojej głowie.
Czas na wiosenny „decluttering”. Co możesz wyrzucić z domu z czystym sumieniem?
Fot. Unsplash
03.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Zapewne pochłonęłaś już masę książek i artykułów na temat minimalizmu, ale w Twoim życiu ciągle nic się nie zmienia. Szkoda Ci wyrzucić rzeczy, które być może kiedyś spełnią swoją funkcję. 

Zobacz również: Tych rzeczy musisz jak najszybciej pozbyć się z kuchni. Od razu poczujesz ulgę i zapragniesz gotować

Tymczasem takie podejście jest nie tylko bardzo szkodliwe dla Twojego otoczenia, ale również zdrowia psychicznego. Mówią o tym liczne badania. Przytłoczenie przedmiotami, które już nie dają Ci radości, zwyczajnie odbiera Ci energię do życia i sprawia, że powoli stajesz się zagubiona. Jak to zmienić?

Odgracanie mieszkania: od czego zacząć?

Japońscy naukowcy udowodnili, że osoby, które żyją w nieuporządkowanej przestrzeni, mają gorsze samopoczucie i trudności z koncentracją. Może to wpływać również na poczucie wartości oraz poziom stresu. Wiosenne porządki to doskonała okazja do tego, żeby posprzątać całe swoje życie. 

Bałagan bowiem to nie tylko wstyd przed gośćmi, ale również spore obciążenie umysłowe. Odbiera nam radość z życia, przestrzeń do kreatywnego działania czy uniemożliwia osiągniecie spokoju. 

Decluttering to nic innego jak totalne odgracanie mieszkania. Co zyskasz dzięki temu?

Przestaniesz tracić czas i siły na organizowanie miejsca rzeczom, które są Ci zupełnie niepotrzebne. Co więcej, skutecznie oczyścisz swoją głowę z niepokoju i zrobisz miejsce na nowy rozdział.

Uwaga! Pamiętaj, że ten termin nie odnosi się wyłącznie do przedmiotów materialnych. Weź również pod uwagę zawartość swojego telefonu czy komputera, gdzie znajduje się nadmiar zdjęć i wiadomości.

Jakich rzeczy warto pozbyć się z domu?

Zapewne każda z nas posiada tajemniczą szufladę z przedmiotami, które "jeszcze mogą się przydać" i boi się do niej zaglądać. Czas pożegnać się z nietrafionymi podarunkami i rzeczami, których dawno nie używamy (nawet ich nie lubimy!) i trzymamy je tylko dlatego, że szkoda nam ich wyrzucać. 

Czego powinnaś pozbyć się w pierwszej kolejności?

  • Ubrania, których od dawna nie nosisz
  • Stare kable, baterie, żarówki
  • Kubki, z których nie lubisz pić
  • Przeterminowane kosmetyki i lakiery
  • Skarpetki bez pary
  • Dokumenty i papierowe notatki
  • Stare gazety
  • Biżuteria, której już nie zakładasz
  • Książki, których nie czytasz

Takie rzeczy spokojnie mogą trafić w ręce kogoś, kto jeszcze zrobi z nich użytek i naprawdę ucieszy się na ich widok. Oddaj je przyjaciołom, rodzinie, albo wystaw w którejś z aplikacji lub grup na mediach społecznościowych. W ten sposób zyskają nowe życie!

Zobacz również: Wiosenne porządki na kwarantannie. Zobacz, jaką taktykę poleca Perfekcyjna Pani Domu

Polecane wideo

Jak mieszka Barbara Kurdej-Szatan? Luksus warty ponad 2 miliony
Jak mieszka Barbara Kurdej-Szatan? Luksus warty ponad 2 miliony - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kaja (Ocena: 5) 12.05.2021 09:21
W majówkę się tym zajęłam. Wywaliłam wszystko z komody, nawet nie wiedziałam ile ja tam mam niepotrzebnych rzeczy. Po wszystkim musiałam jeszcze odpalić roombę, żeby z podłogi ogarnęła resztę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie