Urządzamy kuchnię: Czy warto zainwestować w kuchenkę indukcyjną?

Na czym polega jej działanie i dla kogo takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne?
Urządzamy kuchnię: Czy warto zainwestować w kuchenkę indukcyjną?
fot. materiały prasowe
15.04.2021

Przy kompletowaniu wyposażenia kuchennego wcześniej czy później pojawia się problem wyboru odpowiedniej kuchenki. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych modeli gazowych czy elektrycznych. Zamiast nich w samym sercu kuchni instaluje się płyty i kuchenki indukcyjne. Użytkownicy tych urządzeń chwalą sobie ich funkcjonalność oraz energooszczędność, nie bez znaczenia są też walory estetyczne sprzętu. Czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście opłacalne w każdej sytuacji? Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Płyty i kuchenki indukcyjne są zasilanymi elektrycznie urządzeniami. Służą one do obróbki termicznej przygotowywanych potraw w specjalnych garnkach wyposażonych w ferromagnetyczne dno. Powierzchnia płyty w trakcie użytkowania się nie nagrzewa. Mimo to można na niej z sukcesem przygotowywać różne dania. Sprzęt okazuje się szczególnie przydatny wtedy, gdy zależy nam na czasie. W takiej sytuacji wystarczy zastosować funkcję booster, umożliwiającą podgrzanie wody do temperatury 100 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku chwil.

Kuchenki indukcyjne jednopalnikowe czy dwupalnikowe?

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej płyty grzewczej, jest liczba dostępnych palników. Kuchnie indukcyjne jednopalnikowe, ze względu na niewielki rozmiar, najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach kuchennych, gdzie każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. Jeżeli mieszkasz sama i nie gotujesz zbyt dużo i często, zdecyduj się na taką kuchenkę. Z kolei kuchnie indukcyjne dwupalnikowe to idealne rozwiązanie dla rodzin. Urządzenia te wyróżniają się funkcjonalnością, można przygotowywać na nich równocześnie dwie potrawy, co oznacza oszczędność czasu i zużycia energii elektrycznej.

Kuchenki indukcyjne elektryczne i gazowe – nowoczesne rozwiązania w cenie

Większość dostępnych na rynku modeli to kuchenki indukcyjne elektryczne. Niewątpliwą zaletą zasilanego prądem urządzenia jest energooszczędność. Tego typu sprzęt wyróżnia też bezpieczeństwo stosowania, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Natomiast kuchenki indukcyjne gazowe są szczególnie polecane osobom, które cenią sobie wyjątkowy smak potraw przygotowywanych na gazie. Taki sprzęt może być z powodzeniem wykorzystywany także wówczas, gdy doszło do awarii zasilania energetycznego. Nie trzeba zatem obawiać się, że w sytuacji gdy zabraknie prądu, nie będzie możliwości przygotowania ulubionej potrawy dla siebie i całej rodziny.

Kuchenki indukcyjne z piekarnikiem czy bez?

W przypadku urządzeń do obróbki termicznej posiłków liczy się przede wszystkim wielofunkcyjność. Wiele osób zgodnie uważa, że kuchnia indukcyjna z piekarnikiem to dobre rozwiązanie. Zakup takiego sprzętu zwykle wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż w przypadku nabycia dwóch oddzielnych urządzeń. Modele z dołączonym piekarnikiem można też bez trudu wkomponować w różne aranżacje kuchni, niezależnie od tego, czy zostało ono urządzone w stylu klasycznym, czy też nowoczesnym.

Fot. materiały prasowe

Jaką kuchnię indukcyjną najlepiej wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Najważniejsze, aby urządzenie było proste w obsłudze, funkcjonalne i odpowiadało twoim potrzebom w różnych okolicznościach.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
tarna (Ocena: 5) 31.05.2021 19:45
Mam płytę indukcyjną FlexiBridge z Electroluxa i nie wyobrażam już sobie powrotu do kuchenki gazowej. Dla mnie indukcja to wygoda. Rachunki mi się nie zmieniły, za to łatwiej posprzątać w kuchni.
odpowiedz
julka (Ocena: 5) 16.04.2021 13:30
Mam indukcję w domu i moim zdaniem warto. Musiałam tylko kupić garnki i patelnie przystosowane do tego typu kuchenki, znalazłam takie w dobrej cenie w składnicy towarów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.04.2021 11:05
Jeśli lubisz gotować, to nie rób sobie tego. Płyty indukcyjne są koszmarne, "żywy ogień" najlepszy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie