Po przeczytaniu tego już nigdy nie użyjesz gąbki ani w kuchni, ani w łazience. Ekspertka ostrzega

Gąbczasta struktura skrywa przerażające historie.
Po przeczytaniu tego już nigdy nie użyjesz gąbki ani w kuchni, ani w łazience. Ekspertka ostrzega
fot. iStock (Annie Richards)
14.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Zwracasz uwagę na porządek i do tej pory wydawało Ci się, że największym siedliskiem drobnoustrojów jest toaleta?

Nic dziwnego, bo właśnie taki wizerunek kreują w naszej głowie reklamy. Tymczasem wdzięczne narzędzia, którymi czyścisz nie tylko naczynia, ale również swoje ciało, mogą skrywać przerażającą prawdę. Czy rzeczywiście są dla nas aż tak niebezpieczne?

Zobacz również: Tych rzeczy musisz jak najszybciej pozbyć się z kuchni. Od razu poczujesz ulgę i zapragniesz gotować

Czy używanie gąbek w kuchni i łazience jest szkodliwe?

Gąbki to specyficzne przybory, ponieważ ich struktura sprawia, że do środka trafia woda wraz z zanieczyszczeniami i ciężko je wysuszyć, o czym raczej nie myślimy na co dzień. Zresztą przebywają przecież w wilgotnym środowisku, jakim jest łazienka pełna oparów oraz mokry zlew. 

W 1 cm3 zmywaka kuchennego znajduje się ponad 50 miliardów bakterii. Głównym problemem gąbek do zmywania/kąpieli jest ich struktura, bo wiele wnika do środka, ciężko je dosuszyć i niestety życie w nich kwitnie. Bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

- tłumaczy na Instagramie Sylwia Panek, czyli Mama Chemik.

Co ile czasu wymieniać zmywak kuchenny?

Kiedy już jesteś tego świadoma, nie musisz wcale wyrzucać zmywaków do kosza. Ekspertka zaznacza, że według niej istotne jest, abyśmy mieli kontakt z bakteriami i wyrobili w sobie naturalną odporność. 

Naukowcy podkreślają, że powinniśmy taką gąbkę wymieniać przynajmniej co 3 dni do dwóch tygodni, biorąc pod uwagę, jak często jej używamy i czy zwracamy uwagę na prawidłową higienę (w końcu pozostałe resztki jedzenia to raj dla wirusów). Ważne, aby nie zostawiać na niej kawałków mięsa czy jajek.

Warto pamiętać o tym również korzystając z gąbek do mycia ciała, a także akcesoriów do makijażu. Nie zapominajmy, że zaniedbując higienę tych narzędzi narażamy swoją skórę na problemy, wypryski, reakcje alergiczne albo infekcje. Należy korzystać jedynie z własnych akcesoriów tego typu.

Uważam, że warto przynajmniej wypróbować inne, bardziej ekologiczne opcje, które często są również bardziej higieniczne dzięki czemu możemy używać ich znacznie dłużej. Drewniana szczotka, myjka silikonowa, myjki z lnu, juty lub włókien kokosowych czy pocięty ręcznik

- proponuje ekspertka z profilu Mama Chemik.

Zobacz również: Wrzuć czosnek do toalety i zobacz, co się stanie. Tak robiły nasze babcie

Polecane wideo

Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie
Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie