Umówmy się, tylko ten ma czystą kuchnię, kto nie gotuje w domu. Jednak nic tak nie zniechęca do samodzielnego przyrządzania posiłków, jak blat zagracony zbędnymi przedmiotami. Cały czas łudzisz się, że w końcu ich użyjesz, a one tylko stoją i niepotrzebnie zbierają kurz...
Zobacz również: 10 rzeczy, które powinniśmy czyścić codziennie, ale tego nie robimy
Z tyloma rzeczami w domu aż trudno znaleźć to, czego aktualnie potrzebujemy, przekopując stosy naczyń i pudełek w szafkach. Może by tak w końcu ułatwić sobie życie i przeprowadzić gruntowne porządki? Na tej liście znajdziesz te pozycje, których możesz pozbyć się z czystym sumieniem.
#1 Nadmiar kubków i szklanek
Zacznijmy od stosu kubków, kieliszków i szklanek, który zgromadził się na Twoich półkach. Jeśli dodatkowo mieszkasz w niedużym mieszkaniu, to serdecznie współczujemy. Zrób przegląd każdego z tych przedmiotów i pomyśl, czy naprawdę są aż tak niezbędne. Przecież wiemy, że masz swój ulubiony kubek do herbaty o poranku i kochasz tę jedną, jedyną filiżankę do kawy.
To nie oznacza, że musisz marnować naczynia i wyrzucać je na śmietnik. Wystarczy, że wystawisz je na grupę na Facebooku, gdzie mieszkańcy danej dzielnicy chętnie wymieniają się zbędnymi artykułami domowymi, a może podrzucisz przyjaciółce lub komuś z rodziny... Popytaj, bo warto.
#2 Plastikowe pojemniki i słoiki
Taką szafkę posiada chyba każda z nas. Szklane słoiki (bez nakrętek), plastikowe pudełka, również te po lodach czy zupach na wynos... Stop. Pora zostawić kilka ulubionych, niezbędnych opakowań na lunch, a reszty pozbyć się bez wyrzutów sumienia.
Wkrótce znów zamówisz posiłek na wynos i pojawią się nowe pudełka, spokojnie. Z miejscem na półce od razu zrobi się przyjemniej.
#3 Siatki i torby na zakupy
Chcesz być ekologiczna i chronić środowisko, wiadomo, ale czy nie wystarczy Ci już kilka materiałowych toreb na zakupy? Naprawdę chcesz poświęcić całą szufladę na foliowe siatki, które na dodatek wyglądają mało estetycznie i sam ich widok powoduje irytację?
Jeśli tak bardzo Ci na nich zależy, użyj plastikowego pojemnika na siatki i ustaw go w rogu kuchni tak, aby nie rzucał się w oczy, dzięki czemu nie będziesz marnować miejsca w szafce.
#4 Uszkodzone talerze i naczynia
Zacznijmy od tego, że porządek tworzy się wtedy, gdy nie ma zbyt wielu przedmiotów "na widoku", czyli na blacie kuchennym czy stole. Od razu dokonaj redukcji naczyń, sprawdzając, czy część z nich nie jest przypadkiem uszkodzona. To samo tyczy się patelni oraz garnków. Warto zainwestować w sprzęt, z którego aż miło będzie korzystać. To dodaje motywacji do gotowania.
Możesz od razu pójść za ciosem i pozbyć się sprzętów, które są zepsute i od lat nikt nie zmobilizował się, aby je naprawić (to już pewnie nie nastąpi...). One naprawdę zajmują mnóstwo przestrzeni!
#5 Przeterminowane przyprawy
Gdy znajdziesz wolną chwilę, usiądź i sprawdź daty swoich przypraw, a także innych sypkich produktów, które trzymasz w szafce. Unikniesz przykrej niespodzianki podczas robienia obiadu, a na półce zrobi się więcej miejsca.
Zobacz, ile opakowań jest zdublowanych i w pierwszej kolejności zużyj te z krótszą datą. Najlepiej umieść je w specjalnym organizerze. Wtedy będziesz świadoma, który dodatek już się kończy i co takiego musisz dokupić.
#6 Nieużywane książki z przepisami
Poklejone, stare i zabrudzone książki czy kalendarze z przepisami to nic estetycznego. Nawet nie masz ochoty ponownie wziąć ich do ręki i przeczytać. Fajnie jest podarować komuś taką lekturę pod choinkę, ale prawda jest taka, że najczęściej korzystamy po prostu z telefonu i wyszukiwarki internetowej.
Nieuporządkowane kartki to najprostsza droga do bałaganu. Gdy będziesz potrzebowała jakiegoś poradnika - z pewnością go znajdziesz, choćby w naszym dziale Porady kulinarne. :)
Zobacz również: Lista absolutnie zbędnych rzeczy, które niepotrzebnie zagracają Twoje domowe biuro