15 totalnie bezużytecznych rzeczy, których już dawno nie powinnaś mieć w domu

Czy cierpisz na syllogomanię?
15 totalnie bezużytecznych rzeczy, których już dawno nie powinnaś mieć w domu
Fot. pexels (Vlada Karpovich)
28.12.2020

Termin syllogomania większości niewiele mówi, ale to nie oznacza, że nas nie dotyczy. Jak tłumaczy Wikipedia, chodzi o „nabywanie lub trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych bądź o małej dla innych osób wartości”. Inaczej mówiąc - zbieractwo.

Zobacz również: Tylko 38 sekund. To wystarczy, żeby goście wyrobili sobie zdanie o Twoim domu

Może się objawiać na różne sposoby, a pierwsze objawy dość trudno zauważyć. Zbędne przedmioty nie pojawiają się nagle, ale są gromadzone systematycznie. Od kilku niepotrzebnych, aż po całe mieszkanie zagracone śmieciami.

Nie wszyscy kończą aż tak źle, ale bardzo wielu z nas wykazuje podobne skłonności. Sygnałem alarmowym niech będą tego typu „pamiątki” - sugeruje brightside.me.

karty kredytowe

Rzeczy, których nie potrzebujesz

#1 Stare poszewki

Myślisz sobie, że w sytuacji awaryjnej mogą się przydać. I tak od wielu lat, kiedy zajmują cenne miejsce w szafce.

#2 Niepotrzebne ręczniki

One też są przechowywane na czarną godzinę, która zazwyczaj nie nadchodzi. Lepiej oddaj je do schroniska dla zwierząt, gdzie znajdą zastosowanie.

#3 Druciane wieszaki

Takie z pralni lub sklepu odzieżowego. Są mało wytrzymałe, zbyt cienkie, ostro zakończone i naprawdę ich nie potrzebujesz.

#4 Rzeczy nie do pary

Cały czas wierzysz, że kiedyś odnajdziesz ich brakującą połowę? Mamy złe wieści - są na to marne szanse.

#5 Nieaktywne karty bankowe

Zazwyczaj przechowujemy je ze strachu, że ktoś mógłby ich użyć. Zwróć jednak uwagę na pierwsze słowo: nieaktywne.

Zobacz również: 10 rzeczy, które powinniśmy czyścić codziennie, ale tego nie robimy

kabel

#6 Zniszczona bielizna

Trudno zrozumieć tok rozumowania zbieraczy tego typu rzeczy. Naprawdę myślisz, że kiedyś założysz poplamione lub dziurawe majtki?

#7 Puste pudełka

Po wszystkim - butach, telefonach, a czasami nawet 50-calowym telewizorze. Warto pamiętać, że ewentualna reklamacja nie wymaga oryginalnego opakowania.

#8 Zbędne ubrania

Doskonale wiesz, że nic już z nich nie będzie, a jednak zajmują pół szafy. Nazwijmy to utrudniającym życie sentymentalizmem.

#9 Kable

Już nawet nie wiesz, do czego miałyby służyć, a jednak dzielnie trzymasz pełną szufladę podobnego ustrojstwa. Tak na wszelki wypadek.

#10 Niedziałające urządzenia

Poszukaj porządnie, to może znajdziesz swój pierwszy telefon sprzed kilkunastu lat. Trudno jednak wytłumaczyć po co go trzymasz. Podobnie jak pilota do telewizora, którego już nawet nie pamiętasz.

papiery

#11 Stare rachunki

Zazwyczaj scenariusz wygląda podobnie: odkładamy je na chwilę, żeby później zrobić z nimi porządek. A sterta rośnie.

#12 Przeterminowane rzeczy

Trudno powiedzieć, do czego mogłoby się jeszcze przydać, ale jednak je trzymasz. Podobno na czarną godzinę, ale nawet ty w to nie wierzysz.

#13 Zepsute przedmioty

Gdyby miały zostać kiedyś naprawione, to wydarzyłoby się już dawno temu. Jednak dziwnym trafem wciąż nie działają.

#14 Wypisane długopisy

„Kiedyś wymienię wkłady” - pomyślało wielu, a jeszcze nikt tego nie zrobił.

#15 Kiczowate ozdoby

Stoją upchnięte na meblach, zawalają szuflady, wypełniają pudełka i w każdej chwili można się o nie potknąć. Gdyby były takie piękne, pewnie znalazłabyś dla nich lepsze miejsce.

Zobacz również: Wrzuć czosnek do toalety i zobacz, co się stanie. Tak robiły nasze babcie

Polecane wideo

Dla nas to przedmioty codziennego użytku. Ale dla dzisiejszych nastolatków to czarna magia!
Dla nas to przedmioty codziennego użytku. Ale dla dzisiejszych nastolatków to czarna magia! - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.78 / 5
gość (Ocena: 5) 14.01.2021 12:54
Widziałam kiedyś program w tv o nałogowych zbieraczach, to poważne zaburzenie wymagające leczenia. Jestem bałaganiarzem, ale nie do takiego stopnia :) Nauczyłam się przynajmniej zbierać rzeczy z podłogi, żeby Roomba mogła bez przeszkód odkurzać, ale jeszcze mi się zdarza składować górę ubrań do prasowania na fotelu w sypialni.
odpowiedz
DonetteMcNair (Ocena: 3) 28.12.2020 21:58
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię..... 𝗐𝗈𝗋𝗄𝗋𝖾𝗏𝗂𝖾𝗐𝗌𝟣𝟢.𝖼𝗈𝗆
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 28.12.2020 19:59
W mojej rodzinie zbieractwo to prawie tradycja. Stare rzeczy przechodzą z 180 metrowego domu do 90 metrowej piwnicy. Jak w tym roku wyrzuciłam 3 stare szafy i kilkanaście kartonów rzeczy, to moja mama prawie dostała zawału. Oczywiście u nad dwa razy do roku zabierają śmieci wielkogabarytowe. Na wiosnę usunę drugą połowę.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.12.2020 18:58
Ja jestem zbieraczem, ale ta lista mnie nie dotyczy. Ogólnie wyrzucam to co niepotrzebne, ale na miejsce tych rzeczy mam kilka nowych, działających, które mogą się przydać. Więc tak, zagracam mieszkanie, ale wychodzę z założenia, że przydałoby mi się większe mieszkanie, a nie wyrzucanie z niego przedmiotów, bo faktycznie w nagłych sytuacjach nie muszę iść do sklepu, bo już tą rzecz mam, nową i czekającą aż ją użyje. XD
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2020 17:00
Mój mąż to taki zbieracz. Ciągle chomikuje jakieś pierdoły. Mieszkamy w 2 pokojowym mieszkaniu i już do szału mnie to doprowadza. Robię raz na jakiś czas mu przegląd i wyrzucam jakieś syfy. Nawet pudełka różne po wszystkim trzyma albo jakiś stary sprzęt np nie działającą zajechana gofrownice ze zdartym teflonem fuj.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie