Materac kieszeniowy: o czym warto pamiętać podczas zakupu?

To najważniejszy element Twojej sypialni!
Materac kieszeniowy: o czym warto pamiętać podczas zakupu?
fot. Antonio Caverzan / Unsplash
11.12.2020

Materace kieszeniowe można określić mianem kolejnej generacji materacy sprężynowych. Posiadają one cechę, dzięki której komfort ich użytkowania jest nieporównywalnie większy od poprzedników. Aby dopasować materac do naszych potrzeb, należy jednak pamiętać o kilku elementach.

Materac kieszeniowy, czyli jaki?

Nazwa „materac kieszeniowy” powstała ze względu na sposób jego tworzenia – w przeciwieństwie do materacy opartych na sprężynach bonellowych, tutaj każda sprężyna zamknięta jest w małym woreczku, kieszonce flizelinowej. To sprawia, że choć kieszonki są ze sobą połączone, to sprężyny mogą pracować oddzielnie. Zyskujemy wówczas podparcie dokładnie w tym miejscu, w którym jest to potrzebne, chroniąc nasz kręgosłup. O tym, jak jest to ważne, niech świadczy fakt, że według portalu https://www.zdrowykregoslup.pl większość Polaków odczuwa dyskomfort związany z różnymi bólami kręgosłupa. Z kolei dobór odpowiedniego materaca jest jednym z czynników stosowanych zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wad postawy oraz schorzeń kręgosłupa.

Sprężyny kieszeniowe eliminują też przenoszenie drgań. Teraz więc zmiana naszej pozycji nie spowoduje ruchów materaca po stronie partnera, co było tak uciążliwe w przypadku sprężyn bonellowych.

Materac kieszeniowy to jednak nie tylko sprężyny. Nowoczesne materace dobrych producentów skonstruowane są także z pianki, maty kokosowej czy lateksu. Nie należy ich mylić z materacami hybrydowymi, które różnią się stopniem skomplikowania budowy, posiadają więcej dodatkowych elementów i są bardziej zaawansowane technologicznie.

Ogromną zaletą jest to, że materac kieszeniowy nie wydaje dźwięków podczas zmiany pozycji. To także odróżnia go od materaca starszych generacji, w którym ruch powodował charakterystyczny dźwięk, wyrywając nas ze snu.

Sposób konstrukcji gwarantuje także wytrzymałość materaca kieszeniowego oraz jego odporność na zniekształcenia. Daje nam to perspektywę użytkowania przez wiele lat, dzięki czemu zaoszczędzimy na wymianie tej części naszego łóżka.

Fot. materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca kieszeniowego?

Inwestując w nasze zdrowie, spokojny sen i samopoczucie, wybierz rozsądnie, kierując się przede wszystkim jakością produktu, a nie jego ceną. Pamiętaj, że we śnie spędzasz około jednej trzeciej Twojego życia, natomiast skutki spania na niewygodnym materacu są odczuwalne zarówno krótko-, jak i długofalowo, wywołując złe samopoczucie i chroniczne bóle kręgosłupa.

Dlatego zdecydowanie polecamy sprawdzonych producentów, którzy dbają o jakość swoich produktów i sposób ich wykonania. Jednym z nich jest Hilding Anders – innowacyjny producent łóżek i materacy, lider tej branży, ale też produktów pod markami prywatnymi takimi jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy też unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed. W swojej ofercie posiada kilka rodzajów materacy kieszeniowych przeznaczonych dla różnych grup użytkowników.

Kupując materac kieszeniowy, zwróć uwagę na jego konstrukcję. Najlepsze podparcie da taki materac, który posiada kilka stref twardości. Na przykład Hilding Cha-Cha zbudowany jest na bazie sprężyn kieszeniowych z 7 strefami zróżnicowanej twardości, co powoduje wysoką elastyczność punktową. Wkład obudowany jest innowacyjną pianką Velvet Touch, zapewniającą wysoką sprężystość i optymalną twardość. Do tego, po obu stronach sprężyn umieszczono warstwy filcu, które zwiększają twardość materaca. Nawet w przypadku osób o większej wadze, kręgosłup ma prawidłowe wsparcie.

Osoby z problemami kręgosłupa, większą wagą lub preferujące sen na twardszym podłożu powinny wybrać materac na bazie sprężyny kieszeniowej z warstwą filcu oraz kokosu, którego włókna łączy wewnątrz lateks. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w materacu Hilding Fandango. Pozwala to zachować w nim sprężystość i elastyczność. Fandango polecany jest w profilaktyce wad postawy – uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

Jeśli szukasz materaca wraz z partnerem, zwróćcie uwagę na Hilding Tango, stworzony specjalnie dla par. Jest on dwustronny i rolowany, a komfort codziennego użytkowania podnoszą pianka lateksowa, umieszczona po jednej stronie materaca oraz pianka HR, znajdująca się po stronie przeciwnej. Obie pianki zapewniają kręgosłupowi optymalne wsparcie, dostosowując się do anatomicznej budowy.

Fot. materiały prasowe

Te osoby, które ważą więcej i lubią twarde materace, powinny zwrócić uwagę na wskaźnik twardości. Materace miękkie określane są jako H1, średnie to H2 i H3, natomiast te najtwardsze posiadają symbol H4. Właśnie taki stopień twardości ma Hilding Pasodoble, w którym po jednej stronie wkładu znajduje się warstwa maty kokosowej (zwiększa twardość, zachowując optymalną sprężystość i elastyczność), a po stronie przeciwnej wykorzystano właściwości sizalu – naturalnego włókna z agawy, które stabilizuje twardość materaca.

Alergicy podczas zakupu powinni wziąć natomiast pod uwagę, czy materac posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Polecić tu możemy materac Hilding Zorba, w którym wkład obłożono dwiema warstwami pianki: Flexifoam, która gwarantuje odczucie miękkości, oraz lateksową. Dodatkowo materac jest dostępny w antyalergicznym pokrowcu Silver z możliwością prania.

Podczas zakupu materaca pamiętaj, jakie cechy materaca są dla Ciebie istotne, a które mniej. Nie kupuj materaca miękkiego, jeśli ważysz dużo, ani bardzo twardego, jeśli masz drobną posturę. Zwracaj uwagę na opis, zastosowane materiały, a także gwarancję – im dłuższa, tym zazwyczaj wyższa jest jakość kupowanego materaca.

O innych ciekawostkach związanych z urządzaniem mieszkania, w tym doborem odpowiedniego materaca, przeczytasz na portalu veronique.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.12.2020 14:17
Ja mam właśnie materac z Hilding i bardzo go sobie chwale! Jest rzeczywiście porządniej wykonany w porównaniu z tymi tańszymi z marketów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie