Pokój dziecięcy dla dziewczynki – aranżacje i pomysły

Idealny pokoik ma sprzyjać zabawie, a jednocześnie nie odciągać myśli od nauki i ułatwiać zasypianie.
Pokój dziecięcy dla dziewczynki – aranżacje i pomysły
fot. materiały prasowe
30.11.2020

Niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzony, dla małej lokatorki ma stanowić oazę bezpieczeństwa i wspierać jej rozwój emocjonalny. Pokój dziecięcy to coś więcej niż po prostu miejsce do spania nauki i zabawy. Zadbanie o to, by pokój dziecięcy był dla dziewczynki ulubioną częścią mieszkania, nie jest łatwe, warto się jednak do tego przyłożyć.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Dzieci chcą mieszkać w pokojach odpowiadających ich gustom, dlatego powinny uczestniczyć w ich aranżowaniu. Dziewczynka poczuje się doceniona i kochana, gdy rodzice zwrócą uwagę na jej zdanie i potrzeby. Warto pamiętać, że nie wszystkie dziewczynki kochają róż – podobnie pokój dla chłopca nie musi być niebieski. Istotny jest podział pokoju na trzy strefy: snu i odpoczynku, zabawy, nauki. W ten sposób dziecko skupia się wyłącznie na czynności odpowiadającej danej strefie.

Mebli nie powinno być zbyt wiele, dlatego warto wybierać modele modułowe, które można dowolnie łączyć. Podstawowym kryterium wyboru powinno być bezpieczeństwo – należy kupować wyposażenie posiadające atesty i certyfikaty:

  • dla mebli – znak CE, oznaczający, że przedmiot spełnia unijne Dyrektywy Nowego Podejścia w zakresie bezpieczeństwa względem ludzi, zwierząt i środowiska;
  • pościel i materace – certyfikat Oeko-Tex, potwierdzający, że produkty nie zawierają szkodliwych środków takich jak formaldehydy, pestycydy oraz substancje mogące wywołać reakcje alergiczne;
  • farby stosowane w pokoju dziecięcym powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny.

Jaki motyw przewodni do pokoju dziewczynki wybrać?

Od pewnego czasu rosnącą popularnością cieszą się pokoje tematyczne, urządzone zgodnie z jednym, konkretnym motywem. Tak urządzone pomieszczenie to sposób nie tylko na uszczęśliwienie córki, lecz także kształtowanie jej osobowości, pogłębianie pasji i stymulowanie rozwoju intelektualnego. Jeśli nie maSZ pomysłu na motyw przewodni lub dobór koloru, sprawdź poniższe pomysły albo skorzystaj z planowania pokoju dziecięcego z projektantem IKEA.

Pokój dżungla, leśny i safari

Jeśli dziewczynka nie myśli o niczym innym, tylko o kolejnej wyprawie do zoo, to najwyższy czas zaprosić dzikie zwierzęta do domu. Podstawa to kolorystyka – ściany należy pomalować odcieniami zieleni, żółci i jasnego brązu, jedną z nich można ozdobić fototapetą, np. z lasem amazońskim. Alternatywą dla fototapety mogą być zdjęcia i grafiki przedstawiające dzikie zwierzęta. Nie należy zapominać o akcesoriach: pluszowych małpkach, tygrysach i lwach, baldachimie na łóżko przypominającym moskitierę czy sztucznej skórze na podłodze. Świetnie sprawdzą się też pościel lub narzuta z motywem dżungli.

Fot. materiały prasowe

Pokój księżniczki

Nawet przeciętny pokój można zmienić w komnatę księżniczki. Podstawą jest odpowiednia kolorystyka, a więc odcienie różu, błękitu, lawendy, mięty oraz jasnego koralu – barwy te mogą znaleźć się zarówno na ścianach, jak i na frontach szafek, narzutach, zasłonach i dywanach. Istotnym elementem wyposażenia pokoju księżniczki powinno być łóżko, najlepiej z kutego metalu, z ozdobnym baldachimem. Pożądanego efektu nie osiągnie się jednak bez akcesoriów: drapowanych zasłon i firan z falbanami, lustra w rzeźbionej ramie, dekoracyjnych puzderek oraz koronkowych poduszek.

Pokój marynarski

Pokój dziewczynki marzącej o przemierzaniu mórz i oceanów można zmienić w statek! Pierwszy krok to pomalowanie ścian, np. w marynarski motyw biało-granatowych pasów. Rodzice mogą również namalować na ścianach morskie fale lub wykorzystać nalepki wodnych zwierząt. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie motywu róży wiatrów. Meble w pokoju marynistycznym powinny być białe i proste w formie, poszaleć można z dodatkami: jutowymi koszami na zabawki, narzutami na łóżko i poduszkami, modelami statków, latarenkami, ramkami do zdjęć z muszelek i pluszowymi zabawkami w kształcie zwierząt morskich.

Fot. materiały prasowe

Pokój naukowca z motywami kosmosu

Podstawę kosmicznego pokoju stanowią akcesoria, m.in. modele statków do lotów międzyplanetarnych i sond kosmicznych – ustawione na półkach lub podwieszane pod sufitem, podświetlane modele układu słonecznego, miniaturowe teleskopy. Ściany warto pomalować na ciemny granat, sufit ozdobić fluorescencyjnymi naklejkami. Do takiego wnętrza należy dobrać meble w jasnych kolorach. Rodzice preferujący świetliste pomieszczenia mogą postawić na ściany w odcieniach bieli lub beżu, stanowiących dobre tło dla nalepek, grafik i plakatów z motywami kosmicznymi. Na ścianach sprawdzi się tematyczna fototapeta, a na łóżku pościel z motywem gwiazdek, planet lub rakiet kosmicznych.

Kolorowy pokój pełen zabawek

Większość dzieci uwielbia żywe kolory, jednak należy być ostrożnym, łatwo bowiem o kolorystyczny zamęt. Podstawowa zasada to umiar oraz wybieranie barw dobrze się ze sobą komponujących. Ponadto mocne kolory wymagają neutralnego tła – najlepszym rozwiązaniem będą jasne ściany oraz kolorowe elementy wykończenia. Ma to wymiar nie tylko estetyczny, lecz także praktyczny – gdy dzieci wyrosną z fascynacji żywymi kolorami, łatwiej wymienić akcesoria niż malować ściany. Książki dla dzieci i pluszaki mają najczęściej wesołe barwy, warto więc umieścić je w widocznym miejscu, by służyły za dekorację.

Pokój w stylu rustykalnym i skandynawskim

Dziewczynka kochająca wyjazdy na wieś będzie się świetnie czuła w pokoju o rustykalnym charakterze. Wyznacznikiem tego stylu są postarzane belki stropowe, podłoga z desek o wyraźnym rysunku słojów, drewniane mebelki w jasnych kolorach. Ich uzupełnienie to wełniane narzuty na łóżko, tapety kwiatowe i zwierzęce, dywan w naturalnych odcieniach oraz koronkowe firanki.

Skandynawska estetyka spodoba się natomiast małej elegantce. Znakiem rozpoznawczym tego stylu są odcienie bieli, beżu oraz jasnych szarości – w pokoju dziewczynki warto wzbogacić je intensywną barwą. Meble powinny być wykonane z naturalnego drewna, pomalowane na jasne, neutralne kolory, o prostych liniach. Powinno się unikać nadmiaru – zabawki warto trzymać w szafkach lub koszach, eksponując tylko część jako element dekoracyjny.

Strefa zabawy w pokoju dziewczynki

Fot. materiały prasowe

Najlepsze miejsce na zabawę to podłoga, dlatego powinien się na niej znaleźć puszysty dywan, a także poduchy do siedzenia oraz namiot. Pokój dziecięcy dla dziewczynki wymaga również mebli oraz koszy i kolorowych pudełek służących do przechowywania zabawek. Każda dziewczynka ucieszy się z własnej toaletki z lustrem. W sklepach można znaleźć modele, które zaspokoją wszystkie gusta. Nie należy zapominać o miejscu na domek dla lalek lub teatrzyk. Warto też zaopatrzyć pokój w tablicę kredową. Taka tablica będzie ważnym rekwizytem w czasie zabawy w szkołę.

Ściany można ozdobić fantazyjnymi naklejkami. Dziewczynki pokochają naklejki z wizerunkami wróżek, elfów, zwierząt lub baloników. Bardziej klasyczna opcja to tapeta do pokoju dziewczynki z fantazyjnymi wzorami – warto zastosować ją tylko na jednej ścianie, aby uniknąć natłoku i optycznie nie zmniejszyć pomieszczenia. Elementem uzupełniającym i tworzącym wyjątkowy klimat jest oświetlenie strefy zabawy. Kolorowe lampki ścienne emitują subtelne światło, a dzięki designowi przypominają zabawki – mają postać chmurek, serduszek, zwierzątek lub gwiazdek.

Strefa nauki w pokoju dziewczynki

Podstawowym meblem w tej części pokoju powinno być biurko lub mały stolik. Wyrobi w dziecku nawyk siedzenia przy miejscu pracy, jednocześnie będzie powierzchnią do zabawy. Aby uniknąć zabrudzenia biurka, warto zaopatrzyć się w matę ochronną, która może służyć za ozdobę lub pomoc naukową.

W miarę możliwości biurko należy ustawić blisko okna, by dziewczynka mogła korzystać z naturalnego światła. Jednocześnie na biurku powinna się znaleźć mała lampka, najlepiej emitująca światło o neutralnej barwie. Biurko powinno być dostosowane wielkością do wzrostu dziewczynki. Dobrym pomysłem jest wybranie mebla z możliwością regulacji wysokości. Krzesło do biurka powinno być wygodne i nie obciążać kręgosłupa dziecka.

Ściany w strefie nauki to idealne miejsce na zamontowanie organizerów i tablicy korkowej. Natomiast długopisy oraz kredki powinny znajdować się w specjalnych przybornikach. W strefie nauki nie może też zabraknąć regału na podręczniki szkolne oraz książki. Szczególnie pomocne są regały z szufladami, w których można schować tornister bądź szkolne akcesoria.

Zobacz również artykuł: Jak urządzić pokój dla ucznia do nauki zdalnej z IKEA.

Strefa snu w dziewczęcym pokoju

Fot. materiały prasowe

Strefę odpoczynku należy zaaranżować tak, by skłaniała do zasypiania. Centralnym meblem jest łóżko pasujące do wystroju wnętrza, uzupełnione kolorową pościelą. W ciągu dnia łóżko warto przykryć barwną narzutą lub kocem, najlepiej stawiać na modele wykonane z miękkich, naturalnych tkanin. Wrażenie przytulności stworzą także kolorowe poduchy w niebanalnych kształtach.

Dzieci śpią lepiej w ciemności, dlatego należy ograniczyć ilość światła docierającego do łóżka. Rozwiązaniem są zasłony, które mogą być elementem dekoracyjnym, np. drapowane story i bogate w falbanki firanki. Warto też kupić nocną lampkę lub girlandy świetlne w najróżniejszych kształtach.

Pokój dla dwóch dziewczynek

Pokój dla rodzeństwa warto podzielić, tworząc strefę wspólną oraz strefy przeznaczone dla każdej z dziewczynek. Biurka warto ustawić obok siebie, a własną przestrzeń zapewni każdej z dziewczynek oddalone od siostrzanego łóżko wraz ze stolikiem nocnym. W pokoju dziecięcym zawsze świetnie sprawdzają się łóżka piętrowe.

Zobacz również artykuł: Pokój dla rodzeństwa z IKEA.

Obie siostry powinny mieć wpływ na decyzję o kolorystyce i tematyce pomieszczenia. Pogodzenie różnych gustów bywa trudne, więc może trzeba będzie podzielić pokój zgodnie z upodobaniami kolorystycznymi,np. malując ściany w poszczególnych strefach innymi barwami bądź układając dywany różniące się kolorami.

Trudno dobrze się czuć w pomieszczeniu nieodpowiadającym gustom i potrzebom lokatora. Dotyczy to zarówno starszych, jak i młodszych domowników. Przy urządzaniu pokoju dla dziewczynki nie należy więc zapominać o jej zdaniu na temat aranżacji. Wasza córka marzy o locie na Marsa? Jeśli tylko jej pokój da się w bezpieczny i funkcjonalny sposób zmienić w rakietę kosmiczną, nie oponujcie przeciwko tego rodzaju szalonym pomysłom. Nie tylko okażecie w ten sposób dziecku swoją miłość, lecz także wspomożecie jego rozwój.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Dareczka (Ocena: 5) 09.12.2020 14:17
U nas króluje niebieski na ścianach, na podłodze gruby dywan i mnóstwo przestrzeni do zabawy. Zabawki potrafią być wszędzie rozrzucone. Codziennie rano odpalam roombe, żeby wciągnęła wszystkie okruchy i inne pozostałości po wycinankach, bo na to już sił mi brakuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie