Masz dość nieporządku w Twojej sypialni? Oto jak ujarzmić chaos

Poznaj kilka praktycznych porad.
Masz dość nieporządku w Twojej sypialni? Oto jak ujarzmić chaos
17.11.2020

Dbałość o utrzymanie porządku w sypialni w ogromnym stopniu wpływa na nasze samopoczucie, a także na jakość odpoczynku. Sprzątając sypialnię, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które ułatwią Ci całe zadanie.

Odpowiednia organizacja w sypialni – na co zwrócić uwagę?

Niewiele osób lubi sprzątać. Niestety, ten obowiązek jest konieczny, jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie było czyste i schludne. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku sypialni, czyli miejsca, które powinno być oazą spokoju i sprzyjać odpoczynkowi. Okiełznanie bałaganu w tym pomieszczeniu nie jest zbyt trudne. Jeżeli masz z tym wybitny problem, pomoże Ci ten poradnik na temat porządku. Na początek wystarczy jednak odpowiednio się zorganizować.

Chcąc utrzymać porządek w sypialni, należy zwrócić uwagę na swoje codzienne czynności. Bardzo ważne jest odkładanie wszystkich rzeczy na miejsce. Zastosowanie się do takiej pozornie banalnej wskazówki może sprawić, że bałagan w pokoju odejdzie w zapomnienie. Dlatego warto pamiętać o odkładaniu książek na półkę, a akcesoriów do szafki lub komody. Jeżeli w pokoju znajduje się szafa, schowaj do niej ubrania, których aktualnie nie używasz. W wielu sypialniach funkcję „magazynu odzieżowego” pełni fotel lub krzesło, na które wieczorem odkładamy różne elementy garderoby. Taka sterta ubrań z czasem zaczyna rosnąć, co nie prezentuje się estetycznie i utrudnia późniejsze sprzątanie. Zamiast tego, lepiej więc przyłożyć się do segregacji i odkładania odzieży tam, gdzie jej miejsce.

Fot. Amanda Vick / Unsplash

Aby zachować porządek w sypialni, należy również regularnie pozbywać się z niej niepotrzebnych rzeczy. Przykładowo, jeżeli od dawna nie używałaś starego i zniszczonego kompletu pościeli, lepiej go wyrzuć. Uzyskasz dodatkowe miejsce, które w sypialni często jest bardzo przydatne.

Jak posprzątać sypialnię?

Odpowiednia organizacja przestrzeni sypialni to jednak nie wszystko – równie istotne jest regularne sprzątanie. Najlepiej codziennie rano przeznaczyć na tę czynność około 5–10 minut. To tylko chwila, a różnica może być naprawdę odczuwalna. Wystarczy, że przed wyjściem do pracy pościelisz łóżko i poukładasz rzeczy na nocnym stoliku, a powrót do domu do czystej i schludnej sypialni stanie się o wiele przyjemniejszy.

Co najmniej raz w tygodniu zabierz się też za bardziej gruntowne porządki. Kieruj się zasadą sprzątania od góry do dołu. Najpierw oczyszczaj oświetlenie przysufitowe (np. przy pomocy specjalnej miotełki), a następnie przejdź do odkurzania górnych półek mebli, stopniowo schodząc w dół. Dopiero na samym końcu odkurz podłogę. Jeśli przyjmiesz odwrotną kolejność, na czystą podłogę spadnie kurz starty z mebli i cała operacja straci sens.

Warto przy tym pamiętać, że czyszcząc meble w sypialni, najlepiej robić to przy pomocy odpowiednich preparatów. W przypadku podłogi, jeśli nie pokrywa jej w całości dywan, należy posprzątać najpierw na sucho (przy pomocy odkurzacza), a następnie na mokro (np. przy pomocy mopa i środka czyszczącego przeznaczonego do danego rodzaju posadzki).

 

Artykuł partnera

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.11.2021 12:54
Jak na moje to wystarczy nie robić w sypialni magazynu ;) Na stoliku nocnym mam nocną lampkę, książkę i okulary, co tu układać. Ścielenie to też chwila. Ewentualnie na toaletce bym mogła zrobić bałagan, ale też jeden krem, jedna pomadka, tusz i waciki. Zapas kosmetyków w pufie trzymam, od męża dostałam wymarzoną fioletową (Luna od Puszmana, śliczna i pojemna jak ktoś ma drobiazgi do schowania na dłuższy czas to jak znalazł), zegarek i frotka w szufladzie, komplety pościeli w pojemniku pod łóżkiem. Co potrzebne to się wyciąga, a reszta schowana. I nie ma co sprzątać 10 MINUT DZIENNIE O.O polecam ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.11.2020 22:02
Szafa typu komandor i roomba pomogły mi ogarnąć chaos w sypialni :) Muszę jeszcze pozbyć się nawyku rzucania ubrań na fotel, bo ten odruch utrwalił się przez lata samotnego mieszkania.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie