Tylko 38 sekund. To wystarczy, żeby goście wyrobili sobie zdanie o Twoim domu

Wszystko sprowadza się do zaledwie paru szczegółów.
Tylko 38 sekund. To wystarczy, żeby goście wyrobili sobie zdanie o Twoim domu
Fot. Unsplash
26.09.2020

Jeśli chodzi o przyjmowanie gości we własnym mieszkaniu wydaje się, że ludzi można podzielić na dwie grupy. Pierwsza wychodzi z założenia, że cały dom powinien lśnić czystością i na długo przed zapowiedzianą wizytą bierze się do gruntownych porządków. Druga natomiast (nomen omen) nie zaprząta sobie tym głowy i wyznaje przekonanie, że nie będzie na siłę upiększać swojego mieszkania. Albo spodoba się ono odwiedzającym takim, jakie jest, albo... no, trudno. 

Zobacz również: Jak mieszka Julia Wieniawa? Zobacz zdjęcia jej pięknego apartamentu!

A jak to wygląda z drugiej perspektywy? Czy jesteśmy tego świadomi czy też nie, każdy z nas ocenia cudzy dom. Zwłaszcza jeśli przekracza jego próg po raz pierwszy. Co więcej, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund, aby wyrobić sobie opinię na temat czyichś wnętrz i określić, czy czujemy się w nich dobrze czy wręcz przeciwnie. 

Wystrój mieszkania: goście oceniają je w 38 sekund 

Takie wnioski płyną z raportu zleconego agencji Independent Network przez firmę VEKA, producenta drzwi i okien. W badaniu wzięło udział 2 tys. osób. Wykazało ono, że ocenienie czyjegoś domu czy mieszkania średnio zajmuje nam zaledwie 38 sekund. Ale to nie wszystko. Ankietowani mieli też wskazać jakie elementy wystroju najbardziej wpływają na pierwsze wrażenie. Na podstawie ich odpowiedzi powstała poniższa lista: 

  • zapach 
  • temperatura 
  • czy mieszkanie jest odkurzone 
  • czystość okien 
  • komfortowe meble 
  • brudne naczynia w zlewie 
  • kolekcja książek 
  • stan mebli 
  • kolor ścian 
  • czy ozdoby są odkurzone 

Z raportu wynika również, że 3 na 10 gości nie mówi gospodarzom co tak naprawdę myśli o ich wnętrzach, podczas gdy połowa właścicieli mieszkań stwierdziła, że bardzo przejmuje się opiniami innych na temat ich czterech ścian. Takie stwierdzenie nie powinno dziwić, zwłaszcza w świetle odpowiedzi ankietowanych, z których 1/5 przyznała, że zwraca wyjątkową uwagę na kurz zalegający w czyimś mieszkaniu. 

Większość gospodarzy wydaje się być przezorna – w przypadku zapowiedzianej wizyty za porządki bierze się 86 proc. z nich. Jeżeli do odwiedzin pozostało mało czasu, 50 proc. osób przyjmujących gości decyduje się na szybkie odkurzanie, a 48 proc. chowa przedmioty zagracające przestrzeń do różnych szafek.  

Fot. Unsplash.com

To oczywiste, że nasze mieszkania są dla nas bardzo osobiste i pod wieloma względami reprezentują nasz styl. Kiedy więc odwiedzają nas goście mamy wrażenie, że wystawiamy się na krytykę i ocenianie. Ale nie powinniśmy obawiać się tego, co inni mogą sobie pomyśleć - koniec końców najważniejsza jest opinia właściciela mieszkania 

- komentował wyniki badań rzecznik agencji Independent Network.  

Co sądzicie o tym raporcie? Też przejmujecie się tym, jak inni oceniają wasze mieszkanie i próbujecie upiększać je przed wizytą rodziny i znajomych? 

Zobacz również: 10 rzeczy, które powinniśmy czyścić codziennie, ale tego nie robimy

Polecane wideo

„Zbyt atrakcyjna, by pracować”. Węgierska Barbie nie może znaleźć pracy z powodu urody
„Zbyt atrakcyjna, by pracować”. Węgierska Barbie nie może znaleźć pracy z powodu urody - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.10.2020 13:41
Ja urządziłam swoje mieszkanie oryginalnie tak jak lubię i moi znajomi to wiedzą, przestrzennie i nowocześnie, zresztą mam pomocnika do sprzątania w postaci iRobota a on nie lubi zagraconych mieszkań, bo ja z natury jestem leniwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.09.2020 13:20
U mnie była kiedyś koleżanka z pracy, która potem powiedziała w biurze, że mam mam sterylnie posprzątane mieszkanie, które jest jak muzeum. Po prostu odkładam rzeczy na miejsce i dbam o to, żeby było czysto i byłam zaskoczona, że dla niektórych to jest jak muzeum. Niedawno byliśmy z partnerem u tej koleżanki i już wiemy o co chodzi - ma za mało szaf przez co większość rzeczy wydaje się porzucona byle gdzie. W kuchni wszystkie sprzęty stoją na blacie. Uważam, że to dobre przechowywanie powoduje, że w mieszkaniu jest większy ład.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.09.2020 14:34
Ja uwielbiam ogladac piekne wnetrza, ale sama niestety jestem zbyt leniwa by takie miec. Bo musialabym najpierw sie natrudzic by je tak gustownie udekorowac, a potem wiecej z tym roboty, bo na tych dodatkach tylko sie kurz gromadzi... Moje mieszkanie jest dosc minimalistyczne, czuje sie w nim dobrze, bo nie wymaga za duzo sprzatania. No niestety, lenistwo u mnie wygrywa z zamilowaniem do piekna... Ale u innych jak widze super mieszkanie to zawsze chwale
zobacz odpowiedzi (2)
Oliwia (Ocena: 5) 26.09.2020 14:12
Ja kocham dekorować swoje mieszkanie. Ostatnio nawet odkryłam nową stronę - homedome.pl - rewelacyjne dodatki do mieszkań.
odpowiedz
Karolina (Ocena: 5) 26.09.2020 13:20
Mi zależało na tym, żeby było czysto, a nie miałam nigdy zamiaru inwestować w mieszkanie, które nie jest moje. Kupiłam natomiast z mężem w apartamenty lubicz w Rowach lokum i tam to co innego, bardzo się staramy, żeby wyglądało jak najlepiej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie