Masz dość plagi komarów? Oto najlepsze domowe sposoby, aby je odstraszyć

To prawdziwa zmora tych wakacji. Jak poradzić sobie z nimi podczas letniego wypoczynku?
Masz dość plagi komarów? Oto najlepsze domowe sposoby, aby je odstraszyć
fot. iStock (Zbynek Pospisil)
20.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Wakacje byłyby idealne gdyby nie ten jeden, irytujący szczegół. Komary. W tym roku można mówić wręcz o całej pladze tych owadów, które zostawiają na naszej skórze swędzące ślady. Wilgotny początek lata szczególnie wspiera ich rozwój. Najwięcej zbiera się ich w miejscach, w których najlepiej nam się wypoczywa - nad wodą czy w lesie. Tego lata docierają też na nasze balkony i wlatują do mieszkań. Z ich wzmożoną aktywnością musimy liczyć się aż do sierpnia...

Jak chronić się przed nimi w naturalny sposób? Poznajcie najlepsze domowe sposoby.

Zobacz również: 7 roślin, które przynoszą do domu szczęście i bogactwo. Dzięki nim od razu poczujesz się lepiej

Domowe sposoby na komary

komary

Należy pamiętać, że samce komarów są niegroźne i żywią się jedynie nektarem z kwiatów. To samice zostawiają nam na skórze bolesne i swędzące bąble po ugryzieniach. Jeżeli nie mamy akurat w pobliżu takich cennych zwierząt, pomagających w walce z komarami, jak żaby, nietoperze, jaskółki czy jerzyki, warto zainteresować się roślinami i naturalnymi olejkami, które skutecznie je odstraszą. 

Rośliny na komary

Na początek powinno się zablokować komarom dostęp do otwartej i słodkiej wody, dzięki czemu nie będą mogły się rozmnażać. Gdy już wykluczymy to źródło, kolejną obroną są odstraszające je rośliny, takie jak:

  • lawenda,
  • kocimiętka,
  • aksamitka,
  • czy komarzyca, zwana plektrantusem.

Kwiaty najlepiej jest posadzić wzdłuż alejki, którą się poruszamy. Dlaczego? 

Potrącając je, rośliny uwalniają do powietrza olejki eteryczne odstraszające komary

- tłumaczy ogrodnik Łukasz Skop w programie DDTVN

Na komary skutecznie działają też zioła, które możemy zasadzić nawet w tzw. "miejskim ogródku" na balkonie w bloku. To może być rozmaryn, mięta, bazylia, koper włoski czy tymianek.

zioła

Olejki na komary

Istnieje szereg naturalnych olejków na komary, które przy okazji działają też odstraszająco na meszki czy kleszcze. Skuteczniej działa nawet połączenie zapachów, niż stosowanie ich pojedynczo. Warto przygotować sobie taką domową miksturę na niechciane insekty, która przy okazji nie aplikuje nam przez skórę szkodliwych substancji, tak, jak w przypadku kupionych w sklepie preparatów.

Najpopularniejszym z nich jest olejek citronella, który znajdziemy w liściach trawy cytrynowej oraz melisie cytrynowej. Wystarczy zerwać liście, rozetrzeć je w moździerzu i posmarować odkryte miejsca na ciele. Oprócz tego skuteczna będzie też paczula, cedr i cytryna.

Kiedy jednak padniemy ofiarą ukąszenia, najlepszym domowym sposobem na ugryzienie jest... przekrojony na pół ziemniak. Mokre miejsce przyłóż do czerwonego bąbla i poczekaj. Skrobia natychmiast złagodzi swędzenie.

olejek citronella

Zobacz również: Lawenda na Twoim balkonie. Jak pielęgnować i dlaczego warto ją mieć?

Polecane wideo

Dolphin skin podbija Instagram. Na czym polega makijaż o tej intrygującej nazwie?
Dolphin skin podbija Instagram. Na czym polega makijaż o tej intrygującej nazwie? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ela (Ocena: 5) 20.07.2020 21:10
Jeszcze lawenda
odpowiedz

Polecane dla Ciebie