Jak posprzątać pokój, aby zapewnić sobie pieniądze, udany związek i karierę? 6 prostych zasad feng shui

Odpowiednie ułożenie elementów otoczenia pomaga osiągnąć harmonię i przyciągnąć dobrobyt. Spróbujesz?
Jak posprzątać pokój, aby zapewnić sobie pieniądze, udany związek i karierę? 6 prostych zasad feng shui
fot. iStock (Helin Loik-Tomson)
08.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Istnieje wiele możliwości rozumienia życia i wszechświata: poprzez naukę, religię, filozofię czy przesądy. Każda z tych dziedzin posiada własnych ekspertów. Chińczycy od stuleci stosują w życiu zasady feng shui, aby tworzyć harmonijne środowisko, które zapewnia im dobrobyt.

W ciągu 5000 lat trwania tamtejszej cywilizacji, zrodzili oni różnorodne i głębokie koncepcje życia, przydatne w praktyce. Jedną z najbardziej mistrzowskich jest właśnie filozofia feng shui. Na czym polega jej magiczna moc?

Zobacz również: 7 roślin, które przynoszą do domu szczęście i bogactwo. Dzięki nim od razu poczujesz się lepiej

Sprzątanie pokoju według zasad feng shui

Według feng shui nasze życie i przeznaczenie są ściśle splecione z działaniem wszechświata i natury. Siła, która łączy człowieka z jego otoczeniem, nazywana jest ch'i. Aby mogła swobodnie krążyć wokół nas i pozytywnie wpływać na obszary, na których nam zależy, zapewniając w nich spokój i równowagę, należy utrzymywać przestrzeń w porządku i stosować się do prostych, ale skutecznych zasad.

Zazwyczaj podczas projektowania pomieszczenia, skupiamy się na tym, aby miało ono modny wystrój i odpowiadało naszej wygodzie. Nie mamy nawet pojęcia, jak konkretne symbole mogą podświadomie oddziaływać na naszą rzeczywistość - pozytywnie bądź nie. O czym należy pamiętać na początek?

Minimalizm

Ważne, aby na początku całkowicie pozbyć się zepsutych i niechcianych przedmiotów, które niepotrzebnie blokują naszą przestrzeń i utrudniają w niej przepływ pozytywnej energii. Gromadząc nielubiane i nieużywane rzeczy, zaśmiecamy pomieszczenie, przyciągając do niego negatywne wydarzenia, których wcale nie chcemy. Pozbądź się uschniętych kwiatów, podartych pościeli, nietrafionych prezentów i nienoszonych ubrań, a przewietrzysz w ten sposób ważne obszary życia.

Natura

W otoczeniu przyrody czujemy się najbardziej swobodnie. Wtedy ładujemy swoje życiowe akumulatory. Dlatego im więcej naturalnych akcentów pojawi się w Twoim domu, tym lepiej. 

Poprzez materiały pochodzące z natury wpuszczamy w nasze progi dobrą energię, więc warto zatroszczyć się o zieleń, kwiaty, drewniane meble czy nawet muszelki z podróży.

Brak pustych ścian

Jeśli mamy do dyspozycji ścianę, najlepiej w kolorze białym, musimy zadbać o to, aby była czymś zapełniona. Pusta biała ściana to niezagospodarowana przestrzeń, która obniża zdolność do kreatywnego myślenia oraz wskazuje na niewykorzystane szanse.

Jednym z cudownych pomysłów, jest udekorowanie ściany tkaniną z nadrukowaną na niej mandalą, która sama w sobie jest bardzo silnym przekaźnikiem energetycznym

- czytamy na portalu akademiaducha.pl.

Przestrzeń

Ważna kwestia to również przestrzeń. Pomyśl o tym, że chciałabyś np. zatańczyć w swoim pokoju, albo poćwiczyć jogę. Czy to jest w ogóle możliwe? 

Zagracone meblami pomieszczenie blokuje przepływ ch'i i może nawet skutkować dodatkowym zmęczeniem czy bólami głowy - wcale nie z powodu przepracowania. 

Jeżeli wreszcie chcesz otworzyć się na relacje z ludźmi i związki, musisz zrobić na to miejsce w swoim życiu. Czyste, jasne i uporządkowane wnętrze przyciąga dobrobyt i szczęście. 

Centrum życia

Nasi przodkowie przywiązywali wagę do tego, aby regularnie skupiać się w kręgu ze swoimi bliskimi. Takie praktyki zbliżały i pogłębiały więzi pomiędzy nimi oraz wymianę wiedzy czy doświadczenia.

W każdym domu powinno znaleźć się miejsce, w którym możemy spotkać się z bliskimi lub przyjaciółmi. Może to być kanapa w salonie, stół jadalniany czy kilka puf przy stoliku w pokoju dziennym. Ważne, aby wygospodarować miejsce, w którym możemy pielęgnować relacje.

Pomyśl o gościach odwiedzających Twój dom. Jeżeli pomieszczenie będzie na nich przygotowane - wkrótce pojawią się sami.

Słońce

Niezwykle ważne jest naturalne światło słoneczne –  wpływa pozytywnie na nasz nastrój, a jego odpowiednia dawka wzmacnia dobre samopoczucie i pozwala funkcjonować na najwyższych obrotach.

Nie jest tajemnicą, że latem i wiosną ludziom żyje się łatwiej. Wtedy mamy możliwość skorzystania ze słońca i jego dobroczynnego działania. Najlepiej, jeśli pokój dzienny znajduje się po południowej stronie, a sypialnia na wschodzie lub północy. Słowianie wierzą, że poranne promienie potrafią skutecznie oczyszczać z negatywnej energii... 

Magiczna siatka bagua

feng shui: siatka bagua

źródło: Sarah Rossbach "Feng Shui czyli sposób na szczęście" (1996)

Na jej szczegółowej analizie można spędzić długie lata. Aby sprawdzić, jak rozkład Twojego pomieszczenia ma się do poszczególnych pól energetycznych według siatki bagua, wystarczy widok z lotu ptaka z oznaczeniem wszystkich ścian i drzwi. Jeśli wynajmujesz pokój, nie analizuj całego mieszkania, tylko pokój, w którym przebywasz. 

Następnie obróć kartkę tak, aby wejście do Twojego domu, mieszkania lub pokoju znajdowało się na dole (tak, jakbyś chciała wejść do pomieszczenia od południowej strony). To właśnie drzwi są w filozofii feng shui "portalem", przez który wchodzi i wychodzi energia oraz ludzie. Na koniec wyznacz środek pomieszczenia, niezależnie od jego kwadratowego bądź prostokątnego kształtu. 

Każde z pól znajdujących się w pomieszczeniu jest przypisane do innego obszaru życia. Wybierz ten, który na ten moment wydaje Ci się najważniejszy i zrób w nim porządek. A potem obserwuj zmiany.

Poniżej przykładowe inspiracje dotyczące pieniędzy, związków i kariery. 

Bogactwo i pieniądze

Bałagan w tym miejscu zablokuje przepływ gotówki, przyniesie zastój finansowy i będzie stanowił przeszkodę do życia w dostatku. Już samo uporządkowanie przedmiotów i wytarcie kurzu zaowocuje równowagą, ale eksperci podpowiadają, aby postawić na półce czy parapecie zieloną roślinę albo symbol, który kojarzy się z bogactwem np. złota żaba, chińskie monety, drzewko szczęścia czy figurka śmiejącego się Buddy. Uwzględnij też kolor czerwony i złoty.

Związki, miłość, małżeństwo

Zagracone pole relacji może utrudnić znalezienie odpowiedniego partnera albo skomplikować związek, w którym już się znajdujesz. Kiedy nie dbasz o ten obszar, nie dostajesz tego, czego pragniesz. Jak to zmienić?

Warto otworzyć się na drugą osobę i postawić w tym miejscu jakiś miłosny symbol, obraz, albo kwiaty - najlepiej piwonie, które Chińczycy nazywają kwiatami przyciągającymi do życia miłość.

Jeżeli już jesteś z kimś związana, możesz ustawić w widocznym miejscu Wasze wspólne zdjęcie. Nie zapomnij też o czerwonej lub różowej kolorystyce i co ważne - w tym obszarze nie mogą stać samotne postacie! Zadbaj o to, aby jakakolwiek figurka miała swoją parę. W filozofii feng shui symbolem związku jest cyfra 2.

Kariera

Jeśli zaśmiecisz to miejsce, będziesz miała wrażenie, jakby Twoje życie stanęło w miejscu, dopadła Cię rutyna i wciąż masz pod górkę. Jeżeli nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz od życia, a na polu zawodowym nie wiedzie Ci się najlepiej, spróbuj przeorganizować to miejsce.

Gdy już półki będą pachnące i błyszczące, postaw na nich rośliny, swoje dyplomy i rozwijające książki.

Nie wierzysz? Zadbaj o jeden z powyższych obszarów i zrób test tej technice. A potrafi działać naprawdę błyskawicznie. 

Zobacz również: Wiosenne porządki na kwarantannie. Zobacz, jaką taktykę poleca Perfekcyjna Pani Domu

Źródło: Karen Kingston "Feng shui: Jak pozbyć się bałaganu ze swojego życia?", akademiaducha.pl, Sarah Rossbach "Feng Shui czyli sposób na szczęście"

Polecane wideo

Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu
Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
Kaja (Ocena: 5) 11.06.2020 15:44
Hymm może i ja według tych zasad kiedyś posprzątam pokój, ale jak na razie mi się nie chcę. Wolę na szybko odpalić iRobota i z grubsza przetrzeć kurzę ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 09.06.2020 19:36
Świetne rady dla posiadaczy kawalerek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie