Idealne łóżko, czyli jakie? Testujemy materace!

Idealne łóżko, czyli jakie? Testujemy materace!
fot. Nicole Wolf / Unsplash
11.05.2020

Myśląc o materacu sprężynowym od razu słyszysz skrzypienie i przypominasz sobie sprężyny nieprzyjemnie wbijające się w ciało? Takie skojarzenia mogły być uzasadnione jeszcze kilkanaście lat temu, jednak ostatnia dekada okazała się dla całej branży czasem sporych zmian. Nowe technologie pozwoliły na opracowanie materaców, które nie tylko nie skrzypią i są bardzo wygodne, ale też zapewniają równomierne podparcie dla wszystkich partii ciała, bez denerwującego uczucia zapadania pośrodku.

Umożliwiają to materace kieszeniowe. Swoją nazwę zawdzięczają tekstylnym kieszeniom, z których każda mieści osobną sprężynę. Takie rozwiązanie pozwala na samodzielną pracę poszczególnych sprężyn. Dzięki temu uginają się one w zależności od obciążenia w danym miejscu, a materac nie zapada się na odcinku lędźwiowym. Odseparowanie od siebie sprężyn umożliwiło również wyeliminowanie przykrych dźwięków.

Materace kieszeniowe. Jak są zbudowane?

Jak już wspomnieliśmy, kluczowym elementem konstrukcji materaców kieszeniowych są kieszenie kryjące sprężyny. Jest ich kilkadziesiąt, a długość poszczególnych sprężyn może różnić się w zależności od lokalizacji. Dobre materace kieszeniowe mają kilka stref twardości, a długość sprężyn wpływa na to, w jakim stopniu odpowiadają one na nacisk ciała.

W skład tego typu materaców wchodzą również inne warstwy, których zadaniem jest nie tylko zwiększenie komfortu, ale też usztywnienie całej konstrukcji. Na przykład materac kieszeniowy Hilding Electro, poza warstwą sprężyn, ma też piankę lateksową, termoelastyczną, wysokoelastyczną i fusion. Twardość i sztywność materaca zwiększa zaś mata sizalowa. Dobre materace znajdują się w ściąganym pokrowcu, który w razie potrzeby można wyprać.

Najważniejsze zalety materaca kieszeniowego

Zarówno Hilding Electro, jak i jego konkurent – Janpol XL – oferują swoim użytkownikom 7 stref twardości, co przekłada się na równomierne podparcie całego ciała. Tę właściwość materacy kieszeniowych na pewno docenią osoby o sporej, przekraczającej 85 kilogramów, wadze. Brak uczucia zapadania się w środku materaca będzie też ważna dla użytkowników zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa. Poza tym takie modele polecane są również parom, w których różnica wagi między partnerami jest spora.

Materace kieszeniowe to dobra alternatywa, jeżeli nie jesteś przekonana do modeli piankowych, a denerwują Cię wady zwykłych produktów sprężynowych. Najważniejsza różnica między oboma rozwiązaniami to brak skrzypienia, które pojawia się, jeśli nieosłonięte kieszeniami sprężynami trą o sobie.

Materac Hilding Electro / fot. materiały prasowe

Jak wybrać najlepszy materac kieszeniowy?

Wybierając materac kieszeniowy, zwróć uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

  • twardość: powinna być uzależniona od Twojej wagi. Lekkie osoby najlepiej zrobią, wybierając materac o pierwszym stopniu twardości. Jeżeli Twoja waga jest przeciętna, najbardziej zadowoli Cię materac o drugim stopniu (np. Janpol XL). Pary oraz osoby o sporej wadze powinny natomiast kupić materac o trzecim stopniu;

  • przewiewność i higiena: źle utrzymany materac staje się wymarzonym siedliskiem dla bakterii i roztoczy. Aby uniknąć ich rozwoju, musi być wyposażony w specjalne otwory wentylacyjne (Janpol XL) lub być zbudowany z antyalergicznych, zapobiegających powstawaniu drobnoustrojów materiałów (Hilding Electro);

  • ilość warstw oraz ich rodzaj: ważna jest nie tylko grubość materaca, ale też jakość pianek oraz mat wchodzących w jego skład. Materace polecane przez zdrowykregoslup.pl mają kilka warstw różniących się właściwościami i przeznaczeniem.

 

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie