Lawenda na Twoim balkonie. Jak pielęgnować i dlaczego warto ją mieć?

Ma właściwości aromaterapeutyczne, wpływa kojąco na nerwy i ułatwia zasypianie.
Lawenda na Twoim balkonie. Jak pielęgnować i dlaczego warto ją mieć?
fot. unsplash.com (rocknwool, Daiga Ellaby)
11.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Lawenda to cudowna roślina, wykorzystywana między innymi do aromaterapii. Ma piękny, fioletowy lub nawet niebieski odcień, a do tego zniewalająco pachnie. W wiosenne i letnie wieczory aromatyczną wonią umili nam czas spędzony w ogródku. Na miejskim balkonie poradzi sobie doskonale, jednak trzeba wiedzieć, jak o nią prawidłowo dbać. Wymaga odpowiedniego nasłonecznienia oraz regularnego podlewania. A później możesz już tylko cieszyć się jej magicznymi właściwościami.

Zobacz również: 6 najlepszych kwiatów do sypialni. Pomagają w zasypianiu i oczyszczają powietrze

Lawenda na balkonie

Lawenda jest uprawiana głównie w Prowansji. Rośnie tam na glebie wapiennej i nie boi się wiatru ani słońca. W domowych warunkach musisz poświęcić jej nieco więcej swojej uwagi. 

Jeżeli marzysz o lawendzie na swoim balkonie, to idealny ku temu będzie ten od strony zachodniej i południowej. Roślina najlepiej czuje się w jasnym i nasłonecznionym miejscu

Jak posadzić lawendę?

Posadź roślinę najlepiej w żyznej, wapiennej glebie i pamiętaj o tym, aby zostawić jej dużo przestrzeni. Lawenda kocha powietrze! Jeśli masz więcej sadzonek to uważaj na to, aby nie ustawiać ich jedna na drugiej, ale zachować spory odstęp.

Spód doniczki wysyp keramzytem lub drobnymi kamykami, a następnie do połowy uzupełnij ziemią kompostową. Wkładając sadzonkę rozluźnij nieco bryłę korzeniową. I gotowe!

Do uprawy doniczkowej najlepiej sprawdzi się odmiana lawendy wąskolistnej, jest najmniej wymagająca, odporna na niekorzystne warunki i łatwa w pielęgnacji. Druga opcja to lawenda francuska, która też osiąga niewielkie rozmiary, ale różni się budową kwiatostanu i jest bardziej wrażliwa na mróz czy suszę. Na zimę powinno się schować kwiaty do domu.

Zobacz również: Wszyscy pytają Googla, czym jest ylang ylang. Ta roślina ma magiczne właściwości i dla ciała, i dla duszy

Pielęgnacja lawendy

Lawendę trzeba podlewać systematycznie, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Nie można też przesadzić z ilością wody, ponieważ przelanie rośliny może zniszczyć jej system korzeniowy. Dlatego warto wybrać głębszą doniczkę z dziurkami na spodzie, które odsączą nadmiar wody. 

Raz na miesiąc warto zasilić zioło właściwym nawozem, aby uniknąć takich chorób jak szara pleśń czy fytoftoroza. Należy też regularnie pozbywać się przekwitłych kwiatostanów.

Gdy po zimie wystawimy lawendę ponownie na nasz balkon, powinniśmy przyciąć roślinę o połowę, a także zrobić tak samo przed ponownym schowaniem jej do pomieszczenia. Dzięki temu urośnie jeszcze bardziej okazała i będzie cieszyć nasze oko. Warto zrobić to w kształcie kuli, tak, aby promienie słoneczne docierały do niej równomiernie.

sadzenie lawendy

Właściwości zdrowotne

Lawenda ma szerokie zastosowanie zarówno w domowych naparach, aromatycznych kąpielach, olejkach eterycznych czy przetworach. Woreczek wypełniony kwiatami lawendy skutecznie odstraszy mole i nada cudowny aromat we wnętrzu szafy

Aromatyczne związki zawarte w lawendowym olejku pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy: wyciszają, łagodzą skutki stresu emocjonalnego i napięcia. Dzięki temu lawenda rewelacyjnie wpływa na spokojny sen. Suszone kwiaty i liście można włożyć do lnianego woreczka i trzymać pod poduszką. 

Oprócz tego jej substancje wspomagają układ trawienny, poprawiają apetyt i łagodzą kolki czy wzdęcia. Pijąc napar z lawendy możemy rozluźnić napięte mięśnie podczas okresu czy mając ból brzucha. Z kolei jej piękny zapach ukoi ból głowy i migrenę. Można też wcierać dobroczynny olejek w skronie. Masaże z użyciem tego olejku działają przeciwbólowo, zwłaszcza w przypadku dolegliwości reumatycznych

Magiczna roślina pomoże też w walce z infekcjami (warto w tym celu stosować nalewkę z lawendy), zapaleniem pęcherza (picie naparu z kwiatów), możemy też płukać gardło olejkiem, a na zapalenie oskrzeli czy gardła przyda się inhalacja z użyciem olejku. Nic, tylko posadzić to źródło zdrowia!

Nalewka z lawendy: przepis

Składniki:

  • 4 garści świeżych kwiatów lawendy
  • 40% alkohol

Wykonanie:

Kwiaty lawendy zalej taką ilością alkoholu, aby płyn całkowicie je przykrył. Odstaw miksturę na 2 tygodnie, codziennie nią wstrząsając. Po upływie tego czasu przecedź.

Nalewka jest już gotowa do spożycia. W okresie przeziębienia czy grypy zażywaj codziennie łyżeczkę. Możesz też nacierać nią bolące miejsca na ciele.

Zobacz również: Rytuały pielęgnacyjne chińskich cesarzowych. Nikt nie był w stanie rozpoznać wieku z ich twarzy

Źródło: polki.pl, poradnikzdrowie.pl

Polecane wideo

Jak mieszka Małgorzata Socha? Ogromna kuchnia, stylowa łazienka i idealny salon
Jak mieszka Małgorzata Socha? Ogromna kuchnia, stylowa łazienka i idealny salon - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie