Jak higienicznie nawilżyć powietrze w mieszkaniu?

Oto pierwsze urządzenie, które łączy w sobie oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i chłodzenia.
Jak higienicznie nawilżyć powietrze w mieszkaniu?
fot. Avi Naim / Unsplash
17.04.2020

W obecnych czasach większość czasu spędzamy w mieszkaniu, jednak prowadząc normalny tryb życia, nawet 90% czasu przebywamy w pomieszczeniach, a przez nowoczesne systemy klimatyzacyjne i grzewcze jesteśmy w coraz większym stopniu narażeni na suche powietrze. Może to sprzyjać rozwijaniu się bakterii i wirusów[4]. Nawilżacze powietrza są sprawdzonym rozwiązaniem problemu oddychania suchym powietrzem.

Jednak pomimo korzyści, jakie płyną z nawilżania powietrza, niektóre z nich mogą być niehigieniczne. Jeśli woda nie jest odpowiednio uzdatniona w celu usunięcia bakterii, może zostać rozprowadzona w pomieszczeniu i mieszając się z obecnymi tam zanieczyszczeniami powietrza, w efekcie doprowadzić nawet do pięciokrotnie gorszej jakości powietrza niż na zewnątrz.

Higieniczne nawilżanie powietrza

Ze wszystkimi tymi problemami upora się nowe urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™, wykorzystujące technologię , aby w higieniczny sposób nawilżać powietrze w zimie, chłodzić ewaporacyjnie w lecie i skutecznie oczyszczać przez cały rok. Technologia ta pozwala usuwać 99,9% bakterii w zbiorniku z wodą, już przy pierwszym kontakcie.

Fot. materiały prasowe

Na czym polega wysoka skuteczność urządzenia? Otóż, emitowane w nim promieniowanie UVC usuwa bakterie w wodzie poprzez naruszenie ich DNA, co powstrzymuje ich dalsze namnażanie. Proces ten zachodzi w czasie jednej bilionowej sekundy, ale opiera się na dokładnej ekspozycji na promieniowanie UVC. Projektując urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™, inżynierowie prowadzili istotne badania mające na celu poznanie optymalnej ekspozycji bakterii na promieniowanie UVC, które pozwalałoby je usuwać. Opracowali wysoce odblaskową rurkę teflonową, od której światło UVC jest odbijane w każdą stronę wzdłuż całej powierzchni rurki. Kiedy woda jest pompowana ze zbiornika i przepływa przez strefę promieniowania, promienie UVC usuwają 99,9% bakterii znajdujących się w zbiorniku z wodą już przy pierwszym kontakcie.

Fot. materiały prasowe

Dopiero po takim uzdatnieniu woda wypełnia pierścienie dysku ewaporacyjnego. W trójwymiarową siatkę powietrzną dysku ewaporacyjnego wplecione są srebrne pasma, aby zapobiegać rozwojowi bakterii. Ze względu na swoje właściwości biostatyczne, srebro wykorzystywane jest od ponad dwóch wieków w chirurgii i przy porodach, a także w leczeniu oparzeń i odkażaniu wody. Oczyszczone powietrze filtrowane przez filtr HEPA przepływa przez dysk ewaporacyjny, gdzie w higieniczny sposób jest nawilżane i następnie rozprowadzane w całym pomieszczeniu dzięki technologii Dyson Air Multiplier™.

„Zazwyczaj bakterie, które na co dzień nas otaczają, nie szkodzą nam – współistnieją i współpracują z nami. Czasami, kiedy zmieniają się warunki, te bakterie mogą stać się bardziej problematyczne. Jako naukowcy chcieliśmy zapewnić, że urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™ pozostanie higieniczne. Prowadziliśmy szerokie badania z wykorzystaniem standardowych bakterii testowych – Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus aureus, a także wysokoodpornych organizmów występujących w środowisku – Bacillus subtilis. Bacillus subtilis może przetrwać wiele trudnych warunków środowiskowych, w tym promieniowanie UVC – a mimo tego udało nam się zredukować liczbę tych organizmów w urządzeniu o 99,9%” – mówi Karen Holeyman, Kierownik Badań Mikrobiologii firmy Dyson.

Unikalna technologia Deep Clean Cycle

Rodzaje wody różnią się w zależności od regionu świata i niektóre z nich mogą pozostawiać osad mineralny, jak np. kamień na dysku ewaporacyjnym. Aby zapewnić łatwą i bezproblemową konserwację urządzenia, firma Dyson opracowała technologię Deep Clean Cycle, która usuwa bakterie i osad z kamienia we wszystkich częściach urządzenia mających kontakt z wodą, oszczędzając czas i wysiłek. Kiedy wymagane będzie aktywowanie tej funkcji, podświetli się przycisk Deep Clean Cycle, a na wyświetlaczu LCD pojawią się instrukcje dotyczące procesu czyszczenia.

Fot. materiały prasowe

Wykrywanie zanieczyszczeń

Lasery mierzą i wykrywają ultradrobne cząsteczki. Oddzielny czujnik wykrywa ilość lotnych związków organicznych, takich jak np. benzen i NO2. Trzeci z czujników mierzy względną wilgotność powietrza i temperaturę. Wszystkie te dane raportowane są na wyświetlaczu LCD w czasie rzeczywistym.

Wychwytywanie zanieczyszczeń

Filtr wykonany jest z mikrowłókien borokrzemianowych HEPA klasy H-13 o długości 6 metrów, z 333 szczelinami. Dzięki temu usuwa 99,95% dowolnych cząsteczek o wielkości nawet 0,1 mikrona[7], w tym bakterie, wirusy, alergeny i pyłki.

Nowe tryby przepływu powietrza dla optymalnego komfortu

Po raz pierwszy inżynierowie Dyson zastosowali technologię sterowania przepływem powietrza w urządzeniach Dyson Pure™. Dwa oscylatory kierują przepływ powietrza przez otwory w zakresie 90˚. Rozprowadzają powietrze osobno lub razem, więc możesz wybrać różne tryby przepływu powietrza.

Tryb bryzy

Wiele osób lubi uczucie odświeżenia w gorące dni odczuwane dzięki naturalnej bryzie na zewnątrz – zjawisko to określane jest jako „alliestezja termiczna”. Dlatego też Tim Jukes, Zastępca Głównego Inżyniera ds. Badań i jego zespół wykorzystali precyzyjny 3-osiowy ultradźwiękowy anemometr, aby zebrać ponad 40 milionów danych z punktów znajdujących się w 8 lokalizacjach w kampusie badawczo-rozwojowym Dyson w Malmesbury. Na podstawie zebranych danych zespół Tima opracował algorytm odzwierciedlający naturalne schematy przepływu powietrza z wykorzystaniem drgających elementów cylindrycznych urządzenia, aby zapewnić takie samo uczucie odświeżenia dzięki bryzie, ale w pomieszczeniach.

Tryb chłodzenia

W tym trybie oscylator pozostaje nieruchomy, aby zapewnić silny przedni strumień oczyszczonego powietrza. Dzięki tej funkcji urządzenie może chłodzić w lecie, jednocześnie oczyszczając powietrze w pomieszczeniu.

Tryb rozproszony

Oscylatory sterujące przepływem powietrza obracają się do zamknięcia, otwiera się dyfuzor, a powietrze jest kierowane przez tylną część systemu Air Amplifier. Dzięki temu można oczyszczać i nawilżać powietrze, ale bez efektu chłodzenia.

Pokryty powłoką magnetyczną pilot może być przechowywany na górnej części urządzenia. Istnieje możliwość zaprogramowania urządzenia tak, aby wyłączało się po ustalonych odstępach czasu, od 15 minut do 9 godzin. Aplikacja Dyson Link, która jest dostępna dla systemów iOS i Android, umożliwia bieżące monitorowanie zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a także zapewnia wsparcie w zakresie konserwacji urządzenia i rozwiązywania problemów. Urządzenie monitoruje, oczyszcza, nawilża i chłodzi przy użyciu najcichszych ustawień z przyciemnionym wyświetlaczem.

Urządzenie zaprojektowane z myślą o prawdziwych domach

Testy oczyszczaczy powietrza według standardów branżowych są prowadzone w formie laboratoryjnej w małej komorze o wymiarach jedynie 12m2, w której zamontowany jest wentylator sufitowy w celu spowodowania cyrkulacji powietrza i tylko jeden czujnik mierzący jakość powietrza. Inżynierowie Dyson chcieli znaleźć lepszy sposób, aby uzyskać bardziej reprezentatywne wyniki testów. Opracowany przez firmę Dyson test POLAR jest oparty na większych wymiarach pomieszczenia (27m2 ), a w ramach tego testu nie uwzględnia się dodatkowego wentylatora sufitowego oraz wykorzystuje się osiem czujników umieszczonych w rogach pomieszczenia, plus jeden czujnik umieszczony centralnie, które zbierają dane dotyczące jakości powietrza. Dzięki tak opracowanemu testowi mierzącemu poziom i równomierność nawilżenia powietrza urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™ równomierne oczyszcza i nawilża powietrze w całym pomieszczeniu.

 

Urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™ dostępne jest w kolorze biel/srebro. Objęte jest 2-letnią gwarancją na części i naprawę. Jego cena wynosi 3199 zł.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewa (Ocena: 5) 29.04.2020 10:53
W pokoju od niedawna mam nawilżacz powietrza, ale da się zauważyć różnicę. Teraz na promocji z outletu zamówiłam irobota 980 w dobrej cenie bo jedynie 2tys. I nie mogę się doczekać, aż zamówienie przyjdzie w końcu uporam się z kurzem na podłogach i dywanach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie