Wiosenne porządki na kwarantannie. Zobacz, jaką taktykę poleca Perfekcyjna Pani Domu

Na kwarantannie masz sporo czasu, aby wysprzątać dom na wysoki połysk.
Wiosenne porządki na kwarantannie. Zobacz, jaką taktykę poleca Perfekcyjna Pani Domu
fot. iStock (Deagreez)
20.04.2020

Każdy dom chociaż raz w roku powinien zostać gruntownie wysprzątany. W biegu rzadko udaje nam się zajrzeć w każdy kąt, a tam przecież też zbiera się brud. Kwarantanna wydaje się stwarzać idealne warunki do takiej rewolucji. Wiosna już puka do okien i... zachęca do ich umycia. Później będzie można błogo relaksować się w czystości. Zaplanuj taktykę razem z Perfekcyjną Panią Domu!

Zobacz również: Utknęłaś w domu na najbliższe 2 tygodnie? Sprawdź, jak pożytecznie i przyjemnie spożytkować ten czas

Zacznij od spaceru po całym domu i zapisaniu, co trzeba zrobić w każdym pomieszczeniu. Gdy lista będzie gotowa, znajdź kilka par rąk do pomocy. Nic tak nie satysfakcjonuje jak wykreślanie kolejnych punktów, prawda?

Posprzątaj w szafkach

Przez cały rok panował w nich względny ład, ale teraz czas na wiosenne przewietrzenie. Wyjmij z szuflad i półek wszystkie przedmioty, umyj szafki od środka i przejrzyj całą zawartość. Zachowaj tylko to co piękne albo użyteczne. Zapomniałaś o istnieniu jakiegoś drobiazgu? Zapytaj, może ucieszy się z niego koleżanka albo ktoś na internetowym forum. Sprzątaj jedną szafkę na raz, aby uniknąć chaosu. To nie ma wyglądać jak garażowa wyprzedaż.

Zdejmij i upierz zasłony

Zdejmij zasłony i sprawdź instrukcję prania. Niektóre należy prać na sucho. Możesz też oddać je do pralni. Pamiętaj o wyczyszczeniu karniszy

Zobacz również: Trik z herbatą, który pokocha każda fanka czystości. Od razu wszystko lśni

Odsuń meble i posprzątaj za nimi

Nie udawaj, że o tym nie wiesz. Odsuń wszystkie meble i zobacz co nagromadziło się w zakamarkach. Dokładnie odkurz i umyj podłogę, sprzątnij też za kaloryferami. Jeżeli meble są za ciężkie - poproś domowników o pomoc.

Odkurz sufit i umyj ściany

Wystarczy, że owiniesz dużą ścierkę wokół szczotki na kiju i specjalny odkurzacz do sufitu gotowy. Uważaj przy tym na oprawy lamp i szklane klosze, a potem zajmij się ścianami. Najpierw odkurz je zwykłą szczotką. Potem zabezpiecz podłogę pokrowcem lub folią malarską. Sprawdź, czy farba, którą są pokryte ściany, dobrze znosi mycie. Zaczynaj od dołu, aby uniknąć brudnych strużek wody. 

Wypierz dywany

Możesz samodzielnie na czworakach polerować dywan, ale jeżeli masz ich więcej lub cały dom pokryty jest wykładziną, warto zainwestować w ekipę, która specjalizuje się w czyszczeniu.

Zobacz również: Jak przygotować szafę na nowy sezon? Kilka trików, które skutecznie Ci w tym pomogą

Wyczyść regał z książkami

Może się wydawać, że ułożone na półce lektury nie wymagają za wiele opieki. Raz do roku powinnaś jednak całkowicie opróżnić regał i odkurzyć książki miotełką do kurzu z syntetycznego włosia. Wytrzyj półki i odstaw egzemplarze na miejsce, przy okazji redukując kolekcję o te niepotrzebne.

 

Źródło: Anthea Turner Perfekcyjna pani domu

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.04.2020 20:40
Gruntowne porządki zrobiłam jeszcze przed Wielkanocą, także jak na razie mam z tym spokój. Wystarczy, że od czasu do czasu roombę włączę i pozbieram rzeczy z widoku, aby mieć czysto :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie