3 powody, dlaczego ubrania brzydko pachną. I to od razu po wyjęciu z pralki

Pranie to jednak sztuka.
3 powody, dlaczego ubrania brzydko pachną. I to od razu po wyjęciu z pralki
Fot. Unsplash
19.01.2020

Płyny do płukania, perełki zapachowe, proszki do prania i można tak jeszcze długo wymieniać. Większość z nas dysponuje ogromnym arsenałem środków, dzięki którym ubrania mają być czyste, w dobrej kondycji i jeszcze pięknie pachnieć. Okazuje się, że to nie zawsze wystarcza.

Zobacz również: Genialne sposoby na odświeżenie łazienki bez remontu (wow musicie wypróbować!)

Czasami narzekamy na to, że pomimo wysokiej temperatury, najlepszych specyfików i warunków sprzyjających suszeniu - pranie wydziela bardzo nieprzyjemny aromat. I to od razu po jego wyciągnięciu. W takiej sytuacji decydujemy się użyć jeszcze więcej chemii, ale ta wcale nie musi przynieść oczekiwanego efektu.

Problem leży gdzieś zupełnie indziej - przekonuje metro.co.uk. Portal zasięgnął opinii ekspertki, czyli właścicielki pralni.

#1 To wina pralki

Spokojnie, prawdopodobnie wcale się nie zepsuła, ale wymaga chociaż podstawowej konserwacji. W pralce jest zawsze mokro i ciemno, więc to idealne środowisko do rozwoju bakterii i rdzy. Podobnie jak ubrania, ona także wymaga czyszczenia.

W sklepie z łatwością znajdziesz specjalistyczny środek, który wlewa się dokładnie w tym samym miejscu, co detergent. Raz na jakiś czas warto uruchomić pralkę bez zawartości, aby mogła się w ten sposób oczyścić. Co kilka miesięcy należy zastosować też wyższą temperaturę.

Nieświeże ubrania to zazwyczaj wina brudnej pralki - twierdzi ekspertka.

Zobacz również: Co w kobiecej sypialni wzbudza męską niechęć? 5 rzeczy, które musisz schować przed randką

#2 Źle stosujesz detergent

Kiedy po wyjęciu prania okazuje się, że ubrania przykro pachną, zazwyczaj dochodzimy do tego samego wniosku: detergent okazał się nieodpowiedni albo zastosowaliśmy go za mało. Według znawczyni tematu - prawdopodobnie jest na odwrót.

To nadmiar środków piorących i zapachowych może doprowadzić do takiej sytuacji. Im więcej mydlin i piany w czasie prania, tym większe prawdopodobieństwo, że brud i bakterie pozostaną na materiale. Jeszcze bardziej się do niego przykleją.

Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. A jeśli masz ciężką rękę - postaw na kapsułki, które mają dokładnie odmierzoną ilość każdego specyfiku.

Ciekawostka, która może się przydać: W sklepie zwróć uwagę na nowości Lenor. Marka właśnie opracowała nową technologię świeżości, która gwarantuje trwały zapach na tkaninach nawet przez cały tydzień. - W nowych produktach, oznaczonych specjalną naklejką, ten efekt został osiągnięty przez zmianę nośnika zapachu na złożone perełki, które uwalniają perfumy stopniowo, przy każdym poruszeniu tkaniną. Aromat płynu będzie teraz odczuwalny zarówno podczas wyjmowania prania z pralki i wieszania na wieszaku, jak i wkładania wysuszonych ubrań do szafy - czytamy w materiałach prasowych producenta.

#3 Działasz zbyt wolno

Pranie włączamy w wolnej chwili i nie przykładamy do niego większej wagi. Kiedyś wreszcie się skończy i prędzej czy później mokre ubrania wylądują na suszarce. Zazwyczaj okazuje się, że jednak później.

Nieprzyjemny zapach może wynikać z faktu, że spędziły zbyt dużo czasu w mokrym i pozbawionym świeżego powietrza bębnie. Zapociły się, a bakterie miały sporo czasu, by działać. Co w takiej sytuacji?

Ekspertka radzi, by po kilku godzinach nawet ich nie wyciągać. Warto wtedy włączyć kolejny cykl płukania i wirowania. Najlepiej dodając szklankę octu.

Zobacz również: Tajemnica znikających w czasie prania skarpetek ROZWIĄZANA. Wiemy, gdzie ich szukać

Polecane wideo

Tak mieszkają Anna i Robert Lewandowscy. Imponujące wnętrza!
Tak mieszkają Anna i Robert Lewandowscy. Imponujące wnętrza! - zdjęcie 1

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.01.2020 08:42
W pralce osadzają się zanieczyszczenia, ją też trzeba czyścić, by ubrania były pachnące. Używam do tego środka czyszczącego enzyfix nie tylko ubrania pachną świeżością, ale dobrze też to działa na wnętrze pralki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie