Urządzasz salon? Zobacz, jakich zasad powinnaś się trzymać, aby było stylowo i funkcjonalnie

Pokój dzienny to centralny punkt każdego domu.
Urządzasz salon? Zobacz, jakich zasad powinnaś się trzymać, aby było stylowo i funkcjonalnie
fot. unsplash
30.05.2019

Salon jest zazwyczaj sercem każdego domu, to tam spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości i odpoczywamy. Urządzając pokój dzienny musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Kolory, aranżację, dekorację itd. Jakich zasad należy się trzymać, aby urządzić pokój jak najbardziej efektywnie i atrakcyjnie? Zobaczcie!

Zobacz też: 6 mebli, które każda dziewczyna chciałaby mieć w swoim mieszkaniu

Zasady efektywnego urządzania salonufot. unsplash

Znajdź centralny punkt

Pierwszym krokiem jest skupienie się na centralnym punkcie Twojego salonu. Kominek, dzieło sztuki, a może po prostu kino domowe? Znalezienie takiego centralnego punktu bardzo ułatwi Ci urządzanie całego pomieszczenia. W większości domów głównym punktem jest rzecz, która jako pierwsza rzuca się w oczy po wejściu do salonu.

Utwórz miejsce wypoczynku

Czas na aranżację przestrzeni wypoczynkowej. Znajdź dogodne miejsce dla kanapy, stolika kawowego i foteli. Zaaranżuj tę przestrzeń w taki sposób, aby stolik kawowy znajdował się w centrum strefy relaksu. fot. unsplash

Pamiętaj o funkcjonalności

Układ salonu powinien być zawsze funkcjonalny. Rozważ ile osób będzie korzystać z salonu i do czego będzie on głównie wykorzystywany. Wtedy możesz zdecydować o stylu, wielkości i ilości potrzebnych mebli. Pomoże to w pełni funkcjonalnie zaaranżować pomieszczenie.

Zwróć uwagę na wielkość poszczególnych elementów

Kolejną bardzo ważną zasadą przy urządzaniu salonu jest stworzenie równowagi. Pobaw się tutaj różnymi wielkościami elementów. Zawsze taką aranżację zaczynaj od większych elementów, a następnie uzupełniaj je mniejszymi.fot. unsplash

Stwórz klimat

To właśnie dodatki są tym, co nadaje wnętrzom klimatu i charakteru. Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim salonie dodając lustra, obrazy, zdjęcia. Wieszając te elementy pamiętaj o zachowaniu proporcji, a także odpowiedniej odległości od krawędzi sufitu i podłogi.

Zadbaj o jasność pomieszczenia

Urządzając salon, chcemy, aby był on jasny i otwarty, dlatego powinniśmy przyłożyć się do oświetlenia. Nie ograniczaj się do jednego żyrandola, zastosuj różnego rodzaju oświetlenie: lampy po bokach kanapy, ledy w regałach z książkami czy świece. Jednym z najlepszych sposobów oświetlenia pokoju są duże okna, przez które wpada naturalne światło. 

Nie rezygnuj z dywanu

Tekstylia, takie jak dywan sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne, jednocześnie nadając im wymiaru. Dywan może być świetnym uzupełnieniem wnętrza oraz dopełnieniem kolorystyki. Upewnij się, że wybierzesz odpowiedni rozmiar do swojego salonu. Jeżeli będzie on zbyt mały, może pozostać niezauważony, natomiast zbyt duży przytłoczy całe pomieszczenie. Wedle zasady, dywan powinien być takiej wielkości, aby przednie nogi mebli znajdowały się na jego powierzchni.fot. unsplash

Zobacz też: Kobiety zakochały się w okrągłym lustrze z IKEI. Kosztuje 249 zł i jest absolutnie piękne

Polecane wideo

Wnętrzarski trend, który NIE WSZYSTKIM się spodoba. Sprawdź, o co chodzi
Wnętrzarski trend, który NIE WSZYSTKIM się spodoba. Sprawdź, o co chodzi - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
broszka (Ocena: 5) 12.10.2019 23:46
ja miałam duże problemy z aranzacją mieszkania bo jest małe i właśnie mam połączoną kuchnię z salonem ale dzięki pomysom firmy DD Projekt udało się zrobić funkcjonalne pomieszczenia
odpowiedz
ewka k (Ocena: 5) 16.08.2019 16:38
Chyba u każdego w salonie to włąśnie meble wypoczynkowe są tym centralnym punktem, który powinien zwracać i przyciągać uwagę. U nas jest tak samo i powiem, że mamy chyba identyczną sofę, która de facto kilka dni temu przywieźli nam z slf24. Fajny mebel i faktycznie przyciąga oko, a do tego jest bardzo wygodna.
odpowiedz
AldonaW (Ocena: 5) 14.08.2019 10:42
No cóż u mnie takim centralnym punktem jest włąśnie kącik wypoczynkowy z sofą, którą wspomaga fotel i podnóżek. Jak czytam ten artykuł to jakbym czytała artykuły z bloga scandicsofa, którymi wspomagałam sie przy aranżowaniu naszego mieszkania. Tak swoją drogą to racja, że duża, stojąca lampa przy meblach wypoczynkowych jest dobrym rozwiązaniem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie