Jak przebudować strych na poddasze marzeń?

Przytulna sypialnia tylko jedna z możliwości.
Jak przebudować strych na poddasze marzeń?
fot. Petra- Kessler / Unsplash
14.01.2019

Posiadanie przytulnego mieszkalnego poddasza to marzenie wielu właścicieli domów rodzinnych z niezagospodarowanym strychem. Nie ma się czemu dziwić  – skośny sufit nadaje wnętrzom oryginalnego wyglądu, a okna dachowe wpuszczają do środka o wiele więcej światła niż ich klasyczne odpowiedniki.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/meble-dla-dziecka-mini-iii?v=1018902

Nie zawsze udaje się przekuć marzenia w rzeczywistość…

Jeden z najczęstszych błędów ma miejsce jeszcze przed zakupem nieruchomości. Pracownicy agencji często twierdzą, że wbudowanie pomieszczeń mieszkalnych na strychu jest możliwe, ale nie wspominają już, z czym będzie wiązała się realizacja tego projektu. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której będziesz musiała zrezygnować ze swoich planów ze względu na charakter budynku, warto przed jego zakupem zainwestować w  ekspertyzę specjalisty. Dokument ten określa stan techniczny nieruchomości, a zatem powinien uwzględniać możliwości wykorzystania strychu.

Jeśli zastanawiasz się nad przekształceniem poddasza w pomieszczenia mieszkalne, z pewnością uwzględniasz w tych planach również wymianę dachu lub montaż ocieplenia. Rekonstrukcji strychu nie można jednak oddzielić od reszty budynku – obie części funkcjonują jako nierozerwalna całość. W przypadku starszych domów należy liczyć się z tym, że zagospodarowanie poddasza ograniczy odparowywanie wilgoci w górę, co przy całkowitym ociepleniu budynku może powodować powstawanie pleśni, zaparowywanie okien itd. Projekt przebudowy powinien zatem uwzględniać to, jak po przeprowadzonych zmianach będzie funkcjonował cały dom.

Powstałe poddasze należy podłączyć do istniejących instalacji oraz wybudować nową klatkę schodową, co również może powodować pewne problemy. W związku z tym przed przystąpieniem do prac powinno się zyskać wyobrażenie o kosztach całej inwestycji.

Co należy ocenić z budowlano-technicznego punktu widzenia?

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/biurko-grosso-dab-zloty-bialy?v=983886

Mierząc wysokość poddasza od razu stwierdzimy, czy po ociepleniu dachu i wybudowaniu nowej podłogi, wysokość pomieszczenia mieszkalnego nie będzie zbyt mała. Zaleca się, by wynosiła ona minimalnie 2300 cm przynajmniej nad połową powierzchni pokoju. Jeśli stop jest zbyt nisko, należy rozważyć jego  podwyższenie. Mamy tu jednak do czynienia z wielką ingerencją.

Jeśli więźba dachowa jest masywna, wyrazista i zależy Ci, by była widoczna na poddaszu, możesz rozważyć opcję ocieplenia nadkrokwiowego. Patent ten zdecydowanie powiększy przestrzeń, jego instalacja wiąże się jednak ze znacznie większymi kosztami. Trzeba też pamiętać, że ocieplenie nadkrokwiowe ogranicza dyfuzję w domu, a więc raczej nie nadaje się do budynków bez działającej hydroizolacji.

To, czy więźba dachowa uniesie nowy dach (strop, ocieplenie i pokrycie dachu), określi specjalista – statyk. Ponadto istniejącą więźbę mogły zaatakować korniki lub grzyby. Jeśli więc na belkach natrafisz na jakiekolwiek uszkodzenia,  poproś o eksperta o konsultację. Obecność niebezpiecznych infekcji, ktre mogą zniszczyć całą więźbę dachową, wykluczy mykolog.

Statyk musi również określić nośność dotychczasowego sufitu pod poddaszem. Nośną konstrukcję mogą tutaj tworzyć drewniane belki sufitowe, które przecież nigdy nie służyły jako podłoga pomieszczenia mieszkalnego.  Ze statycznego punktu widzenia należy sprawdzić przede wszystkim położenie poprzecznic w dotychczasowym stropie.

Stwierdzenie stanu konstrukcji nie jest łatwe w sytuacji, w której element nośny (belka sufitowa, wieniec pod murłatę) jest zakryty.

Tuż nad podłogą znajdują się czasem wiązary lub progi rozkładające obciążenie na filary. Tego typu elementów nie wolno nigdy usuwać bez zastąpienia ich innym elementem, który przejmie pełnioną przez nie funkcję.  Usunięty wiązar należy natychmiast zastąpić nowym, najczęściej stalowym nośnikiem na poziomie podłogi.

Jak wykorzystać przestrzeń poddasza?

Najbardziej optymalnym rodzajem dachu dla poddasza jest tzw. dach dwuspadowy. Ma on dwie skośne połacie, w których można umieścić okna.  Dwuspadowy dach to najczęstsze rozwiązanie przy budynkach w kształcie prostokąta.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lozko-drewniane-mila-dmp-80x140cm?v=1014786

Nad budowlami na planie kwadratu powstaje dach namiotowy, który także umożliwia zagospodarowanie poddasza w praktyczne pomieszczenie mieszkalne.

Jeśli dach posiada skosy ze wszystkich stron, ale budynek nie jest kwadratowy, mamy do czynienia z dachem czterospadowym, który uniemożliwia adaptację poddasza na pomieszczenia mieszkalne.

Oprócz kształtu i nachylenia dachu, wpływ na adaptację strychu ma też typ więźby dachowej. Im więcej jej elementów przenika do wnętrza, tym trudniej będzie nam zagospodarować przestrzeń.

Warto pamiętać, że na poddaszu lepiej prezentują się większe pomieszczenia. Małe pokoiki z ukośnym dachem sprawiają wrażenie ciasnych i ciemnych. Trudno je też wyposażyć we wszystkie niezbędne meble (https://favi.pl/produkty/kategoria/meble). Równie niekomfortowa jest też małżeńska sypialnia na poddaszu, w której ciężko wstać z łóżka, by nie uderzyć głową o skośny sufit. Zamiast przytulnej i romantycznej atmosfery, takie wnętrze funduje nam kilka guzów na głowie.

Co z zewnętrznym wyglądem domu?

Nad każdą zmianą kształtu domu powinien czuwać architekt, który pomoże ci znaleźć odpowiedni kompromis między praktycznym wykorzystaniem wnętrza a przyjemnym dla oka wyglądem budynku. Jego zadaniem będzie także najodpowiedniejsze umieszczenie schodów na poddasze oraz wskazanie, gdzie powinny znajdować się okna.

W przypadku starszych budynków i domów rodzinnych warto zachować ich pierwotny wygląd oraz historyczną wartość. Ta może zostać naruszona na przykład poprzez wykorzystanie zbyt nowoczesnych okien dachowych. Jeśli ich montaż jest konieczny, wybierz mniej rzucające się w oczy modele oraz ciemniejsze pokrycie dachu.

Czy konieczne jest zgłaszanie przebudowy?

Zgłoszenie przebudowy do odpowiedniej instytucji jest konieczne. Nie warto odkładać wizyty w urzędzie, ponieważ może się okazać, że nasz budynek ma nałożone pewne ograniczenia, które mogą być związane z jego zabytkowym charakterem. Do urzędu najlepiej wybrać się już z projektem architektonicznym i od razu zapytać o ewentualne przeszkody w adaptacji strychu. Pracownicy urzędu powiedzą nam również, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

Zanim rozpoczniesz remont, polecamy sprawdzenie wyszukiwarki mebli i dekoracji FAVI.pl, gdzie szybko porównasz ceny kilkuset sklepów w całej Polski i znajdziesz mnóstwo inspirujących rozwiązań.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
April (Ocena: 5) 16.01.2019 00:57
My wspólnie z mężem jesteśmy właśnie po remoncie naszego mieszkanka. Bardzo lubię spędzać tam czas, ma świetny klimat, którzy tworzymy oczywiście my, ale do tego wspaniałe dodatki, ciepłe i niepowtarzalne. Ogromnie się cieszę, że odkryłam Sklep Afrykański, zajrzyjcie, mają cudowne rzeczy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2019 19:18
Nie jest konieczne zgłaszanie przebudowy jeśli budynek jest własnościowy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie