Oto najmodniejszy element aranżacji wnętrz w 2019 roku

Podpowiadamy, jak zaaranżować firany we wnętrzu i jak o nie dbać.
Oto najmodniejszy element aranżacji wnętrz w 2019 roku
fot. Nathan Dumlao / Unsplash
01.01.2019

Czy zamawianie firan na wymiar to konieczność?

Kiedy zamawiamy firany na wymiar, mamy wpływ na wszystko: wymiary, materiał, grubość, fakturę, kolor czy wzór. Jeśli okna w domu odznaczają się nietypową szerokością, wysokością lub kształtem, możemy odnieść wrażenie, że zamówienie firan to jedyne wyjście. Na pewno jest wygodne, ale czy rzeczywiście korzystne?

Zamawianie firan wiąże się z wysokimi kosztami, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym i mamy dużo okien. By kompozycja była spójna i okna ładnie wyglądały od zewnątrz, firany powinny zostać wykonane w jednym stylu. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że na czas prania przyda się dodatkowy komplet. W zimie możemy chcieć korzystać z firan cięższych i ciemniejszych, wiosną z kolorowych, a w lecie z przezroczystych – to kolejne wydatki.

Firany gotowe – kompromisowe rozwiązanie

Zamiast szytych na wymiar, możemy wybrać firany sprzedawane w sklepach. Są powszechnie dostępne i występują w wielu wzorach. Bez trudu znajdziemy deseń i kolor, które nas zainteresują. Ponieważ kosztują mniej, nie przekroczymy zaplanowanego budżetu, nawet jeśli kupimy dodatkowy komplet na wymianę.

Firany są wykonywane z lekkiej niczym siatka markizety, eleganckiego żakardu, delikatnego woalu, połyskującej satyny, sztywnej tafty, gładkiego jedwabiu lub trwałej bawełny. Jeżeli nie możemy znaleźć modeli pasujących do wymiarów naszych okien, lepiej wybrać większe i zanieść do krawcowej – ich przerobienie będzie tańsze od zamawiania firan na wymiar.

Ciekawostka: Od paru lat uznaniem cieszą się także zazdrostki – świetna alternatywa dla firan. Są to krótkie pasma materiału spotykane najczęściej w kuchni, które wiesza się bądź na środku okna na specjalnym drążku – przytwierdzanym na stałe lub demontowalnym – bądź na karniszu. Nie zasłaniają pomieszczenia przed wzrokiem osób z zewnątrz, nie ograniczają też ilości wpadającego światła, ale nadają kuchni swojski, domowy, ludowy charakter. W nowoczesnych wersjach, bez falban i wzorów, sprawdzają się nawet we wnętrzach minimalistycznych.

Jakie firany można prać i prasować?

Jeżeli zależy nam na wybraniu firan gotowych, które w razie zabrudzenia można wyprać w pralce, świetnie sprawdzą się satyna, tiul i żakard. Organzę z kolei lepiej będzie wyprać ręcznie. Organzę także wyprasujemy, podobnie jak satynę, tiul i woal. Żakard oraz markizeta będą wyglądały doskonale bez prasowania.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie