Ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie. Jak wykonać je samodzielnie?

Ozdoby świąteczne DIY są bardzo modne. Przy odrobinie wysiłku przygotujesz je sama.
Ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie. Jak wykonać je samodzielnie?
Fot. Unsplash
10.12.2018

Od kilku lat trwa moda na DIY – zamiast kupować nowe rzeczy, próbujemy je robić same. W tym celu zapisujemy się na kursy, wykorzystujemy różne szablony i czytamy blogi oraz artykuły. Internet jest pod tym względem skarbnicą wiedzy.

Jak zrobić łańcuch świąteczny na choinkę? Te ozdoby wykonasz nawet bez talentu plastycznego

Wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowywanie prezentów świątecznych i dekoracji. Ozdoby świąteczne ręcznie robione sprawiają frajdę ich wykonawcom i – wbrew powszechnemu myśleniu – pięknie się prezentują. Wcale nie trzeba mieć specjalnych zdolności, aby przypominały te ze sklepowych półek.

Ci, którzy myślą o ozdobach świątecznych DIY, powoli mogą rozpoczynać nad nimi pracę. Podpowiadamy, jak wykonać niektóre z nich. Dzięki nim twój dom będzie się prezentował oryginalnie i zachwycisz krewnych. Do robienia ozdób świątecznych możesz zapędzić również pozostałych domowników. To doskonała okazja do tego, aby wspólnie spędzić czas. Tego rodzaju aktywności zbliżają do siebie ludzi.

Ozdoby świąteczne z papieru

Jednym z popularnych motywów świątecznych jest choinka. Taka papierowa ozdoba DIY doskonale nada się do postawienia na świątecznym stole albo zawieszenia na choince. My proponujemy, aby zrobić ją z jasnobrązowej tektury. Ten kolor będzie się pięknie wyróżniał pomiędzy zielonymi gałęziami świerku.

Tekturową kartkę przetnij na pół. Weź jedną połówkę, zegnij ją i narysuj z jednej strony gałęzie. Następnie wytnij je. Po rozłożeniu powstanie choinka. Natnij ją od góry do mniej więcej połowy długości. Potem zrób drugą choinkę z pozostałej połówki tektury. Tę natnij od dołu – również do połowy. Na koniec połącz je ze sobą. Jeżeli masz zamiar umieścić ozdobę na choince, zrób w niej dziurkę. Zawieś ją na brązowym sznurku.

Kolejny znany świąteczny motyw to aniołek. Do przygotowania aniołka będziesz potrzebowała kleju, białej i niebieskiej kartki papieru, nożyczek, szklanki, wstążki w srebrnym i złotym kolorze oraz brązowej kartki tekturowej. Na białej i niebieskiej kartce papieru odrysuj za pomocą szklanki kółka. Potem wytnij je. Krawędzie białego kółka powycinaj w fale. Następnie przetnij je na trzy części – w taki sposób, aby przypominały odwróconą literę „Y”. Niebieskie kółko przetnij na pół. Jedną z tych połówek przetnij po raz kolejny – to będą rękawy aniołka. Z drugiej części sklej stożek – to będzie tułów. Następnie weź kawałek srebrnej wstążki i zegnij go na pół. Jeżeli chodzi o długość, sama zadecyduj, ale weź pod uwagę to, że ten kawałek wstążki to szkielet aniołka – jego głowy, tułowia i nóg. Na górze zrób pętelkę. Na niej zawiesisz aniołka na choince. Potem weź stożek, obetnij jego końcówkę i przełóż przez niego wstążkę. Pętelka powinna wystawać – to na niej będzie umocowana głowa aniołka. Następnie po obu bokach stożka doklej niebieskie rękawy. Z tektury wytnij głowę i prowizoryczne ręce. Złotą wstążkę potnij na kawałki różnej długości – to będą włosy. Zakręć je na ostrzu nożyczek i doklej do „twarzy”.

Ozdoby świąteczne z filcu

Z filcu proponujemy wykonać gwiazdę i choinkę. Najpierw wytnij je z tektury – to będą szablony. Potem odrysuj je na filcu. Dwa razy choinkę i dwa razy gwiazdę. Wytnij je, a potem pomiędzy dwie połówki włóż odrobinę waty – tak, aby ozdoba nie była płaska. Zszyj połówki dookoła kolorową nicią, która kolorystycznie będzie pasować do barwy filcu. Następnie wystarczy zrobić pętelkę ze wstążki.

Choinkę możesz też przygotować w inny sposób. Będzie ci potrzebny jeden kawałek filcu i perełki w wybranym kolorze. Najpierw zegnij kawałek filcu na pół, a potem jeszcze raz. Powstanie prostokąt. Potnij go na paski. Następnie weź igłę z przewleczoną nitką i jeden z pasków filcu. Z jego kawałka uformuj pętelkę, następnie jej krawędź połącz z resztą paska za pomocą igły. Potem nałóż perełkę i uformuj pętelkę z drugiej strony. Połącz ją za pomocą igły z nitką – tak, jak poprzednią. Rób pętelki raz z jednej, a raz z drugiej strony, dopóki nie skończy się pasek filcu. Nie zapominaj o dodawaniu pomiędzy pętelki perełek, ale końcówka powinna być z filcu. Aby choinka się nie rozpadła, zawiąż nitkę na końcu i zrób z niej pętelkę.

Jak zrobić stroik na Święta Bożego Narodzenia? Instrukcja krok po kroku

Ozdoby świąteczne z szyszek

Jeżeli nie masz prawdziwych szyszek z lasu, możesz kupić sztuczne w sklepie. Prawdziwe szyszki będą wymagały oczyszczenia. Umyj je w wodzie i osusz. Najprostszym pomysłem na zrobienie z nich pięknych ozdób świątecznych jest spryskanie ich srebrną albo złotą farbą w sprayu. Po spryskaniu muszą wyschnąć. Takimi szyszkami możesz ozdobić świąteczny stół albo zrobić do nich pętelki i zawiesić je na choince.

Ozdoby świąteczne z drewna

Proponowana przez nas ozdoba świąteczna z drewna doskonale sprawdzi się jako ozdoba świąteczna na zewnątrz. Do jej wykonania będą ci potrzebne drewniane deski. Zbij z nich skrzynkę, ale niezbyt głęboką. Weź pod uwagę to, że zapełnisz ją wysokimi, białymi świecami (tymi grubymi), szyszkami i gałązkami świerku. Od ciebie zależy zatem wielkość i głębokość skrzynki. Potem w dowolny sposób udekoruj ją wspomnianymi wyżej rekwizytami. Taką skrzynką możesz postawić na balkonie.

Do wykonania innej ozdoby świątecznej z drewna, będą ci potrzebne cienkie, drewniane patyki, klej do drewna, sekator, dwie białe kartki papieru i czarny marker. Na początku ułóż w pionowym rządku patyczki – na taką wysokość, jaką ma mieć twoja ozdobna choinka. Najgrubsze patyki układaj od spodu. Następnie weź dwie kartki papieru i połóż je na rzędzie z patyków po obu stronach – w taki sposób, aby powstała z nich choinka. Chodzi o to, aby od kartek odrysować na nich kreski markerem. Następnie za pomocą sekatora odetnij od nich kawałki zaznaczone markerem. Każdy patyczek odkładaj potem w takiej samej kolejności – tak powstanie wzór choinki. Potem wystarczy skleić je ze sobą i dokleić z tyłu podłużny, cienki patyk – to trzon choinki. Na koniec weź doniczkę, wsyp do niej białe kamyczki i włóż w nie drewnianą choinkę.

Ozdoby świąteczne z makaronu

Dużą popularnością cieszą się również ozdoby świąteczne z makaronu. Możesz z niego przygotować piękne gwiazdki do zawieszenia na choince. Do ich przygotowania potrzebujesz czerwonej wstążki, czerwonego brokatu, złotej farby w sprayu, kleju winylowego i makaronu typu koraliki.

Magia świątecznego wnętrza

Poszukaj szablonu w Internecie, ale równie dobrze sama możesz wykreować kształt gwiazdki. Również jej wielkość zależy wyłącznie od ciebie. Następnie, jak już ułożysz makaron w wybrany kształt, posklejaj koraliki brzegami. Połóż gwiazdkę na kartce i spryskaj z każdej strony złotym sprayem. Potem posmaruj klejem brzegi gwiazdki i posyp je czerwonym brokatem. Na koniec pozostaje jedynie przełożenie kawałka czerwonej wstążki przez jeden koralik i sklejenie brzegów.

Polecane wideo

Kupuje okropne ubrania i robi z nich cuda. Będziesz chciała to nosić!
Kupuje okropne ubrania i robi z nich cuda. Będziesz chciała to nosić! - zdjęcie 1

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.12.2018 09:43
W moim domu tradycja panuje żeby robić własnoręcznie ozdoby i siadamy z mamą i siostrami je robimy. Tata się jedynie z niej wyłamuje ale jest mu to wybaczone, bo on szuka zawsze nowych lampek na choinkę, wiem że już zamówił z megasceny i w tym tygodniu już przyjdą. Także choinka będzie na pewno ładna :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.12.2018 08:48
Zupełnie nikomu nie potrzebny artykuł.nie chciało wam się dać zdjęć,bez sensu takie opisy.pomyslcie na drugi raz
odpowiedz

Polecane dla Ciebie