Jak dbać o firanki?

Nieskazitelnie białe są ozdobą okien, synonimem czystości i dbałości o wnętrze. Niestety z biegiem czasu firanki tracą swój pierwotny blask. Zdradzamy sposoby na przedłużenie ich idealnego wyglądu.
Jak dbać o firanki?
fot. iStock
30.05.2018

Skąd się wzięły firanki?

Są tak naturalnym elementem dekoracji domu, że wydaje się wręcz niemożliwe, by istniały zaledwie kilkaset lat. Tymczasem pierwsze firanki wyglądem zbliżone do współczesnych, pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero w XIV wieku. Jednak nie był to produkt masowy. Ze względu na wygórowaną cenę jedwabiu w tamtym czasie na taką dekorację okien mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Masowe wieszanie firan w oknach rozpoczęło się dopiero w XIX wieku, a więc nasze stare, dobre firanki wcale nie są takie stare. Mają niecałe dwieście lat. Pierwotną funkcją firan było ograniczenie liczby owadów wpadających do domu. Dopiero z czasem doceniono kameralny nastrój, jaki dawał powieszony w oknie kupon ażurowego materiału. Dziś firanki to niemalże dzieła sztuki, a wieszamy je nie tylko dla ochrony naszej prywatności, ale i dla dekoracji wnętrz. Firanka jest synonimem ciepła domowego ogniska, subtelnej elegancji. Nadaje pokojom i kuchni przytulnego wyglądu.

Jak dbać o firanki?

Firanki bardziej niż inne tekstylia domowe narażone są na zabrudzenia. Chociaż stosunkowo rzadko pojawiają się na nich plamy, to ciągła ekspozycja na ruchy powietrza, kurz, dym papierosowy sprawia, że białe firanki szybko tracą kolor, stają się szare lub żółtawe. Taki wygląd nie ma prawa cieszyć oka perfekcyjnej pani domu. Stąd pytanie: „Jak często prać firanki, aby zawsze wyglądały jak nowe?” Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo firanka firance nierówna. Nie we wszystkich pomieszczeniach firanki brudzą się równie szybko. Ponadto liczą się także preferencje domowników. Niektórzy zmieniają firanki dwa razy do roku, inni lubią widzieć nowe dekoracje okienne co miesiąc. Niezależnie od częstotliwości, piorąc firany, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producentów. Tylko w ten sposób ustrzeżemy się przed zniszczeniem firanek w trakcie prania.

Firanki z tkanin naturalnych i syntetycznych

To najczęściej spotykane firanki w naszych oknach. Mimo różnicy w materiale użytym do ich uszycia, sposób prania nie jest znacząco różny. Każde firanki przed włożeniem do pralki dobrze jest namoczyć, by pozbyć się z nich pierwszej warstwy brudu. Idealna do tego jest sól kuchenna. Zaleca się stworzenie roztworu pół szklanki soli na dwie szklanki wody. Takie moczenie firanek powinno trwać przynajmniej pół godziny. Po tym czasie można włożyć firanki do pralki i uprać przy użyciu programu do tkanin delikatnych. Niektóre pralki mają specjalny program do prania firanek. Jeśli firanki są zszarzałe lub pożółkłe do proszku do prania można wsypać opakowanie proszku do pieczenia lub odpowiadającą mu objętościowo porcję sody oczyszczonej.

„Firanki wiszące w kuchni są narażone na opary tłuszczu. Nie powinno się prać ich razem z firankami pokojowymi, nie przyniesie to równie dobrego efektu. Firanki kuchenne najlepiej prać ręcznie w płynie do naczyń lub dodać niewielką ilość takiego płynu do pralki” - radzi Justyna Czapla, dekoratorka marki Eurofirany z Galerii Jurajskiej w Częstochowie.

Do prania firanek najlepiej używać proszków lub płynów do tego przeznaczonych. Jeśli nie mamy takowych, można użyć proszku do prania ubranek dziecięcych.

Firanki żakardowe

Idealne dla wszystkich, którzy nie przepadają za prasowaniem. Firanki żakardowe mają tę cudowną zaletę, że wystarczy je uprać w pralce i powiesić. Wyschną same i będą wyglądały idealnie gładko. Do prania firanek żakardowych najlepiej użyć proszków lub płynów do prania tkanin specjalnych. W tym przypadku są o wiele skuteczniejsze niż tradycyjna soda oczyszczona.

Jeśli na firance żakardowej pojawi się plama, można ją w łatwy sposób usunąć nawet bez konieczności zdejmowania firanki z karnisza. Plamy z pyłku kwiatowego można przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem, brudne plamy niewiadomego pochodzenia zaprać wacikiem nasączonym roztworem wody z proszkiem do prania, tłuste plamy usunąć zmywakiem kuchennym i płynem do naczyń. Firanki żakardowe są bardzo wdzięczną ozdobą domu, odpowiednio pielęgnowane posłużą nam przez długie lata.

Firanki zdobione kryształkami

Delikatnie odbijają światło, skrząc się i mieniąc na tle okiennej szyby. Firanki z kryształkami to prawdziwy rolls-royce wśród firanek. Ich pielęgnacja także wymaga szczególnych zabiegów.

Takich firanek absolutnie nie można włożyć bezpośrednio do pralki. Najlepiej użyć powłoczki na poduszkę zamykanej na zamek błyskawiczny. W ten sposób eliminujemy ryzyko zagubienia kryształka podczas prania. Nawet jeśli urwie się z firanki, nie zginie i będzie można przytwierdzić go z powrotem. Pranie firanek z kryształkami to konieczność myślenia dwutorowo. Z jednej strony musimy zrobić wszystko, by firanka odzyskała swoją biel, z drugiej – ochronić kryształki przed zmatowieniem i zniszczeniem. Dlatego do prania firanek z kryształkami nie można używać silnych wybielaczy. Mogą powodować kruszenie się kryształków. Aby zachować ich nieskazitelny blask, lepiej używać płynu do prania zamiast proszku. Łatwiej się wypłukuje i nie pozostawia matowego osadu.

Firanki z kryształkami najlepiej jest prać ręcznie. W ostateczności można je włożyć do pralki, ustawić program delikatny i wyłączyć wirowanie.

Eurofirany to wiodąca na polskim rynku rodzinna firma z branży home and decor. Od blisko trzydziestu lat dostarcza szyte na wymiar firany i zasłony, a także tekstylia użytkowe i przedmioty służące dekoracji domu. Sprzedaż prowadzona jest w zlokalizowanych w całej Polsce salonach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym www.eurofirany.com.pl. Co miesiąc w ofercie pojawia się kilkadziesiąt nowych propozycji. Marka Eurofirany oferuje wysokiej jakości produkty, fachowe doradztwo oraz indywidualne podejście do każdego zamówienia. Nowością jest sprzedaż ratalna, aktualnie oferowana w sklepie internetowym i  wybranych salonach stacjonarnych. 

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie