Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w windach znajdują się... lustra?

My już wiemy.
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w windach znajdują się... lustra?
Fot. iStock
13.03.2018

Czy zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego w windach są zamontowane lustra? Wydają nam się jej niezbędnym elementem – tak bardzo przyzwyczaiłyśmy się do ich obecności. Okazuje się jednak, że lustra mają ogromne znaczenie i wcale nie służą do tego, aby zrobić w nich selfie czy szybko poprawić makijaż. To zaskakujące, ale jest aż kilka dobrych powodów, uzasadniających ich montaż w windach.

Jedną z nich jest... nuda. Chociaż podróż windą trwa chwilę (przeważnie), to pasażerowie niecierpliwią się. Obserwowanie lustrzanego odbicia - swojego czy innych sprawia, że mają jakieś zajęcie.

Kolejny argument odnosi się do klaustrofobii. Lustra optycznie powiększają małą przestrzeń windy. Poza tym odbijają światło. Dzięki temu są bardziej przyjazne dla osób panicznie bojących się małych, ciemnych pomieszczeń. Wyobrażacie sobie, co by się działo w razie awarii? Świadomość zamknięcia w takiej przestrzeni prawdopodobnie przyprawiłaby pasażera z klaustrofobią o palpitacje serca.

Lustra służą również jako zabezpieczenie przed wandalizmem. Potencjalny przestępca ma świadomość, że każdy jego ruch jest widoczny w lustrze i może być dostrzeżony przez innych - podaje kobieta.wp.pl.

Są one również wybawieniem dla osób niepełnosprawnych – poruszających się na wózkach inwalidzkich. Widzą one swoje odbicie i dzięki temu łatwiej im manewrować urządzeniem w tak niewielkiej przestrzeni.

Pierwsza winda została uruchomiona 23 marca 1857 r. Tego dnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Windy. Podobno pierwowzór urządzenia powstał już w I wieku p.n.e. Jego twórcą był rzymski architekt – Vitruvius. Prznajmniej tak podają niektóre żródła – czytamy na fokus.tv. Mówi się też o tym, że służyły one przewożeniu gladiatorów w Koloseum w 50 wieku n.e.

Jeżeli chodzi o pierwowzór współczesnej windy, za jego twórcę uważa się Elishy Otisa. Pokazał on swój projekt na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w latach 50. XIX wieku.

Wyobrażacie sobie życie bez wind? Z całą pewnością jest to jeden z najlepszych wynalazków wszech czasów!.

Zobacz także: Ten sprzęt odmieni Twoje życie!

 

 

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.03.2018 11:51
no jak po co - żeby c*oty sobie zdjęcia cykały
odpowiedz
Pyza89 (Ocena: 5) 13.03.2018 20:14
słyszałam, że odwracają uwagę od myślenia o potencjalnej awarii windy, np. spadku. U mnie to się sprawdza. Zacięłam się kiedyś pomiędzy ósmym a siódmym piętrem i teraz jak już muszę wsiąść, to patrzę w lustro i nie myślę o tym co może się zdarzyć. I tak wolę chodzić pieszo;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.03.2018 14:48
Dlaczego? Żeby seks był bardziej udany.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.03.2018 07:40
Nie lubię jeździć windą, wolę się przejść schodami :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie