Beton? Cegła? Mocny akcent w aranżacji wnętrz

Odsłonić gołą cegłę? A może lepiej ukryć ją pod betonową płytą? Aranżacja wnętrza potrafi być nie lada wyzwaniem, bo cztery ściany dają tak naprawdę dziesiątki możliwości. Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta, bo każda opcja ma swoje wady i zalety.
Beton? Cegła? Mocny akcent w aranżacji wnętrz
22.09.2017

Ściana. To właśnie ona stanowi podstawę efektownej aranżacji wnętrza, gdyż tworzy tło dla innych elementów. Na tym jednak nie koniec, bo odpowiednio wykończona i wyeksponowana, sama może odgrywać główną rolę w naszym mieszkaniu. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej fakturę i kolor. Zapomnij o tradycyjnym tynkowym pancerzu! Postaw na świeże, odważne alternatywy w postaci gołych cegieł lub betonu.

Podaj cegłę

Cegła to bardzo stary materiał, który od wieków wykorzystywany jest w architekturze, ale do współczesnych wnętrz zawitał stosunkowo niedawno. Niemniej jak mówi znane porzekadło: lepiej późno niż wcale. Cegła w aranżacji wnętrz zawsze prezentuje się doskonale. Odsłonięta, oryginalna ściana z cegły odwołuje się do przeszłości i stanowi namacalny fragment historii. Ma w sobie pewną pierwotną surowość, którą jednak można łatwo okiełznać, bieląc cegłę. Biała ściana nie narzuca się i łatwiej tworzy spójną kompozycję z resztą mieszkania, nie tracąc przy tym swojego artystycznego, nieco dandysowskiego charakteru. Taka dekoracja ścian przywołuje ducha starych kamienic czy fabryk, jednocześnie udanie wpisując się w klimat współczesnych mieszkań. Ponadto naturalna cegła jest niezwykle wytrzymałym materiałem budowlanym, który jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wilgoci czy ognia.

– Cegła przestała wreszcie kłuć w oczy – potwierdza Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Nie warto jednak z nią przesadzać. Cegłę najczęściej stosuje się tylko na jednej ze ścian lub wyłącznie na jej fragmencie, gdyż ceglane powierzchnie przytłaczają niewielkie przestrzenie.

Najprościej mają mieszkańcy kamienic albo poprzemysłowych loftów, bo muszą jedynie usunąć tynk, oczyścić cegły, wyszlifować ścianę i użyć specjalnego impregnatu. Piorunujący efekt murowany. Gorzej rzecz ma się w przypadku osób, które mieszkają w nowoczesnym budownictwie; im pozostają cięte cegły, fototapety lub płytki imitujące cegłę (płytki klinkierowe doskonale kopiują pierwowzór pod względem wizualnym).

Beton w aranżacji wnętrz

Jedną z największych zalet cegły na ścianie jest jej „trójwymiarowość”, która zmienia wygląd płaskich, prostych ścian. Ciekawą, chropowatą fakturę miewa również beton architektoniczny. Kiedyś postrzegany jako przygnębiający i monotonny, dziś jawi się raczej jako intrygująco surowy i wytrzymały. Rolę betonu w wykańczaniu wnętrz doceniły osoby projektujące wnętrza modernistyczne, industrialne i minimalistyczne. Surowy wygląd to jedno, ale ogromną zaletą płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego jest też to, że są one odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, wysoką temperaturę i wodę. Ponadto szara kolorystyka stanowi świetne tło dla wyraźnych akcentów, np. czerwieni, żółci czy fioletów. Sam beton doskonale komponuje się z drewnem, cegłą i metalem.

– Płyty z betonu architektonicznego izolują i wyciszają wnętrza, ale, podobnie jak cegła, najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach – ostrzega Maciej Balcerek. – Trzeba liczyć się też z kosztami, bo do realizacji z betonu architektonicznego warto zatrudnić doświadczonych wykonawców. Waga płyt sięga bowiem nawet 50 kg, ich montaż wymaga solidnego, wzmocnionego podłoża oraz wysokiej jakości mocowań.

Płyty z betonu architektonicznego muszą być właściwie zaimpregnowane, gdyż inaczej może się pojawić problem trudnych do usunięcia, tłustych plam. Impregnacja jest tym bardziej niezbędna, jeżeli myślimy o zastosowaniu płyt w miejscach wilgotnych, np. w kabinie prysznicowej lub kuchni.

 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Jolka (Ocena: 5) 01.10.2017 16:56
cegła jest super, drewno, wiklina i inne roślinnego pochodzenia wyroby;) ale beton ważna sprawa też, zwłaszcza przy budowie domu;) co powiecie na beton drewnopodobny? ;) http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/beton-drewnopodobny-warto-o-nim-wiedziec A są takie wymysły, które dopasowują sie coraz bardziej do naszych wymagań i oczekiwań, mimo ze to tylko beton. Mamy płytki na taras z takiego właśnie betonu i ja jestem bardzo zadowlonona. Natura to natura, ale nie zawsze tylko na niej mozemy się oprzeć, choć oby jak najczesciej. Będzie nam się lepiej żyło i miekszkało.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie