Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Zadbaj o odpowiednią oprawę w ten wyjątkowy czas!
Jak udekorować dom na Wielkanoc?
Fot. iStock
15.04.2017

Wyjątkowy czas, wiosenny nastrój, niezapomniane chwile. Delikatna, puszysta jak bazie biel, różne odcienie soczystej zieleni i przebłyski ciepłego jak słońce koloru żółtego…. Z takimi obrazami kojarzy się Wielkanoc. W tym czasie rozkoszujemy się rodzinną atmosferą i pysznościami, których nie brakuje na suto zastawionych stołach.

Jak udekorować mieszkanie na Wielkanoc?

Aby święta zyskały jeszcze większego uroku warto zatroszczyć się o całą oprawę. Świąteczny stół nie musi być ani nudny, ani monotonny. Wystarczy odrobina wyobraźni. Ugotowane na twardo jajka - nieodłączny element większości wielkanocnych potraw - będą pięknie się prezentowały i jeszcze lepiej smakowały, gdy przekrojone na pół, ułożymy na kilku listkach świeżej rukoli czy pokrojonych w drobną kosteczkę pomidorach. Idealnym uzupełnieniem będzie odrobina świeżo zmielonego kolorowego pieprzu. Taką przekąskę najlepiej podać na fantazyjnie ozdobionej porcelanie, która idealnie współgra z wiosennymi potrawami.

Możesz także pokusić się o własnoręcznie zrobione ozdoby. Jakie? Np. mini-doniczki ze skorupek jajek. Najpierw delikatnie usuń górną część skorupki nożykiem (najlepiej w gotowej wydmuszce - aby ją zrobić należy przekłuć jajko po dwóch przeciwległych stronach i przez jedno nakłucie powoli wydmuchać jego zawartość, która wyjdzie przez drugie nakłucie).

Następnie oczyść wnętrze skorupki i umieścić w niej odrobinę ziemi i małą sadzonkę kwiatka lub posyp ziemię nasionami owsa lub rzeżuchy i czekaj aż wyrosną. Takie wielkanocne doniczki pięknie będą wyglądały w koszyczku wypełnionym kolorowymi piórami, kamykami lub trocinami.

Więcej pomysłów na wielkanocne DIY znajdziesz TUTAJ.

Bardzo prostym sposobem na efektowne wyeksponowanie wielkanocnych pisanek jest umieszczenie ich w najprostszym z możliwych koszyczków, czyli tym, w którym kupujemy jajka. Wyklej jego wnętrze kolorowym papierem, wyłóż papierowymi wiórkami, kolorowymi piórkami lub tasiemkami, a następnie w każde zagłębienie wsadź pisankę. Dla lepszego efektu jajka możesz oblepić barwną błyszczącą folią aluminiową.


Jak udekorować okna na Wielkanoc?

Wielkanocny dom nabierze świątecznego charakteru jeszcze bardziej, gdy udekorujesz nie tylko stół, ale także okna.

Dekoracje okien na Wielkanoc również możesz wykonać samodzielnie, chociażby bombkami z jajek. Aby przygotować takie jajko-bombkę, najpierw gotową wydmuszkę zanurz w kolorowych barwnikach, a gdy wyschnie doklej do niej mocnym klejem tasiemkę, którą dodatkowo możesz ozdobić kupionymi w pasmanterii kwiatkami.

Inną metodą jest owinięcie wydmuszki paskami barwnego, lekkiego materiału, a następnie przepasanie wzdłuż i przyklejenie tasiemki, która posłuży jako zawieszka.

Kolorowe bombki z jajek powieś na baziach lub kwitnącej forsycji. Pięknie będą się prezentować również w wyeksponowanym miejscu pokoju, np. na karniszu okna.

wielkanoc

Fot. iStock

Jak udekorować dom na zewnątrz?


Stroiki wielkanocne przed domem? Jeśli zależy ci na spektakularnym efekcie, pokuś się o świąteczne dekoracje także w takim miejscu. Na tarasie możesz postawić stroik, składający się z pisanek i trawy. Wystarczy, że piękne doniczki wypełnisz ziemią i trawą, a na niej ułożysz pomalowane pisanki.

Potrafisz szyć lub robić na drutach? Wykorzystaj zatem stare skrawki materiału lub resztki włóczki, aby przygotować materiałowe zajączki, kurczaczki lub baranki. Takie ozdoby możesz przyczepić do drzwi lub zewnętrznej strony okien.

Nie masz zdolności plastycznych? Nie szkodzi. W sklepach znajdziesz sporo niedrogich stroików, które w Twoim mieszkaniu będą prezentowały się pięknie.Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo