Kiedy rozebrać choinkę? Oto OSTATECZNY termin na pozbycie się świątecznych ozdób

Polacy nie są w tej kwestii zgodni. A co mówi kościelna tradycja?
Kiedy rozebrać choinkę? Oto OSTATECZNY termin na pozbycie się świątecznych ozdób
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/usenko_knits/)
30.12.2016

Długo na nie czekaliśmy, ale już po wszystkim. Święta już za nami, a kolejne dopiero za rok. Co nie oznacza, że o Bożym Narodzeniu zdążyliśmy już zapomnieć. Choinka i inne okolicznościowe ozdoby jeszcze przez jakiś czas będą nam o nich przypominać. W większości nie wiemy, kiedy należy się ich pozbyć. Czekamy do momentu, aż definitywnie się znudzą.

Czy w tej kwestii istnieją jakiekolwiek wytyczne? Czy idą w parze ze zwyczajami? Postanowiłyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się, kiedy bożonarodzeniowe ozdoby znikają z domów Polek. Niestety, nikt nie mógł przypuszczać, że rozbieżności w tym temacie są tak duże. U niektórych po świątecznym drzewku nie ma już śladu, a gdzie indziej choinka postoi jeszcze ponad 2 miesiące

A jak to wygląda u Ciebie?

Zobacz również: Czym zastąpić bombki, aby choinka wyglądała oryginalnie? 18 rewelacyjnych propozycji

 

 

kiedy rozebrać choinkę

fot. Thinkstock

Kasia pozbywa się świątecznych dekoracji wyjątkowo szybko. - Nie lubię mieć zagraconego mieszkania, więc u mnie bożonarodzeniowa atmosfera trwa tylko kilka dni. Choinkę wstawiam rano w Wigilię, a dzień po wszystkim już jej nie ma. To już tradycja, że 27 grudnia wracam z pracy i zamykam ten rozdział - twierdzi.

- Uwielbiam święta i wszystko, co z nimi związane, więc chcę się nimi cieszyć jak najdłużej. Wszystko stoi przynajmniej do połowy stycznia. Od lat mieszkam w tym samym miejscu i ksiądz przychodzi z kolędą mniej więcej w tym samym terminie. Dopiero wtedy wracam do rzeczywistości - wyznaje Marta.

Patrycja nie potrafi określić konkretnej daty. - To zależy od tego, w jakim stanie jest żywa choinka. Czasami postoi nawet do lutego, ale może się trafić słaba i wtedy usycha zaraz po Nowym Roku - zdradza.

 

kiedy rozebrać choinkę

© Newscom/StarStock

A co na to Kościół? Chociaż dla wielu z nas Boże Narodzenie to bardziej zwyczaj i tradycja, niż przeżycie duchowe, nie można zapomnieć o tym, że święta mają swoje źródło w religii. W katolicyzmie nie ustalono jednej daty, kiedy należy schować choinkę i świąteczne ozdoby. Zwyczajowo są to trzy terminy.

6 stycznia, czyli święto Trzech Króli - najmniej popularny,

- pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli - wtedy Polacy podobno masowo pozbywają się choinek,

2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego - w tradycji to termin ostateczny, właśnie do tego dnia stoi słynna watykańska choinka.

Zobacz również: 5 rad, jak udekorować dom na święta w skandynawskim stylu

kiedy rozebrać choinkę

fot. Thinkstock

- Co roku się nad tym zastanawiam i nigdy nie wiem, ale znalazłam sposób. Choinkę zanoszę do piwnicy wtedy, kiedy zauważę, że w naszym kościele nie ma już bożonarodzeniowych ozdób. Myślę, że księża najlepiej wiedzą, kiedy należy to zrobić - wyznaje Edyta.

Jeszcze inną teorię na ten temat ma Paulina. - Dla mnie to tylko dekoracja, a nie żaden symbol. Pozbywam się świątecznych gadżetów, kiedy już mi się znudzą. Najczęściej jest to Nowy Rok. Uważam, że nie ma sensu tego przedłużać i dziwię się tym, którzy trzymają te graty od początku grudnia do lutego. 3 miesiące to już chyba przesada - ocenia.

W niektórych odłamach chrześcijaństwa Boże Narodzenie świętuje się przez 12 dni. Oznacza to, że choinkę można schować w każdym terminie po 5 stycznia (wigilia święta Trzech Króli).

Zobacz również: Zimowe muffiny piernikowe - idealne na Sylwestra!

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 30.12.2016 17:42
Zawsze postępuję zgodnie z punktem drugim.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.12.2016 13:21
Choinka to nie jest tradycja kościelna tylko pogańska więc to nie kościół decyduje, kiedy ja rozebrać. Artykuł jak większość na tym portalu DNO. Napisany jako zapchajdziura i z dennymi wypowiedziami. DNO DNO DNO
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.12.2016 10:40
U mnie zawsze było jest i będzie, że choinkę ubiera się tydzień przed świętami a rozbiera końcem stycznia :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo