Jak udekorować stół wigilijny?

Piękne święta wymagają specjalnej oprawy estetycznej.
Jak udekorować stół wigilijny?
Fot. iStock
23.12.2016

Przedświąteczny czas upływa zazwyczaj na przygotowaniach – zakupach, porządkach i aktywności kulinarnej. Piękne święta wymagają w końcu sporego nakładu pracy i wyjątkowej oprawy estetycznej. Pachnąca choinka, przystrojony odświętnie dom i zapach piekącego się ciasta to jednak nieliczne z bożonarodzeniowych atrybutów. Również stół, szykowany na rodzinne biesiadowanie, prezentuje się inaczej niż na co dzień. My podpowiadamy, jak udekorować go efektownie!


Ozdoby na stół wigilijny


Wiesz już, jak wykonać bombki ze styropianu. Teraz przyszła pora na przystrajanie stołu. Zanim zaczniesz dekorować wigilijny stół, zastanów się, czy bardziej zależy ci na atmosferze podniosłej, czy też rodzinnej i domowej. W pierwszym przypadku powinnaś postawić na dodatki w kolorze białym, srebrnym, kremowym lub złotym. Na śnieżnobiały obrus połóż np. zastawę w tym samym odcieniu, a obok talerzy ułóż kremowe serwetki zwinięte w rulon i przewiązane złotą nitką. Do takich dekoracji doskonale dopasują się figurki aniołków, bogato zdobione świeczniki oraz owoce i orzechy ułożone w małych miseczkach (dobrym pomysłem jest zakup specjalnych misek w kształcie choinki lub gwiazdki, ale jeśli nie masz już czasu na chodzenie po sklepach, możesz po prostu ułożyć na talerzyku foremki do ciasta w takim świątecznym kształcie i wypełnić je lekkimi przekąskami).


Z kolei w przypadku stylistyki ogniska domowego, postaw na dekoracje w kolorach czerwieni, zieleni oraz złota. Możesz np. położyć na stół biały obrus, ułożyć na nim czerwone podstawki pod talerze, a oparcia krzeseł ozdobić czerwoną tasiemką lub pokrowcami w tym samym odcieniu. Figurki cherubinów zastąp raczej niewielką sztuczną choinką, a w miejsce zdobnego świecznika postaw zielone, czerwone i białe świece.


Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, możesz zdecydować się na udekorowanie stołu wigilijnego w kolorystyce niebiesko-białej. Jasny obrus przykryj wtedy granatowymi podkładkami pod talerze, a zastawę ułóż w kratkę (np. biały talerz, niebieska miska). Dodaj do tego świąteczne akcenty, takie jak wazon, czy misa wypełniona srebrzystymi łańcuchami. Dobrym pomysłem będzie również swobodne ułożenie na stole niebieskich i białych bombek choinkowych.


Świąteczny wystrój stołu osiągniesz nie tylko dzięki odpowiednim barwom, ale również dodatkom. Wcześniej wspomniane serwetki zwinięte w rulon, miseczki w kształcie gwiazdek i choinek, świeczniki, świece oraz niewielkie bożonarodzeniowe drzewko z pewnością umilą wigilijny posiłek. Oprócz kolorowych bombek możesz również położyć koło talerzy mini-paczuszki, imitujące prezenty (wystarczy, że ozdobnym papierem i tasiemką owiniesz kilka pudełek od zapałek).


Ważne również, aby zastawa była czysta i niezarysowana, świece zapalone, a pod obrusem nie zabrakło sianka. I najważniejsze – na stole powinien się także znaleźć talerzyk z opłatkiem oraz talerz dla zbłąkanego gościa. Tradycji musi przecież stać się zadość!

stół na wigilię 2016

Fot. iStock

Stroik na stół wigilijny


Stroiki na stół wigilijny możesz przygotować własnoręcznie. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej efektownych pomysłów jest ozdoba z kieliszków do martini. Wypełnij je bombkami, gałązkami z drzewka iglastego, szyszkami i gotowe.


Inny pomysł to wycięta z papieru choinka i umocowana na jej czubku gwiazdka z imionami gości lub gałązka choinki przymocowana do kawałka drewna. Bliscy nie będą mogli wyjść z podziwu.


Na stole wigilijnym idealnie zaprezentują się również własnoręcznie wykonane lampiony. Wystarczy wewnątrz prostokątnego kawałka kolorowego bristolu wyciąć mały otwór w kształcie gwiazdki, kartkę zwinąć w rulon i spiąć jej brzegi taśmą klejącą, a następnie do środka włożyć małą świeczkę.


Sprawdź przy okazji, jak zrobić zjawiskowy łańcuch na choinkę. Najlepsze jest w nim to, że do jego wykonania nie musisz posiadać żadnego talentu plastycznego!

stół na wigilię 2016

Fot. iStock

Jak złożyć serwetki na stół wigilijny?


Tak jak wspominałyśmy wcześniej, serwetki możesz zwinąć po prostu w rulon i przewiązać je ozdobną nitką czy tasiemką. Jeśli zależy ci na czymś bardziej oryginalnym, złóż je w kształt choinek. Jak to zrobić?


Najpierw rozłóż serwetkę, a następnie złóż ją ponownie – na pół, i jeszcze raz na pół. Połóż ją płasko na stole, a wszystkie wolne rogi skieruj w swoją stronę. Każdą z warstw zegnij osobno do góry tak, by wierzchołki znalazły się jeden pod drugim w równej odległości. Teraz odwróć serwetkę na drugą stronę, ale tak, by te warstwy się nie rozpadły.


Zagnij prawą i lewą stronę serwetki do środka w taki sposób, aby utworzyć trójkąt. Odwróć ją ponownie na drugą stronę. Wywiń górną część choinki do góry, a potem wywijaj do góry każdą kolejną warstwę wkładając je pod zakładki wyżej. Gotowe!


(Źródło: tipy.interia.pl)


Jeśli ten sposób jest dla ciebie zbyt skomplikowany, możesz zdecydować się na prostszą dekorację. Weź dwie serwetki – jedna niech będzie brązowa, a druga zielona. Brązową złóż w szeroki prostokąt, zieloną w trójkąt. Następnie połóż na talerzu tę brązową, a na nią zieloną – w taki sposób, by pień „choinki” wystawał odrobinę na dole. I już!


A tutaj znajdziesz najciekawsze kreacje na Wigilię!

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo