5 rad, jak udekorować dom na święta w skandynawskim stylu

Wyczaruj w swoim domu klimat rodem z okolic koła podbiegunowego!
5 rad, jak udekorować dom na święta w skandynawskim stylu
Fot. iStock
14.12.2016

Skandynawski styl już od kilku lat pozostaje jednym z najsilniejszych trendów dekorowania wnętrz w naszym kraju. Czym design z Północy podbił serca Polaków? Prostotą, jasnymi barwami, naturalnymi materiałami i praktycznością. Warto zadbać, aby świąteczne dekoracje, którymi już wkrótce przystroimy nasz dom, były spójne z jego ogólnym charakterem – nie przytłaczały, ale umiejętnie podkreślały unikalne cechy. Poznaj kilka najważniejszych zasad dekoracji w stylu skandynawskim i wyczaruj w swoim domu klimat rodem z okolic koła podbiegunowego!


Minimalizm

Skandynawskie dekoracje cechuje oszczędność form i kształtów, dlatego świetnie wyglądają w jasnych, nowoczesnych wnętrzach. Często wykorzystywana jest na przykład prosta forma gwiazdy, wykonana np. z papieru lub patyków. Chcąc wypróbować ten trend, sięgnij po papierową, podświetlaną gwiazdę adwentową na drewnianej podstawce (1) marki Anslut. Ustawiona na parapecie, kominku czy kredensie, będzie dyskretnie przypominać o nadchodzących świętach. Jeśli wolisz powiesić ozdobę na ścianie lub na lampie, wybierz większą, ażurową gwiazdę o średnicy 75 cm, również marki Anslut (2).

dom na święta

Fot. iStock

Dopełnienie przestrzeni

 W szwedzkich wnętrzach wszystko ma swoje miejsce, a ilość ozdób ograniczona jest do minimum. Można powiedzieć, że dekoracje pełnią taką rolę jak zapach pierniczków dobiegający z kuchni czy dyskretnie sącząca się muzyka; w niezauważalny sposób wprowadzają nas w odświętny nastrój. Jak przenieść tę zasadę na polski grunt? Na przykład za pomocą minimalistycznego świecznika adwentowego marki Anslut z pięcioma ramionami i metalicznym korpusem (3) lub drewnianego świecznika ozdobionego śnieżynkami, również marki Anslut (4) .

dom na święta

Fot. iStock

Świąteczne światło

Pełni w Szwecji kluczową rolę w kreowaniu świątecznego nastroju. Można się o tym przekonać, spacerując w grudniu ulicami Sztokholmu czy Goteborga: z pewnością urzeknie nas blask świeczników adwentowych, umieszczonych prawie w każdym oknie. Światło utrzymane w stylu skandynawskim powinno być przede wszystkim ciepłe i naturalne – właśnie takie barwy dają świąteczne łańcuchy dostępne w multimarkecie Jula, np. ledowy łańcuch z drewnianych płatków śniegu (5) czy łańcuch świetlny z papierowych gwiazdek (6). Ich zastosowanie zależy tylko od twojej fantazji: możesz owinąć je dookoła poręczy schodów, powiesić w oknie lub rozłożyć na świątecznym stole.

dom na święta

Fot. iStock

Dekoracja zewnętrzna

Postaraj się wykorzystać możliwości, jakie daje najbliższa okolica twojego domu. Spadający z rynny deszcz meteorytów (7) czy zsuwająca się z balustrady tarasu zasłona świetlna (8) to oryginalne propozycje na dekorację zewnętrzną rodem ze Skandynawii.

   

dom na święta

Fot. iStock

Zielone gałązki

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego preferują dekoracje wykonane z zielonych gałązek: różnego rodzaju wieńce, figury, plecionki, bukiety. Jeśli jednak nie chcemy kupować ozdób „na jeden sezon”, które po paru tygodniach trzeba będzie wyrzucić, warto zainwestować w dekoracje ze sztucznych gałązek. Wyglądają równie urokliwie, a nie zostawiają igieł i będziemy mogli cieszyć się nimi także podczas kolejnej Gwiazdki. Oryginalną propozycję stanowi kozioł bożonarodzeniowy marki Anslut z wbudowanymi diodami LED (9), którego możemy ustawić zarówno na zewnątrz (np. na balkonie czy tarasie), jak i wewnątrz pomieszczenia. Zieloną ozdobą każdego przedpokoju stanie się zaś wianek z gęstymi liśćmi, kokardkami i światełkami ledowymi (10).

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.12.2016 14:06
Prześliczny styl, zwłaszcza Norwegia, bajka
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo