Spanie ze smartfonem: Groźna moda, która może Cię oszpecić!

Zdjęcia udostępnione przez policję pokazują, jak sporo ryzykujesz, gdy trzymasz telefon pod poduszką.
Spanie ze smartfonem: Groźna moda, która może Cię oszpecić!
fot. Thinkstock / zrzut ekranu twitter.com/NYPD33Pct
26.02.2016

Trudno wyobrazić sobie życie bez nowoczesnych technologii. Elektronika i Internet otaczają nas ze wszystkich stron, a takie urządzenia jak smartfon stały się naszym oknem na świat. Przez telefon coraz rzadziej dzwonimy, a coraz częściej korzystamy z komunikatorów, portali społecznościowych, odpowiadamy na maile, korzystamy z aplikacji. Nic więc dziwnego, że statystyczny młody człowiek spogląda na jego ekran nawet kilkaset razy w ciągu doby. Czasami także w środku nocy.

Wielu z nas nie wystarcza już smartfon leżący na szafce nocnej i zabieramy go wprost do łóżka. Zazwyczaj ląduje pod poduszką, aby był w zasięgu ręki i nie zsunął się przypadkiem na podłogę. Dziwne? Może trochę. Niebezpieczne? Zdecydowanie tak! Przekonują o tym zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych przez nowojorską policję. Zostały wykonane w domach ofiar.

Smartfon naprawdę może zrobić nam krzywdę.

 

spanie ze smartfonem

fot. zrzut ekranu twitter.com/NYPD33Pct

Funkcjonariusze zdecydowali się ujawnić szokujące fotografie, bo czują się już bezsilni. Coraz częściej razem ze strażą pożarną i pogotowiem interweniują w domach ludzi poszkodowanych przez smartfony. Nadpalone prześcieradła i poduszki to jednak nic w porównaniu do realnego ryzyka.

 

spanie ze smartfonem

fot. zrzut ekranu twitter.com/NYPD33Pct

Służby alarmują, że czasami nie kończy się na wypalonej w poszewce dziurze. Odnotowano już przynajmniej kilka poważnych pożarów i poparzeń zagrażających życiu, które były efektem zbyt bliskiego kontaktu z telefonem. Użytkownicy smartfonów zasypiają z urządzeniem pod poduszką, często w czasie, kiedy jest podpięte do ładowarki.

 

spanie ze smartfonem

fot. zrzut ekranu twitter.com/NYPD33Pct

Nie trzeba być specjalistą, by przewidzieć konsekwencje. Rozgrzane do czerwoności urządzenie, którego temperatura wzrasta w czasie ładowania, a poduszka uniemożliwia jego schłodzenie, zaczyna działać na nasze łóżko niczym rozpalony węgiel. Zazwyczaj kończy się na wymianie pościeli, ewentualnie materaca, ale istnieje realne ryzyko zapalenia się materiału i tragedii we własnym domu.

 

spanie ze smartfonem

fot. zrzut ekranu twitter.com/NYPD33Pct

Pod zdjęciami, które nowojorska policja udostępniła na Twitterze, pojawiły się prawdziwe historie poszkodowanych. Jeden z nich przyznał, że rozgrzany smartfon poważnie go poparzył, a obrażenia były tak duże, że wymagał natychmiastowego przeszczepu skóry.

Działa na wyobraźnię, prawda?

 

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
inferno (Ocena: 5) 26.02.2016 11:33
no straszne trochę, ale tu chodzi o to, gdy telefon się ładuje. w sumie mialam zawsze opory, żeby go podłączać na czas snu... z nim ;P wiec tego od dawna nie robie. a z telefonem śpie prawie zawsze, a i na nim czasem. uzależnienie takie, ot :p straszna ze mnie gadżeciara ;p
odpowiedz
inferno (Ocena: 5) 26.02.2016 11:29
szkodliwe fale xD hahaha,w takie zabobony wierzyc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2016 10:23
Szczyt głupoty ludzkiej. ...brak słów. Ja tam wyłączam całkowicie tel bo spać przy nim nie idzie -za dużo tego aż głową boli i te szkodliwe fale
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie