Jak sprawnie zorganizować przedświąteczne przygotowania?

Święta tuż-tuż! Jeśli zostawiłaś sobie przygotowania na ostatnią chwilę, musisz mieć dobry plan.
Jak sprawnie zorganizować przedświąteczne przygotowania?
Fot. Thinkstock
22.12.2015

Do Bożego Narodzenia zostało kilka dni. Niektórzy zdążyli już posprzątać mieszkanie, wysłać kartki, zaplanować zakupy albo i nawet je zrobić (przynajmniej częściowo), kupić prezenty itd. Wiele osób przygotowania do świąt zostawia jednak na ostatnią chwilę. Czasem zmusza nas do tego brak czasu. Czasem to nasze gapiostwo. Jeśli wciąż jesteś w proszku, głowa do góry. Podpowiadamy, jak wszystko zorganizować.

Plan działania

To absolutnie niezbędne i najważniejsze. Musisz mieć plan działania na papierze. Spisz wszystko, o czym musisz pamiętać: sprzątanie, zakupy, prezenty, choinka, opłatek itp.

Porządki

Ciekawe rady dotyczące porządkowania daje nam Marie Kondo, autorka poradnika „Magia sprzątania” (Muza 2015). Marie radzi: posprzątaj raz, a dobrze. Przekładanie rzeczy z kąta w kąt nie ma sensu – Boże Narodzenie to dobra okazja, by wziąć kartonowe pudełko i bez żalu rozstać się z przedmiotami zużytymi, zepsutymi, niepotrzebnymi, brzydkimi itp. „Jednorazowe, ale gruntowne porządki sprawią, że dom będzie całkowicie wysprzątany. Bałagan wraca w sytuacjach, gdy komuś się wydaje, że posprzątał dokładnie, a tymczasem tylko częściowo poukładał rzeczy. Wysprzątaj dom porządnie, stosując moją metodę, a nieład nie powróci, niezależnie od tego, czy jesteś z natury leniwy i czy jesteś bałaganiarzem” – radzi Marie.

Właściwe porządkowanie w zasadzie sprowadza się do tego, żeby pozbyć się rzeczy i podjąć decyzję, gdzie trzymać te, które zostawisz. Dobrze byłoby poprosić o pomoc energiczną osobę, a wtedy praca będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Poza tym przydadzą ci się dobre środki do czyszczenia. Wybierz się do drogerii i kup nowe szmatki, piórka, preparaty do mebli, rękawiczki ochronne itd. Odpowiednio wyposażona szybciej przejdziesz przez proces sprzątania.

Ważne! Działaj zdecydowanie. Nie masz czasu na to, by podczas porządkowania osobistych drobiazgów z sentymentem przeglądać album ze zdjęciami. To możesz zrobić w święta, w przerwie między karpiem a makowcem. Marie Kondo radzi również: torby najlepiej przechowywać w innych torbach, a to, co leży na podłodze, powinno znaleźć się w szafie.

świąteczne porządki

Fot. Thinkstock

Gotowanie

Zostawiasz je na ostatnią chwilę? I po co ci te nerwy dwudziestego trzeciego grudnia? Nie potrzebujesz ich. Naprawdę dużo można zrobić w kilka dni. Najpierw dokładnie zaplanuj, co chcesz ugotować. Następnie zrób listę zakupów. Pamiętaj, że potrzebne rzeczy możesz kupować na raty – gdy coś wpadnie ci w oko w dobrej cenie, nie zastanawiaj się, tylko się w to zaopatrz. Zakupów nie zostawiaj na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że czegoś ci zabraknie albo czegoś nie dostaniesz. Większość produktów spożywczych można kupić wcześniej.

Kolejna sprawa – rozplanowanie gotowania. Dokładnie przeczytaj przepisy. Może coś mogłabyś przygotować wcześniej? Albo wręcz musisz. Wiele ciast można przygotować z wyprzedzeniem, np. najpierw ubiec blaty, a przed samymi świętami je przełożyć. Pierniczki możesz upiec już teraz! Zaangażuj domowników; niech pieczenie będzie wspólną zabawą. Poza tym niektóre sałatki warto zrobić wcześniej, żeby się „przegryzły”. Jak widzisz – czasu, wbrew pozorom, masz całkiem sporo.

świąteczne porządki

Fot. Thinkstock

Upominki

Najwyższy czas o nich pomyśleć – i również tutaj przyda się plan. Nawet nie myśl o bieganiu za prezentami dzień przed Wigilią. Będziesz wściekła, że nie wiesz, co kupić, szybko się zmęczysz i wydasz mnóstwo pieniędzy. Myślisz, że gdy wejdziesz do sklepu, coś wpadnie ci w oko? Uważaj, bo możesz się przeliczyć. Oszalejesz od nadmiaru rzeczy, tego możesz być pewna. Co więc zrobić? Zaplanować, jak zwykle. Usiądź z kartką i długopisem w dłoni i o prostu zastanów się, co komu sprezentować. Może ktoś wspominał o czymś, co by mu się przydało? A może warto zapytać mamę, czego potrzebuje tata? Spisz wszystko na kartce i z taką pomocą ruszaj na zakupy.

O tym też pamiętaj: słodycze, które dołączasz do upominków, papier kolorowy, świąteczne torebki, wstążeczki – upewnij się, że ci ich nie brakuje. Oszczędzisz sobie w ten sposób przykrej niespodzianki, że znowu o czymś zapomniałaś. Po powrocie do domu rozłóż upominki na stole, by sprawdzić, czy masz wszystko i pozostało samo pakowanie.

świąteczne porządki

Fot. Thinkstock

Inne

Choinka – jeśli w waszym domu jest sztuczna, warto sprawdzić wcześniej, w jakim jest stanie. Jeśli wolicie żywą, śmiało możecie kupić ją już teraz, a udekorować przed świętami. Uwaga! Przejrzyj lampki, bo to z nimi zazwyczaj jest największy kłopot. Sprawdź, czy wszystkie świecą. I czy sznur nie jest poplątany.

Kartki – jeśli zostało kilka dni do świąt, powinny zdążyć przyjść na czas, o ile jeszcze DZISIAJ pójdziesz na pocztę, kupisz kartki, wypiszesz je i wyślesz priorytetem. Boisz się, że jednak nie zdążysz? Roześlij bliskim SMS-y lub MMS-y albo jeszcze lepiej zadzwoń w Wigilię i złóż życzenia przez telefon.

świąteczne porządki

Fot. Thinkstock

Świąteczny stół – upewnijcie się, że macie opłatek, serwetki, świece, czyli wszystko to, co niezbędne na świątecznym stole. Jeśli dekorujesz dom, zajmij się tym już teraz. Ozdoby robisz sama? Jeszcze zdążysz przygotować proste stroiki, ale nie zostawiaj tego na dzień przed Wigilią.

Ty – powinnaś się upewnić, czy wiesz, w co ubierzesz się w Wigilię – przykro byłoby odkryć godzinę przed kolacją, że masz oczko w rajstopach albo niewypastowane buty. Może zdążysz jeszcze wpaść do fryzjera? Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę.

RAF

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie