Świąteczne porządki - jak robić je z głową?

Zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, czeka nas sporo pracy. Podpowiadamy, jak rozplanować domowe porządki.
Świąteczne porządki - jak robić je z głową?
21.12.2014

Pucowanie domu przed Bożym Narodzeniem to jedno z najmniej lubianych przez nas czynności. Czasochłonne, męczące, nieprzyjemne… Ale jeśli nie ma się zaprzyjaźnionej pani do pomocy, nie da się tego ominąć. Są jednak sposoby, które ułatwią planowanie i wykonywanie porządków.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, nie próbuj sprzątać „na wariata”, zaglądając naraz we wszystkie kąty i pucując je z jednakowym zaangażowaniem. Skoncentruj się na najważniejszych pomieszczeniach – dużym pokoju, kuchni, łazience, korytarzu. To tutaj będą przebywać goście. Tylko nie zostawiaj sprzątania na ostatnią chwilę – gdy będziesz wykończona zakupami i pracą, na świąteczne porządki nie zostanie już ani czasu, ani sił, ani tym bardziej ochoty. Mieszkanie sprzątaj partiami, np. w piątkowe popołudnie salon, sobotnie – łazienka, a w poniedziałek pokój dzieci.

Wskazówka: to dobry moment, by pozbyć się starych, niepotrzebnych rzeczy, które tylko zbierają kurz. Naszykuj worek albo pudełko i bez sentymentu rozstań się z rupieciami. Dotyczy to zwłaszcza nieprzydatnych przedmiotów, które są wątpliwą ozdobą i nie spełniają praktycznej roli. Przy okazji zwolni się trochę miejsca dla nowych rzeczy, których po rozpakowaniu prezentów na pewno nieco przybędzie.

Poproś o pomoc

Skrzyknij do pomocy domowników. Jeśli masz małe dzieci, możesz zaproponować zawody – kto pierwszy włoży równo zabawki do koszyków, dostanie nagrodę. Dla maluchów będzie to dobra motywacja do działania, a przy okazji się postarają. Wyznacz również zadanie partnerowi (to znacznie lepsze niż łudzenie się, że on z własnej inicjatywy chwyci ścierkę i zacznie pucować szafki. Poza tym mężczyźni potrzebują jasnych komunikatów). Powiedz mu, na czym konkretnie ci zależy. Podpowiedz, jak ma to zrobić i pochwal go (koniecznie!) po skończonej pracy.

Wskazówka: pogoda sprzyja trzepaniu dywanów. Poproś partnera, by wziął na siebie ten obowiązek. Jeśli dywany są duże i brakuje rąk, by je zwinąć, wynieść, a potem rozwinąć, warto wytrzepać chociażby mniejsze chodniki.

Victoria Beckham

Ekonomiczne czyszczenie kuchni

- Blaty z tworzyw sztucznych lub granitu przemywamy gąbką i wodą z mydłem lub roztworem octu. Potem wycieramy do sucha, by nie pozostały smugi.

- Duże powierzchnie możemy wytrzeć szybko dwiema szmatkami jednocześnie, po jednej w każdej dłoni. Jedną przecieramy na mokro, a drugą wycieramy do sucha.

- Do mycia szafek wewnątrz i z zewnątrz dodajemy do mydlin niewielką ilość octu, by rozpuścić tłuszcze.

Dobra rada: jeśli chodzi o płytę kuchenną, generalnie wszelkie zachlapania należy wycierać natychmiast – to oszczędza później wiele pracy.

Victoria Beckham

Ekonomiczne czyszczenie łazienki

- Kabiny prysznicowe czyścimy łagodnym roztworem mydła miękką szmatką. Przetarcie gumową ściągaczką do szyb pozwala zapobiec plamom z osadu kamiennego. Delikatne smugi z osadu wycieramy octem, a trwałe naloty usuwamy pastą z soli i octu przy użyciu szczotki do mycia. Okrężnymi ruchami wycieramy, spłukujemy i suszymy.

- Trudne do usunięcia ślady brudu i kamienia można wytrzeć skórką cytryny posypaną solą.

- Armatura będzie lśniła, jeśli wyczyścimy ją mieszanką 1-2 łyżeczek kwasku cytrynowego i 500 ml wody.

Dobra rada: w toalecie unikniemy osadów z kamienia moczowego, jeśli raz w tygodniu wlejemy do sedesu miskę octu i pozostawimy na noc.

Victoria Beckham

Ekonomiczne czyszczenie salonu

- Małe dywaniki, które mogą być prane maszynowo, wkładamy do pralki, pozostałe pierzemy ręcznie rozcieńczonym płynem do delikatnych tkanin, a na koniec myjemy czystą wodą przy użyciu szczotki. Dywany najlepiej suszyć na świeżym powietrzu.

- Kiedy czyścimy podłogi drewniane, zachowujemy ostrożność, ponieważ przy myciu zbyt dużą ilością wody mogą się wybrzuszyć. Takich posadzek nie wolno myć wodą o zbyt wysokiej temperaturze – pod jej wpływem drewno może popękać i odłamywać się.

- Klosze i abażury ze szkła, tworzyw sztucznych i metalu po odkurzeniu myjemy wewnątrz i na zewnątrz wodą z mydłem, a potem polerujemy suchą szmatką. Aby lampy szklane i żyrandole pięknie się błyszczały, do wody dodajemy odrobinę octu.

Dobra rada: zasłony, szczególnie te ciężkie, regularnie odkurzamy odkurzaczem z okrągłą szczotką, dzięki czemu możemy je rzadziej prać.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010

Victoria Beckham

Ekonomiczne czyszczenie okien

- Średnio zabrudzone szyby czyścimy roztworem przygotowanym z litra letniej wody i 250 ml (szklanki) octu. Ocet rozpuszcza brud i… odstrasza muchy.

- Mocno zabrudzone szyby czyścimy wodą z płynem do mycia naczyń, a potem przemywamy czystą wodą.

- Szyby brudne od sadzy myjemy mocno spienioną wodą ze środkiem do mycia naczyń, a następnie wycieramy gumową ściągaczką.

Dobra rada: szyby będą błyszczeć, jeżeli do wody do płukania dodamy połówkę cebuli.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.5 / 5
dajana (Ocena: 5) 31.03.2015 22:14
Najbardziej nie lubię sprzątać łazienki. Denerwuje mnie to, że wszystko umyję, a zaraz i tak jest brudno... Po świętach chyba muszę się zdecydować na jakieś małe zmiany, ponoć jest taka powłoka na ceramikach z jakiejś firmy, nazywa się maxi clean i nie trzeba co chwila tej łazienki szorować.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2014 14:25
Najlepiej trzymać porządek przez cały rok, ja robię generalne porządki tak jak moja poprzedniczka - wiosną i jesienią, łącznie z przeglądnięciem szaf, szuflad i innych zakamarków. Jak ktoś ma w miarę porządek przez cały rok, to porządki przedświątezne niewiele się różnią od tych zwykłych.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2014 14:16
Ja sprzątam regularnie, a na wiosnę i na jesień robię generalne domowe porządki. A wy sprzątacie tylko raz w roku :)? ŚMIESZNE!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 21.12.2014 08:41
Pogoda sprzyja trzepaniu dywanów ?? Dobre haha. Przeciez w calej Polsce pada.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie