Mała łazienka to nie katastrofa!

Kupując mieszkanie w bloku czy w starej kamienicy, nie mamy wpływu na wielkość łazienki. Co zrobić, by była ona funkcjonalna?
Mała łazienka to nie katastrofa!
20.01.2009

Małe łazienki spotykamy najczęściej w starym budownictwie, gdzie musiało zmieścić się wszystko na stosunkowo małym metrażu. Jednocześnie, są to łazienki bez osobnych WC. Wtedy musimy umieścić umywalkę, sedes i prysznic, ewentualnie wannę, w jednym pomieszczeniu. To niezbędne minimum, które często zagraca nam łazienkę. Jak dobrać meble łazienkowe, by nie były dla nas przeszkodą w codziennym użytkowaniu?

Umywalka

Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45 - 50 cm, a głębokość - 40 cm. W asortymencie łazienkowym znajdziemy również umywalki narożne. Jeśli mamy kąt do wykorzystania, musimy go zagospodarować, szczególnie w małych łazienkach. Pamiętajmy, iż umywalka w łazience nie służy nam tylko do mycia rąk, ale również do demakijażu, golenia czy zmywania maseczki. Dlatego nie powinna być zbyt mała, aby korzystanie z niej nie było uciążliwe.

Sedes

Do wyboru mamy dwa rodzaje misek ustępowych - wiszące oraz kompaktowe.

Wiszące mają duży plus, ponieważ instalacje wraz ze zbiornikiem na wodę schowane są w ścianie dzięki zabudowie. Jeśli nie pociągniemy zabudowy pod sufit, powstanie półka, którą możemy wykorzystać. A w małej łazience każdy centymetr się liczy. Jest to produkt coraz częściej wybierany ze względu na jeszcze jedną zaletę - łatwiej utrzymać czystość.

Standardowe miski ustępowe stanowią całość ze zbiornikiem na wodę. Mają zazwyczaj 67 - 70 cm długości i 35 - 37 cm szerokości.

Prysznic

Kratka odpływowa - wystarczy zamontować ją w podłodze. Oczywiście, w przypadku wykafelkowanej pamiętajmy o odpowiednim spadku.

Brodzik - najmniejszy jego wymiar to 70/70 cm. Na wysokości ok. 190 cm wieszamy zasłonę prysznicową, która nie ogranicza swobody kąpieli tak, jak tej samej wysokości kabina prysznicowa.

Kabina - jest przede wszystkim droższa od brodzika i zasłony prysznicowej, ponadto zajmuje więcej miejsca. Kształtów kabin na rynku jest wiele - od kwadratowych, przez pięciokątne, do półokrągłych. Jednak nie wszystkie zapewnią nam wygodę, jakiej oczekujemy. Jeśli zdecydujemy się na małą kabinę, nie zapomnijmy przetestować, czy po zamknięciu drzwi mamy wystarczająco dużo miejsca.

Małe pomieszczenie zmusza nas do kompromisów, jednak nie mogą się one odbywać kosztem naszej wygody.

Polecane wideo

Komentarze (85)

Ocena: 5 / 5
Edytka (Ocena: 5) 13.02.2018 09:17
Ja zdecydowałam się na mniejszą umywalkę, ale nie na bardzo małą, ponieważ już teraz wiem, że będę w niej myć nie tylko ręce, ale pewnie i głowę. Idealnie dopasowany model udało mi się dorwać na wod-tech.
odpowiedz
andzia (Ocena: 5) 12.09.2016 10:50
każde pomieszczenie da się zaaranżować, trzeba wiedzieć tylko jak. sama długo szukałam fajnych akcesoriów do łazienki, żeby były wielofunkcyjne, najfajniejsze znalazłam w sklepie świat łazienek.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2009 19:22
Srebrna bardzo praktyczna i najmniej miejsca zajmuje, a przy tym bardzo oryginalna i gustowna :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2009 14:35
Sliczna oryginalna super:)chciałabym taką:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.01.2009 18:03
ale fajna jest ta łazienka różowa ;D zrobicie mi taką?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie