Wystrój wnętrz: Miejsce na komputer

Masz jeden albo więcej komputerów w domu? Jak je ustawić, aby było wygodnie?
Wystrój wnętrz: Miejsce na komputer
09.01.2009

Wszystko zależy od liczby komputerów i osób z nich korzystających. Wszystkie rozwiązania mają zalety i wady, jednak najważniejsze to dostosować je do swoich potrzeb.

Jeden komputer na całą rodzinę

Jest to dobry początek do stworzenia wspólnej pracowni. Komputer, który ma służyć całej rodzinie, powinien stać w osobnym pokoju, jeśli taki posiadamy. Jeśli nie, ustawmy go w rogu salonu, aby był dostępny dla każdego. Jeżeli mamy małe dziecko, takie rozwiązanie przyniesie tylko korzyści. Będziemy mieli kontrolę nad ilością czasu spędzoną przed komputerem. Maluch nie będzie mógł schować się na kilka godzin w swoim pokoju. Pamiętajmy, że nie ustawiamy biurka tak, by za naszymi plecami znajdowały się drzwi lub inne otwarte pomieszczenie. Takie ustawienie nie pozwala się skoncentrować.

Kiedy każdy ma swój komputer

Z kilku komputerów w jednym pomieszczeniu również możemy stworzyć pracownię, oczywiście pod warunkiem, że potrafimy skupić się przy wielu osobach. Możemy prowadzić tam domowe biuro rachunków, wspólnie wyszukiwać informacje w Internecie lub grać w gry sieciowe. Istnieje również możliwość podzielenia komputerów na ich użytkowników, wtedy każdy ma urządzenie w swoim pokoju. Ten układ niesie jednak ze sobą ryzyko, że nasze dziecko będzie spędzało całe noce w sieci, dla osób dorosłych rozwiązanie stwarza warunki do pracy w ciszy i skupieniu.

Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu umieścimy komputer, musimy pamiętać o zachowaniu norm ergonomicznych, czyli zasad, które stwarzają nam wygodne warunki pracy.

Jeżeli codziennie spędzamy przy komputerze dłużej niż 4 godziny, może być to uciążliwe dla naszego kręgosłupa. Pozycja siedząca nie jest naturalna dla człowieka.

Modelowe stanowisko pracy

  • siedząc przed komputerem, pamiętaj o przeniesieniu ciężaru ciała na pośladki a nie na uda;
  • opuść ramiona i rozluźnij barki;
  • wzrok powinien być na wysokości górnej części monitora;
  • pamiętaj o wygodnym krześle (miękkie oparcie), całe stopy przylegają do podłogi;
  • odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm;
  • oświetlenie jest bardzo istotne ze względu na bóle oczu (łzawienia, pieczenie) oraz bóle głowy. Światło w pomieszczeniu powinno być rozproszone;
  • ręce i przedramiona powinny być lekko uniesione.

Miejsce pracy przy komputerze wiąże się nie tylko z pomieszczeniem, ale również z ergonomicznym rozmieszczeniem biurka bądź stolika, wygodnym fotelem, odpowiednim oświetleniem oraz właściwym ustawieniem urządzenia.

Polecane wideo

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2009 14:44
[quote="Gosc"]wszystkie te rozwiązania są beznadziejne... na pierwszym zdięciu jeśli w tym czymś nie przegrzeje się jednoskta centralna to gratuluję: drugie rozwiązanie mogłoby być gdyby nie fakt że jest on w narożniku... po jakimś czasie kręgosłup wam siądzie a trzecie rozwiąznaie również jest do bani ponieważ głowa powinna być na wyskości górnej części monitora a tu jest wyraźnie za wysoko monitor[/quote] 100% racji.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2009 19:58
wszystkie te rozwiązania są beznadziejne... na pierwszym zdięciu jeśli w tym czymś nie przegrzeje się jednoskta centralna to gratuluję: drugie rozwiązanie mogłoby być gdyby nie fakt że jest on w narożniku... po jakimś czasie kręgosłup wam siądzie a trzecie rozwiąznaie również jest do bani ponieważ głowa powinna być na wyskości górnej części monitora a tu jest wyraźnie za wysoko monitor
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2009 23:45
nio wlasnie ja tak samo z laptopem do łóżka;p;p;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2009 23:44
nio wlasnie ja tak samo z laptopem do łóżka;p;p;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2009 23:15
ee tam, ja zawsze zwalam się na łóżko i laptop na kolana ;pp
odpowiedz

Polecane dla Ciebie