Wystrój wnętrz: Jak nasłonecznić dom zimową porą?

Teraz, gdy za oknem mamy zimę, a jasne letnie światło nie rozjaśnia już tak pięknie wnętrza, same spróbujmy je „nasłonecznić".
Wystrój wnętrz: Jak nasłonecznić dom zimową porą?
01.12.2008

Jednym ze sposobów rozświetlenia mieszkania jest wprowadzenie koloru żółtego do naszego wnętrza, w różnej formie. Mogą to być dodatki, takie jak wazony, figurki, narzuta na łóżko, dywan lub stare krzesło odnowione na słoneczny żółty. Istnieje też możliwość przemalowania jednej ściany. Nie musimy od razu malować wszystkich, tym bardziej że kolor żółty komponuje się dobrze z większością barw. Pięknie współgra z zieleniami i błękitami. Przy łączeniu tych kolorów pamiętajmy, aby były podobne odcieniami, np. jaskrawe i nasycone żółcienie łączmy z mocnymi zieleniami oraz odwrotnie - chłodne żółcie z pastelowymi zieleniami. Jeśli połączymy je inaczej, czyli np. mocno nasycony żółty z chłodnym pastelowym błękitem, wprowadzi to chaos kolorystyczny i tym samym, niezbyt udane połączenie.

Równie ładnym zestawieniem są róże i pomarańcze - tworzą wystrój rodem z Bollywood. Połączenia, które opierają się na kontrastach, są równie interesujące dla oka, np. pastelowo-żółte ściany i o ton ciemniejsza podłoga, a do tego intensywnie czerwone dodatki.

Kolor żółty zazwyczaj kojarzony jest z pokojem dziecinnym, ponieważ jest pomocny w nauce i sprzyja dobrej organizacji pracy. Na zdjęciach widzimy jednak, że może stworzyć efekt elegancji także w salonie - jeśli połączymy go, na przykład z czernią, tak modną ostatnio we wnętrzach. Wszystko zależy od stopnia nasycenia - im intensywniejszy i cieplejszy odcień żółci, tym bardziej działa on na nas rozweselająco i wprowadza w pomieszczeniu pogodny nastrój.

Kolor żółty stosowany jest przy leczeniu depresji i dobrze na nas działa właśnie w okresie zimowym, kiedy popadamy w melancholię. Nie jest on natomiast wskazany dla osób nadpobudliwych i nerwowych, ponieważ uwypukla te cechy charakteru. Żółty jest także kolorem, który dodaje pewności siebie i sprawia, że wzrasta wiara we własne siły oraz możliwości. Dlatego dobrym pomysłem jest żółta sypialnia. Po każdej pobudce będzie napawać was radością i chęcią do działania.

Można powiedzieć, że żółty jest kolorem uniwersalnym, motywującym do działania i zorganizowanej pracy. Ale przede wszystkim, jest kolorem antydepresyjnym, na zimową porę.

Polecane wideo

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2008 13:20
niom pierwsza fotka fajniuśka, ale dwie ostatnie eeee... nie podobają się... jakoś wogóle nie w moim stylu... taki z lekka przepych:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2008 22:14
kolor nawet ale ogólnie za bardzo naćkane dupereli ...................
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2008 23:11
fajny tekst, napisany latwym zrozumialym jezykiem. bardzo [rzyjemny temat, ale zoty w eleganckim salonie... raczej przegiecie :/ chyba nie zdecydowalabym sie na taki krok. Ładne fotki ale raczej nie dla mnie. zbyt wiele tego zoltego :/ chyba tlko dodatki by mnie skusily :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2008 08:14
Foto obok opisy najlepsze ale zadna rewelacja reszta paskudna .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2008 19:22
ja mam zółty pokój, meble białe, łóżko brązowo-beżowe a biurko zielone, zasłony mam z zielonej satyny i rolety też zielone i narzuta zielona :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie