Wystrój wnętrz: Jak wybrać odpowiednią podłogę?

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów wnętrza, bezpośrednio wpływającym na jego charakter.
Wystrój wnętrz: Jak wybrać odpowiednią podłogę?
19.11.2008

Gdy urządzamy mieszkanie i szukamy odpowiedniej podłogi, możemy się pogubić w natłoku materiałów, kolorów i faktur. Dlatego bardzo ważne są pewne zasady, jakimi powinnyśmy się kierować przy jej wyborze.

Podłoga nadaje charakter całemu pomieszczeniu. Zły wybór może spowodować, że będziemy się czuć niekomfortowo w naszym pokoju, a przecież nie tego chcemy.

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór podłóg: drewniane, kamienne, szklane, ceramiczne oraz różne rodzaje wykładzin. Zanim wybierzemy się do sklepu, musimy określić charakter pomieszczenia, do którego szukamy podłogi, jaką funkcję będzie ono spełniało - czy będzie sypialnią, pokojem dziennym, czy kuchnią bądź łazienką. Oczywiście, jeśli myślimy np. o łazience, niekoniecznie muszą to być płytki ceramiczne. Równie dobrze możemy zastosować szkło czy kamień, a nawet podłogę drewnianą.

Ważne jest to, jak chcemy urządzić dane pomieszczenie - czy ma być ono ciepłe i przytulne, czy też utrzymane w stylistyce chłodnej, minimalistycznej. Jeśli wybieramy stylistykę stwarzającą ciepło, proponujemy wykładziny dywanowe bądź panele drewniane, które zdominują pokój przytulną atmosferą.

Pamiętajmy, iż podłogi kamienne, ceramiczne bądź szklane kojarzą nam się jednoznacznie z zimnem, surowością i nieprzyjemną twardością, ale nie bójmy się łączyć różnego rodzaju faktur - oczywiście, wszystko z umiarem. Świetnym połączeniem jest np. szkło z panelami podłogowymi, nie narzuca to pomieszczeniu konkretnego charakteru i dzięki temu możemy dodatkami ustalić „ciepło” lub „zimno”. Jeśli dodamy dużo materiałów, np. grube zasłony i narzutę na łóżko, sprawimy, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Jeśli jednak chcemy zachować surowy charakter, wystarczy powiesić lekkie firanki, np. z organzy, w kolorach zimnych (błękit, turkus lub biel) i umieścić kilka szklanych dodatków (wazony, figurki).

Istotny jest również kolor. Jeśli chcemy powiększyć pomieszczenie, stosujemy jasne podłogi. Jeśli jest ono wystarczająco duże i dobrze oświetlone, możemy położyć ciemną podłogę, która da wrażenie elegancji.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli zastosujemy podłogę kamienną, która jest droga, będzie nam ona służyła przez lata. Jeśli lubimy często zmieniać wnętrza naszego mieszkania, idealna będzie wykładzina, którą wystarczy zwinąć. Niestety, płytki i panele przy wymianie kosztują nas więcej pracy oraz czasu.

Faktura i wzór na podłodze stwarzają przyjemny nastrój. Jeśli wzór jest duży i wyrazisty, pamiętajmy o mniejszej liczbie mebli i ich prostych kształtach, w przeciwnym razie wprowadzimy niepotrzebny chaos. Delikatne wzory i faktury podłogi gwarantują pomieszczeniu delikatną i subtelną stylistykę. Można ją wspomóc równie kobiecymi dodatkami, jak zdobiona rama lustra, kwiaty i subtelne bibeloty.

Każde pomieszczenie może zmienić diametralnie swój charakter dzięki podłodze. Dlatego na jej wybór warto poświęcić trochę więcej czasu.

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2008 12:40
szklana jest najlepsza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2008 21:03
www. 386875.spreadshirt.net/en/PL/Shop/ polecam:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2008 18:19
Boskie ;)) Ale ta szklana najlepsza:DD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2008 18:19
Boskie ;)) Ale ta szklana najlepsza:DD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2008 11:09
ZAJEBISTY TEN STÓŁ CHMM...CIEKAWE ILE KOSZTJUE
odpowiedz

Polecane dla Ciebie