Psychologia wystroju wnętrz: Jak wpływa na nas kolor ścian? (Być może czas na zmianę!)

Zanim zdecydujesz się na remont mieszkania, sprawdź, jakie funkcje pełnią konkretne barwy.
Psychologia wystroju wnętrz: Jak wpływa na nas kolor ścian? (Być może czas na zmianę!)
22.01.2013

Z pewnością niejednokrotnie słyszałaś o tym, że kolory mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i zachowujemy. Sporo w tym prawdy. Co więcej – konkretne barwy mogą również decydować o naszym życiu towarzyskim, stanie zdrowia, a nawet… karierze zawodowej.

Zanim więc zdecydujesz się na zmianę wystroju w swoim mieszkaniu, sprawdź, jakie funkcje pełnią poszczególne kolory!

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Biały - zapewnia równowagę w organizmie oraz poprawia pracę układu immunologicznego. Sprawia, że zaczynamy trzeźwo i logicznie myśleć. Stymuluje koncentrację, a także zachęca do porządkowania różnych spraw na bieżąco.

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Czarny - wybierają go zazwyczaj osoby zdecydowane, odważne i pewne siebie. Czerń może nas jednak prowokować do ciągłych refleksji, a nawet wpędzić w stany depresyjne, dlatego lepiej zdecydować się jedynie na drobne detale w tym odcieniu.

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Szary – wycisza i uspokaja. Zniechęca przy tym do jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego oraz fizycznego. Osoby, które pomalują swoją sypialnię, bądź gabinet na szaro, nie mogą zatem liczyć ani na częste zbliżenia intymne z partnerem, ani na wydajne i kreatywne wypełnianie obowiązków służbowych.

A jakie kolory dominują w Waszych mieszkaniach, Papilotki?

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Niebieski - pomaga w zasypianiu i ma silne właściwości uspokajające. Jednocześnie pobudza kreatywność i wydajność umysłu. Terapię niebieskim wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości reumatycznych, kontuzji i zwichnięć, zatem idealnie sprawdzi się dosłownie w każdym pomieszczeniu domu.

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Pomarańczowy – pobudza aktywność mózgu, a zatem sprawia, że chętniej podejmujemy nowe wyzwania. Sprawia również, że wzrastają nasze umiejętności interpersonalne, dzięki czemu łatwiej porozumieć nam się z członkami rodziny lub współpracownikami. Oranżowe odcienie dodają nam również optymizmu. Ale uwaga! Zbyt intensywny pomarańczowy może wywoływać nadpobudliwość, a jeśli pomalowane są nim ściany w kuchni – uczucie głodu (przez co łatwiej przytyć).

kolor ścian

Fot. Sheknows.com

Żółty - wszelkie odcienie żółci korzystnie wpływają na pracę mózgu, wspomagają procesy logicznego myślenia i poprawiają pamięć. Leczą choroby dróg oddechowych oraz stymulują do pracy układ trawienny. Intensywny żółty ożywia i inspiruje, a przygaszony hamuje negatywne emocje.

Komentarze (43)

Ocena: 5 / 5
Agnieszka (Ocena: 5) 18.03.2015 22:07
Jestem osobą bardzo radosną i cieszącą się z życia i dostosowałam się do porad, aby kolorystyka była zółto pomarańczowa i mogę powiedzieć, że czuje się teraz znakomicie we wnętrzy o takiej kolorystyce ktorą zaprojektowała www.kaminskadorota.pl , którą polecam serdecznie. Dziękuję za artykuł, dzieki niemu mam teraz wymarzone wnętrze! :)
odpowiedz
marta (Ocena: 5) 25.07.2013 20:02
o tak, dobór odpowiedniej farby robi kolosalną różnicę. Moja sypialnia miała wcześniej białe ściany, po pierwsze było to niepraktyczne, bo ciągle pojawiały się zabrudzenia - mamy 4 i 5-latka na stanie, a poza tym ja sama czułam się jakoś nieswojo, tak sterylnie. Biały kompletnie nie pasuje do sypialnie, gdzie powinno być przytulnie i miło. Kilka miesięcy temu przemalowaliśmy ściany na brzoskiwniowy kolor. Wcześniej na stronie Śnieżki zrobiłam w kreatorze próbę, jak to będzie wyglądać. Spodobało mi się, więc szybko przeszliśmy do działania. I teraz w sypialni jest ciepło, przytulnie a ja czuję, że naprawdę mogę się zrelaksować. Coś w tej psychologii kolorów jest :-)
odpowiedz
kaśka (Ocena: 5) 11.06.2013 16:20
Na mój dobry nastrój wpływ ma codziennie najbardziej moja sypialnia. Wiadomo, codziennie rano tam właśnie się budzę i kolory, które mam w pokoju sprawiają, że jestem od rana w dobrym nastroju. Na 3 ścianach króluje u mnie "Nuta Tajemnicy", a na jednej "Miejski rytm" z Barw Natury. Do tego drewniane dodatki, trochę bieli i nastrój jest naprawdę świetny.
odpowiedz
Mimi (Ocena: 5) 09.06.2013 20:37
a moje ściany w sypialni to beż, brąz i mięta. inspirowałam się zdjęciem na stronie Satynowej Śnieżki. sporo tam fajnych pomysłów na zestawy kolorystyczne.
odpowiedz
Jeanne (Ocena: 5) 18.05.2013 19:33
Czerwony + szary
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo