Jak dobierać obrazy do wystroju wnętrza?

Podpowiadamy, w jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń na ścianie. Puść wodze fantazji!
Jak dobierać obrazy do wystroju wnętrza?
28.09.2012

Obraz jest jedną z najstarszych, ale i najpiękniejszych dekoracji ściany. Pozwala w krótkim czasie odmienić wystrój pomieszczania, a także w atrakcyjny sposób zagospodarować wolną przestrzeń. Już Gustaw Klimt twierdził: „Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien patrzeć na moje obrazy”. Cytat ten możemy odnieść do nas samych. Wszystkie dekoracje, które znajdują się w domu, odzwierciedlają bowiem naszą osobowość. Poza tym, dzięki nim czujemy się dobrze i lubimy przebywać w ich otoczeniu.

obraz

Fot. Dekoria.pl

Krok 3: Skomponuj dekorację z kilku obrazów

Chcąc uzyskać ciekawą kompozycję i wykorzystać w pełni całą wolną przestrzeń, wykorzystaj kilka prostych trików dekoratorskich. Najważniejsze, by zawiesić obrazy na odpowiedniej wysokości, czyli tej, z której będą oglądane. Obrazy, które zamierzamy rozmieścić nad meblami, nie tylko ozdabiają, ale także porządkują wnętrze. Dlatego ich wielkość powinna być proporcjonalna do dekorowanej przestrzeni.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dzieł pochodzących z tej samej serii, dopasowanych do siebie tematyką czy kolorystyką. Oprawione w takie same ramy i zawieszonej na jednej wysokości, wprowadzą do mieszkania ład i symetrię.

obraz

Fot. home&you

Krok 2: Dobieraj obrazy do tła

Obraz powinien być na ścianie odpowiednio wyeksponowany. Jeśli przytłoczą go inne elementy wnętrza (na przykład meble lub tapeta), powstanie efekt chaosu. Dlatego właśnie przed zakupem obrazu trzeba się zastanowić, czy ma odpowiednią wielkość i kolorystykę.

W przypadku, gdy zobaczymy w sklepie obraz naszych marzeń, który zupełnie nie wpisuje się w estetykę naszego mieszkania, możemy rozważyć przemalowanie jednej ze ścian, na której miałby zostać zawieszony. Ten prosty zabieg sprawi, że obraz doskonale skomponuje się ze swoim tłem.

obraz

Fot. Ikea

Krok 4: Postaw na emocje

Przed dokonaniem zakupu warto się również zastanowić, jaką funkcję ma spełniać obraz w naszym mieszkaniu. Jeśli ma to być rola pobudzająca – warto wybrać malowidło w kolorach intensywnych i nasyconych, jeśli uspokajająca – lepiej postawić na barwy przytłumione, bądź pastelowe.

Ikea (od lewej):

500 PLN, 200 PLN

100 PLN

40 PLN, 500 PLN

Pamiętajmy, że dobry pomysł na obraz to początek pięknej historii wystroju mieszkania. Historii, którą tworzą dodatki, nadające klimat i budujące prawdziwie domową atmosferę.

Zobacz także:

Nietypowy design w domu: Jak wykreować nieszablonowe wnętrze?

Każdy z nas jest inny – warto podkreślić to w swoim mieszkaniu!

Wnętrze inspirowane jesienią

Nadchodząca pora roku jest doskonałą okazją do tego, by wnieść do naszych domów nieco ciepła i miłej atmosfery.

obraz

Krok 1: Wybieraj takie obrazy, które wywołują w tobie pozytywne skojarzenia

Dekoracja ściany musi budzić w tobie pozytywne emocje, poprawiać ci humor i przede wszystkim kojarzyć ci się z miłymi momentami w twoim życiu. Przykładowo: pasjonat muzyki może zdecydować się na obraz przedstawiający zespół lub instrumenty, a osoba, kochająca czytać, może zawiesić sobie na ścianie obraz z cytatem.

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2013 18:51
a ja zbieram i wieszam ładne zdjęcia. kupiłam ramki które pomalowałam na w błękit o lekko turkusowym odcieniu i w nich prezentuję moje zbiory. bardzo ładnie prezentują się na tle ścian w różnych odcieniach brązu. od czekoladowego do bardzo jasnego beżu. malowałam satynową śnieżką aby dodatkowo rozjaśnić i rozświetlić ściany.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2012 10:30
Nie lubię obrazów, ale ten designerski z kobietą zakrywającą usta bardzo chętnie bym do domu wzięła. Ogólnie obecnie w moim mieszkaniu panuje mega rozgardiasz. Sąsiadka zalała mi łazienkę, trzeba kuć, malować, kłaść płytki.. głowa mi od tego już pęka. Ale jak już robię łazienkę to wzięłam się też za przedpokój i salon. Więc wszystko naraz. Szukam jakiejś fajnej farby w kolorze fioletowym, ten "Twórczy fiolet" jest od dawna w sprzedaży?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2012 16:46
Ja mam salon utrzymany w tonacji brązowo fioletowym, jedną ścianę mam pomalowaną na dość intensywny fiolet Satynową Śnieżką "Twórczy fiolet", reszta ścian też Śnieżką, kolor mniej intensywny "Królowa nocy", ale obraz mam właśnie na tym intensywnym kolorze, jest to duży obraz w sepii, widok mostu , wygląda to rewelacyjnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2012 13:54
Rodzice mojego męża są zakochani w obrazach. Można powiedzieć, że te obrazy przechodzą z pokolenia na pokolenie. Są one naprawdę piękne, o różnej tematyce. W salonie, gdzie sciany ogólnie mam w kolorze jasnego beżu, postanowiłam jedną ścianę pomalować na intensywny kolor ze śnieżki (Wrzosowa dolina) i na tej właśnie ścianie wisi mnóstwo obrazów, mniejszych i większych. Wystawa wygląda super, przyciąga wzrok i jest zjawiskowa. Wszyscy, którzy nas odwiedzają twierdzą, że był to super pomysł.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2012 14:46
No tak, poradnik łatwo zrozumieć, ale ja mimo wszystko mam nadal problem z dopasowaniem koloru ścian ( mogą być to dwa kolory ) do obrazu ( na stronie leroymerlin Obraz ZACHÓD SŁOŃCA II ) zielony / pomarańczowy / żółty. Tylko jaki odcień hmm.. jeśli ktoś jest w stanie doradzić to PROSZĘ bardzo :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie