Wystrój wnętrz: Malowanie ścian

Przedstawiamy kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli zabierasz się do malowania pomieszczeń oraz kilka mniej koniecznych, ale na pewno przydatnych.
Wystrój wnętrz: Malowanie ścian
29.10.2008

Kolorami można poprawić proporcje – ciemne i ciepłe przybliżają do siebie ściany, więc zmniejszają optycznie wnętrze; jasne i chłodne – oddalają, co sprawia, że wydaje się ono większe. Już nie malujemy całego pomieszczenia tą samą barwą – normą stał się wyrazisty kolorystyczny akcent na jednej ścianie lub też zestawienia jednolicie barwnych płaszczyzn. Decydujemy się na eksperymenty, ponieważ malowanie stało się przyjemnością – dzięki osiągnięciom technologicznym już po jedno-, dwukrotnym nałożeniu farby, bez jej uprzedniego pracochłonnego rozrabiania, uzyskujemy trwałe powłoki o wyraźnym kolorze.

Wyjątkowość ścian można podkreślić, malując bądź naklejając ornamenty czy wzory od szablonu – upodabniając je do tapety, fototapety albo obrazu. Można wybrać farby matowe lub z połyskiem, a dzięki transparentnej masie dekoracyjnej z perłowymi płatkami, którą nanosi się na gładką farbę, uzyskać efekt połyskliwych kropeczek.

Metodą na ścianę z charakterem jest nadanie jej faktury: na warstwę farby podkładowej nanosi się farbę wykończeniową, na której jeszcze w fazie mokrej wykonuje się wzory, na przykład szmatką, packą lub pędzlem. Wyraźniejszą i zupełnie inną fakturę nadadzą ścianie farby strukturalne, dostępne w postaci gęstej masy lub proszku i pasty. Dodaje się je do zwykłej farby akrylowej.

Przed malowaniem koniecznie zagruntujmy płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli na ścianach występują trudne do usunięcia plamy, warto zastosować farbę podkładową.

W sklepie znajdziemy m.in. farby wodne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze są rozcieńczane wodą, drugie - rozpuszczalnikiem organicznym (np. benzyną lakową).

Farby nowej generacji – zmywalne, odporne na wilgoć, tłuszcz, uszkodzenia mechaniczne, wielokrotne zmywanie – można stosować w kuchniach i przedpokojach oraz w partiach łazienek zarezerwowanych dotąd dla płytek ceramicznych.

Podłoże powinno być jak najbardziej gładkie – wykończone gładzią lub ewentualnie tynkiem zatartym na gładko. Ścianę trzeba osuszyć, oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu. Farby strukturalne mają mniejsze wymagania – podłoże nie musi być gładkie, mogą nawet posłużyć do zakamuflowania nierównych tynków. Nakłada się je na gładki tynk, beton, istniejące powłoki malarskie, płyty g-k, a także tapety i tkaniny.

Farby emulsyjne można czyścić wilgotną szmatką z detergentami (niektóre można także szorować), a gdy się zniszczą lub znudzą – po prostu pomalować.

Uwaga! Pomieszczeń nie należy malować w temperaturze poniżej 5°C, a także gdy wilgotność powietrza sięga powyżej 80% – niekorzystnie wpływa to na schnięcie farby.

Jak przygotować ścianę przed malowaniem?

  • Sprawdź wybranym przez siebie rodzajem farby możliwość malowania.
  • Ściany i sufity przed naniesieniem farby powinny być w dobrym stanie. Jeśli występują pęknięcia, przebarwienia, stary tynk skuwamy, a farbę usuwamy. Plamy tłuszczu lub inne zabrudzenia powinniśmy zmyć odpowiednimi środkami czyszczącymi.

A co z pięknie pomalowanymi już ścianami? Może fantazyjna naklejka? Zobaczcie, jak w oryginalny sposób ozdobić wnętrze.

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2009 23:17
[quote="Gosc"]a ja mam do was pytanie - jaki kolor ścian będzie waszym zdaniem pasować do niebieskiego tapczanu i innych dodatków? chodzi mi o coś oryginalnego, a nie np żółty :)[/quote] ja bym proponowała głęboką czerwień połączoną z waniliowym żeby nie było za ciemno lub zieleń lub zamiast czerwieni zieleń:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2009 22:45
a ja mam do was pytanie - jaki kolor ścian będzie waszym zdaniem pasować do niebieskiego tapczanu i innych dodatków? chodzi mi o coś oryginalnego, a nie np żółty :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2008 01:38
Szalona noc, pastelowy świt i orzeżwiający poranek są powalające! Polecam!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2008 17:02
przepiękne kolorki , śliczne pokoiki ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2008 17:19
Podoba mi się szczególnie Egipski antyk,orzeżwiający poranek i energetyczny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie