Wielofunkcyjny pokój dla dziecka: Uczy, bawi, rozwija wyobraźnię... (Kreatywne rozwiązania)

W jakie elementy wyposażyć pokój malucha, aby wpłynąć na jego rozwój?
Wielofunkcyjny pokój dla dziecka: Uczy, bawi, rozwija wyobraźnię... (Kreatywne rozwiązania)
06.07.2012

73 proc. dzieci wolałoby zwykłą zabawę w pokoju niż oglądanie TV. Problem w tym, że większość dziecięcych pokoików nudzi maluchy i nie sprzyja ich rozwojowi, w efekcie czego jedyną atrakcją jest kolorowy ekran telewizora lub komputera.

Aby zapobiec takiej sytuacji, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wystrój pomieszczenia, w którym najczęściej przebywa nasz brzdąc. Pokój dziecka powinien być nie tylko sypialnią oraz miejscem, w którym przechowuje się zabawki. To musi być obszar rozwijający kreatywność, wciągający w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pomieszczeniu powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi malca – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z IKEA Katowice.

Kącik plastyczny z prawdziwego zdarzenia

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka, stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie. – Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Taki kącik nie tylko zajmie czas malcowi, będzie także wspierał jego rozwój. Rysowanie poprawia bowiem koordynację brzdąca, rozwinie jego wyobraźnię.

pokój dziecięcy

Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2-3 latka, stwarzając mu możliwość malowania rękami. Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda lub stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy czy kawałki materiału. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że szkraby rozwiną umiejętności przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia.

Ale to nie jedyne rozwiązanie artystyczne w pokoju malucha. Eksperci zalecają, aby z prac dzieci tworzyć w pokoju wystawy. – Zamknięcie kilku rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju, a także w innych pomieszczeniach w domu sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało także motywację do dalszego malowania. Pochwali się członkom rodziny nowymi pracami. Taka twórczość można także postawić na specjalnych półkach montowanych wzdłuż całej ściany.

Zabawki umożliwiające aktywną zabawę

Nie zawsze jednak plastyka może być interesująca dla malucha. Dlatego obok kącika przyszłego artysty, pokój powinien być wyposażony w meble i zabawki umożliwiające aktywną zabawę. Obowiązkowo w wyposażeniu pomieszczenia powinien znaleźć się fotel obrotowy dla dziecka. Okazuje się, że kręcenie się na nim, rozwija u szkrabów równowagę, a w konsekwencji wpływa na późniejszą zdolność uczenia się. Zwykła więc zabawa może uchronić dziecko w przyszłości, nie tylko przed problemami w szkole, ale także przed chorobą lokomocyjną, lękiem wysokości, przyśpieszy także naukę wchodzenia po schodach.

pokój dziecięcy

Pokój malucha powinien wspierać jego rozwój od najmłodszych lat. Rodzice są w stanie mu w tym pomóc poprzez jego właściwe urządzenie. W takim pomieszczeniu, sprzyjającym rozwojowi i zabawie oprócz obrotowego fotela, powinny znaleźć się huśtawki, konie na biegunach czy piłki. Dobrze jest także stworzyć nieco starszemu dziecku specjalny kącik do odrabiania lekcji.

Porządek ponad wszystko

Rozwojowi dziecka i nierozpraszaniu go sprzyjać będzie także porządek. Tym bardziej, że według danych IKEA przeciętnie dziecko w pokoju ma ponad 500 zabawek. Pamiętajmy jednak, że im większy w pomieszczeniu panuje bałagan, tym bardziej maluch zniechęca się do przebywania w nim. Dobra organizacja pokoju, jest w stanie zatrzymać w nim brzdąca. Pomocne w tym są wszelkiego typu pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować np. w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu aż do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem lub na regałach.

Zobacz także:

Pop-artowe WNĘTRZE inaczej: Nasycona czerń KONTRA śnieżna biel - co za efekt!

Jeśli zależy Ci na naprawdę niebanalnym wystroju wnętrza, pomyśl o pop-arcie w wersji black & white.

Salon SPA w stylu Hello Kitty – TANDETNY czy UROCZY? (Mamy KILKA dobrych zdjęć!)

Zamiast manicure, wykonuje się w nim… kitty-cures. Dobry pomysł na biznes?

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2012 18:11
ja bym się skusiła na Śnieżkę Satynową. jest odporna na szorowanie, ładnie kryje i ma sporo ładnych odcieni np "błogi poranek". śliczny delikatny róż.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2012 10:00
Moja córka w poniedziałek wyjeżdża na 2 tygodnie na obóz i w tym czasie chciałabym jakoś fajnie przerobić jej pokój. Myślę żeby zrezygnować ze słodkiego różu na ścianach ( ma już 12 lat) i dać np delikatny róż pastelowy połączony np z fioletem albo błękitem. Jakie farby byście mogli polecić? Jakieś dobre i kryjące najlepiej.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2012 10:26
mam M-1 i nasz jedyny pokój jest pokojem dziecka.My mamy mały kącik ze stołem i łózkiem.Reszta praktycznie nalezy do niego. marzy mi sie większe mieszkanie i drugie dziecko ale cóż 4 osoby w 26 m2 to niewesoła sprawa.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2012 09:48
najpraktyczniejszą rzeczą w dziecięcych pokojach są kolorowe kosze na zabawki. Wrzuca się wszystko do takiego pojemnika i od razu jest czyściej :))))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2012 09:47
my w pokoju naszej córci zrobiliśmy właśnie taką ścianę wypełnioną jej rysunkami. Włożyliśmy je do ramek i wygląda to naprawde bardzo ładnie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie