Wystrój wnętrz: Mała kuchnia – duży problem

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu. Jeżeli jest mała, to trzeba odpowiednio zagospodarować każdą przestrzeń, uwzględniając przede wszystkim swoje potrzeby.
Wystrój wnętrz: Mała kuchnia – duży problem
24.10.2008

Mała kuchnia to zazwyczaj duży problem dla projektantów, muszą oni spełnić dwa podstawowe wymogi - wygoda i funkcjonalność. Wąska i długa kuchnia jest standardem w blokach. Posiada dwie dłuższe i dwie krótsze ściany, z czego w krótkiej ścianie umieszczone są zazwyczaj drzwi. W takim układzie czasem niemożliwe jest otwarcie kuchni na pokój poprzez wyburzenie ściany. Wtedy pozostaje nam kilka sposobów na optyczne powiększenie kuchni oraz maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Najważniejszymi elementami, które pozwolą nam to zrealizować, są: kolor, światło i meble.

Poprzez odpowiednią kolorystykę możemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Nie znaczy to jednak, że musimy unikać kolorów, które lubimy.

Na jasnych ścianach możemy umieścić jeden lub dwa pasy pionowe koloru, np. czerwonego lub pomarańczowego, które ożywią wnętrze. Jeżeli kuchnia jest długa i wąska - dwie dłuższe ściany możemy pomalować na jasne kolory, dwie krótsze na ciemniejsze. Taki zabieg sprawi, iż kuchnia będzie się wydawała szersza, niż jest w rzeczywistości.

Podłoga w kuchni może być kontynuacją kolorowych pasów na ścianie, czyli czerwień lub pomarańcz. Jeśli jednak nie pasuje wam ten odcień, proponujemy kolor podobny do barwy krótszych ścian. Ciemniejszy kolor na podłodze w kuchni jest bardzo funkcjonalny, a położony na nim jasny chodnik doda uroku.

W małej i wąskiej kuchni bardzo ważne jest oświetlenie. Aby nie pomniejszać małego już pomieszczenia, radzimy zrezygnować z dużych lamp i żyrandoli. Najlepszym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, o ciepłej barwie, dzięki którym potrawy wyglądają naturalnie i smacznie.

Możemy zastosować również oświetlenie umieszczone pod sufitem na szynach, a na nich przyczepione reflektorki. Takie światło możemy skierować na miejsca najbardziej nam potrzebne lub na sufit - pięknie rozświetlając małe pomieszczenie.

Następnym elementem dobrego urządzenia małej kuchni są meble. Potrzebuje ona szafek stojących, ze szklanymi drzwiczkami, w których możemy umieścić światło. Dzięki temu stanie się jaśniejsza i większa. Nie wolno zabudowywać małych kuchni od podłogi do sufitu. Szafki wiszące, w połączeniu ze stojącymi, stworzą efekt małej i ciasnej kuchni. Jeżeli jednak musimy powiesić kilka szafek na ścianie, nie umieszczajmy ich w jednej bryle. Proponujemy zawiesić na dłuższej ścianie dwie szafki w różnych kolorach, na różnych wysokościach. Bardziej preferowane w małych kuchniach są szklane półki, na których możemy postawić przyprawy lub filiżanki do kawy.

Nie stawiaj na blacie w kuchni drobnych akcesoriów oraz sprzętów kuchennych, których rzadko używasz. Nie będzie to dobrze wyglądać i niepotrzebnie ją zagraci.

Stosując powyższe rady, bez pomocy drogiego projektanta możemy dodać kuchni elegancji oraz stworzyć przyjemną przestrzeń, adekwatną do naszych apetytów.

Polecane wideo

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 15:11
Zamiast stołu możesz postawić małą funkcjonalną wyspę. Posłuży jako stół i jako blat. Wewnątrz dużo szafeczek na drobiazgi. Taką wyspę można kupić Np. na sztućce_pl. Można też samemu zrobić jeśli ktoś ma zdolności stolarskie:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 20:47
a moja kuchnai ma 1,70 x 2,70 i niewiele sie w niej zmiesci, szczegolnie, ze ma jeszcze w sobie wa kominy, nijak ustawna;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2009 17:01
No ok, niektórzy mają jeszcze mniejsze kuchnie, ale to nie zmienia faktu, że te też są male ; ) Żadna z propozycji jednak nie trafia do mojej kuchni, w bloku. Na dodatek z ogromnym wiszącym bojlerem, który zawadza przy każdym pomyśle jak te meble poustawiać. W na dniach trzeba się wprowadzić i poustawiać..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2009 21:36
zgadzam się z poprzednikami bardzooooo mała kuchnie !!!!!to jaka jest moja???!!!!głupki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2009 20:36
ci wszyscy projektanci nigdy na oczy nie widzieli małej kuchni,chciałabym żeby moja kuchnia była tak ,,niby ,, mała jak to co oni pokazują ,obejrzałam w wszystko na temat małych kuchni w necie i szlag mnie trafia ,w mojej kuchni jest zlew jednokomorowy piec lodówka i jedna szafka w której mam wszystko upchane ,stół to w kosmosie ,sama ledwo się mieszczę ,a jest nas czworo ,niech mi jakiś mądrala powie jak tam coś udogodnic,żeby było lepiej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie