Wystrój wnętrz: Chińszczyzna w twoim domu

Miłośniczkom dalekowschodnich klimatów z pewnością spodobałby się pokój urządzony w stylu chińskim – znacznie mniej „bogaty” niż wnętrza indyjskie, ale równie wyrazisty.
Wystrój wnętrz: Chińszczyzna w twoim domu
12.10.2008

Chińska stylistyka pojawiła się w Europie w XVII wieku. Na początku we Francji, ale pozostałe kraje szybko podłapały nową modę. W ten sposób powstała chińszczyzna jako styl będący częścią rokoko. Parawany, wachlarze, obrazy z orientalnymi pejzażami były cechą charakterystyczną w pokojach z tamtego okresu.

Po otwarciu Chin po wielkiej rewolucji powróciła moda na projekty wnętrz inspirowane tamtejszą kulturą - pokryte błyszczącym lakierem, ozdabiane rzeźbieniami i malowanymi ornamentami meble, na których można często zauważyć bogato zdobione, wielokolorowe naczynia z porcelany.

Chińskie meble to nie tylko funkcjonalność. Łączą one w sobie użyteczność z pięknem. Symbolikę wschodnią z wierzeniami religijnymi. Są popisem kunsztu rzemieślniczego, a każda część tworzy specjalną, orientalną atmosferę. Intryguje i zachwyca proporcjami. Charakter chińskim meblom nadają także: piękno drewna i dekoracyjne, metalowe okucia. Równie często można spotkać ściany, na których namalowano sceny z chińskich legend lub historii, a także tablice z podobnymi obrazami. To dosyć nowa moda, ponieważ w Chinach nie było zwyczaju wieszania obrazów na ścianie. Malowano je na zwojach. Jednak chyba najbardziej charakterystycznym elementem chińskiego wnętrza jest składany parawan. Stelaż wypełniony malowanym płótnem lub drewniany, z wyciętymi wzorami, znakomicie dopełnia w pomieszczeniu klimat Państwa Środka. Można go wykonać samemu lub kupić w sklepie z artykułami do wyposażenia wnętrz, jest przy tym bardzo praktyczny: można nim łatwo oddzielić np. sypialnię czy część jadalną w pokoju wielofunkcyjnym.

W chińskim wnętrzu najważniejszymi kolorami są: czerwony - symbolizujący pomyślność, zieleń - mająca dodawać zdrowia oraz żółty. Drewno, jeśli nie jest malowane, to zazwyczaj ciemne i zawsze lakierowane.

Dalekowschodnie wnętrza powinny być udekorowane naturalnymi tkaninami, takimi jak len czy jedwab. Narzuty, kapy, dywaniki ustępują jednak miejsca sporej liczbie poduszek. Dywan, jeśli już się na niego zdecydujemy, również powinien być wykonany z naturalnych materiałów: trawy morskiej albo sizalu.

W takim mieszkaniu nie powinno zabraknąć produktów natury, jak np. łupek na ścianie, a na podłodze drewna oraz roślin w domu - w szczególności tych, które są najbardziej cenione, jak bonsai. Drzewa długowieczne: dęby, sosny, jałowce - tworzą harmonię, a posiadanie zwierząt wyzwala pozytywną energię życia.

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2008 19:02
jak dla mnie to za dużo wzorów ale styl sam w sobie śliczny:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2008 17:22
PIKNIE:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2008 16:36
uwielbiam czerwień!!!!!!!!!!! piękne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2008 11:04
Nie podoba mi się - zbyt dużo czerwieni i ciemnych kolorów. Z tego wszystkiego to lubię jedynie dużą liczbę poduszek... ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2008 21:15
tak... ostatnia super
odpowiedz

Polecane dla Ciebie