Zasłony jak malowane

Wprowadź gości w osłupienie przy pomocy wspaniałych zasłon i rolet. Kilka propozycji, jak to zrobić.
Zasłony jak malowane
10.10.2008

Ciężko sobie wyobrazić wnętrze pokoju gościnnego lub sypialni bez firanek czy zasłon. Oddzielają pokój od świata na zewnątrz, zapewniając prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Są bardzo wyraźnym elementem wnętrza. Ich wygląd mocno wpływa na jego charakter i nastrój, jaki w nim panuje, dlatego tak ważne jest, by pasowały do reszty pomieszczenia.

Stosowane (zazwyczaj) jednokolorowe zasłony na karniszach mogą w pewnym momencie wydać się nudne, ale my mamy na to kilka rozwiązań.

Zasłony rzymskie i greckie stanowią połączenie rolety tekstylnej z firanką - dowolny materiał wybrany z szerokiej gamy kolorystycznej, odpowiednio upięty do mechanizmu, jest opuszczany lub podciągany jak w standardowej roletce tekstylnej. Istnieje duża liczba tkanin gładkich oraz szeroka gama materiałów przezroczystych i strukturalnych.

Możemy je uszyć z dowolnej tkaniny, a dolną część ozdobnie wykończyć, doszywając falbany, szelki, itp. Ich dużą zaletą jest to, że bez trudu można je zdejmować i czyścić.

Możliwe jest wykonanie rolet rzymskich w trzech różnych wariantach:

  1. Linki podciągające przechodzą przez taśmę wszytą pionowo w tkaninę, dzięki czemu układa się ona w miękkie fałdy.
  2. Poza linkami podciągającymi, roleta wyposażona jest w specjalne fiszbiny znajdujące się w tunelikach umieszczonych w tkaninie, przez co roleta jest usztywniona, a fałdy tkaniny są idealnie proste.
  3. Roleta jest wyposażona zarówno w linki podciągające, jak i w fiszbiny usztywniające (tak jak w poprzednim przypadku), jednak tuneliki na fiszbiny nie są umieszczone w tkaninie, ale przeszyte z tyłu.

W przypadku zasłon greckich, roleta jest lekko umarszczona wzdłuż górnej krawędzi. Opuszczona wygląda podobnie do zwykłej zasłony, a wskutek podciągania, marszczy się w pionie.

Zasłony obsługuje się za pomocą mechanizmu łańcuszkowego, znajdującego się z tyłu tkanin, a dzięki hamulcowi, w który są one wyposażone, możemy zatrzymać je na dowolnej wysokości.

Są to jednak rozwiązania wymagające drobnego remontu i pewnych nakładów finansowych. Dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty się tym zająć, a także dla osób, które po prostu lubią zwykłe zasłony, ale chcą, by były bardziej oryginalne i ciekawe, jest dobre rozwiązanie - tkaniny malowane na wzór obrazów i pejzaży. Widok „Słoneczników” Van Gogha czy „Mony Lisy” na pewno zrobi ogromne wrażenie na sąsiadach i przechodniach.

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2008 19:55
Ta pierwsza zasłonka barrrrrdzo mi się podoba. Taka piękna brzoza w oknie zwłaszcza gdy za nim szare blokowisko.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2008 18:21
Pierwsza fotka całkiem ładna:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2008 09:52
wlasnie na taki artykuł czekalam, uwielbiem zaslony, uwazam ze to bardzo wazny element w kazdym pomieszczeniu nadaje klimatu i dopelnie calosci w urzadzonym pomieszczeniu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2008 23:20
Jak typowy cieply domek latem...:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2008 21:43
podobają mi się trzecie zasłony
odpowiedz

Polecane dla Ciebie