Wystrój wnętrz: Styl Kraju Kwitnącej Wiśni

Szał na punkcie Japonii trochę przycichł, co nie znaczy, że powinnyśmy o tym kraju zapomnieć. Urządzanie wnętrza w stylu Dalekiego Wschodu nadal jest atrakcyjne i niekiedy nawet praktyczne. Może jednak warto spróbować zbudować w Polsce drugą Japonię.
Wystrój wnętrz: Styl Kraju Kwitnącej Wiśni
06.10.2008

Nurt japoński we wnętrzach pojawił się w 14 wieku naszej ery na terenie Japonii, okazał się tak silny, że przetrwał aż 600 lat. Zakładał odkrywanie przestrzeni w małych pomieszczeniach, poszukiwanie piękna w rzeczach niepozornych i prostych, poczucie wieczności w delikatnych, przemijających materiałach, takich jak papier, drewno, bambus czy wyplatana trawa morska. Pozbywano się wszystkich rzucających się w oczy dekoracji, dom nie spełniał już roli ochronnej przed siłami natury. Miał być dla domowników ostoją spokoju, która łączy ich harmonijnie z naturą.

Częste trzęsienia ziemi i tajfuny, a także filozofia buddyjska, mówiąca że wszystko przemija, były powodem zdecydowania się na nadanie pomieszczeniom takiej lekkości.

Podkreślanie związku z naturą stało się tradycją w japońskich domach. W wyjątkowych przypadkach dochodziło do tego, że ogród był projektowany w pierwszej kolejności, a dom stawiano dopiero na końcu, na przestrzeni, która pozostała do dyspozycji. Charakterystyczne papierowe ściany, zwane „Shoji", można było rozsunąć, by otworzyć dom na ogród, co pogłębiało wrażenie harmonii z przyrodą.

Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest kolejnym charakterystycznym elementem japońskiego domu. W pomieszczeniach znajdujących się od strony ulicy załatwiano wszelkie sprawy z przybyszami spoza domu, podczas gdy pokoje znajdujące się na tyłach domu były zarezerwowane tylko dla domowników. Jak daleko gość może wejść do wnętrza domu, zależy od jego relacji z rodziną. Tak więc nurt japoński okazał się tak silny, że przetrwał do dziś.

Cenią go sobie osoby, dla których mieszkanie jest miejscem wyciszenia i spokoju, a proste, geometryczne formy mebli, delikatne dekoracje, stonowane barwy i otwarte przestrzenie czynią mieszkanie właśnie takim. Cechami charakterystycznymi są przede wszystkim minimalizm (tak teraz uwielbiany) oraz wielofunkcyjność.

W azjatyckim wnętrzu poczujesz się wspaniale - nie rozprasza ono uwagi, daje dużo przestrzeni poprzez sprowadzenie liczby mebli do minimum. Istotne są piony i poziomy, które dzielą harmonijnie przestrzeń, a wnętrza wychodzą do ogrodu, łącząc się z naturą. Jeśli jednak nie mieszkasz w domku z ogródkiem, a chcesz ożywić pomieszczenie w tym stylu, proponujemy poustawiać drzewka bonsai oraz bambusy. W ten sposób sama, według własnego gustu, możesz stworzyć ogródek zen.

Aby zmienić wnętrze swojego mieszkania, nie musisz wydawać dużo pieniędzy, wystarczy dodać kilka elementów, które nie do poznania zmienią pomieszczenia w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni. Na podłodze można rozłożyć maty, a duże pokoje przedzielić parawanami z drewna, papieru ryżowego bądź czerpanego. Ustaw niskie łóżko, aby można było wygodnie usiąść i przespać się, dodaj niski stolik oraz kilka poduszek na podłogę. Bambus, maty oraz wyplataną trawę możesz używać bez ograniczeń. Oprócz stonowanych beżów, brązów i żółci nie bój się dodać kilka elementów w kolorach czerwieni, czerni i złota, które ożywią pomieszczenie. Baw się światłem, w oknach możesz powiesić bambusowe bądź papierowe rolety, a gdy nadejdzie wieczór, twoje japońskie pomieszczenie oświetlą papierowe lampiony. W sklepach Feng Shui możesz kupić sam papier nawinięty na bambusowe patyczki. Spróbuj namalować akwarelą drozda na śniegu lub gałąź kwitnącej wiśni.

http://twojewnetrze.com.pl/index.php?p1,naklejka-bambus-1 - tu znajdziesz naklejkę na ścianę w kształcie bambusa.

Polecane wideo

Komentarze (34)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2010 00:33
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.06.2009 18:29
Uwielbiam Japonie ich język i kulture a jeszcze do tego słucham ich muzyki (a mam 12 lat słucham od 8 roku życia) a ten styl zarąbisty tyle tylko powiwm :)))))) CUDO NORMALNIE PozDROwIenIA!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2009 21:44
cudo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2008 13:16
świetne wnętrza, choć rzeczywiście - nie do końca jest to wygodne dla naszego stylu życia. dlatego mi się najbardziej podobają nowoczesne wnętrza, które czerpią z japońskiej stylistyki, np http://www.meble.vox.pl/kolekcje-mebli/--kokeshi--/pokoj-dzienny/ asymetryczne regały, niskie ławy, ale też normalne pojemne komody i szafy - to jest dla mnie to :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2008 21:11
Uwierzcie mi,to wcale nie taki super styl...Przede wszystkim te cholerne maty...wystarczy postawić głupi stolik,żeby mata wklęsła,a tam większość apartamentów(TAK!Japończycy mieszkania w blokowiskach nazywają apartamentami!) jest wykładana matami.Poza tym ściany są chyba z tektury,bo można słuchać normalnych(czyli bez podnoszenia głosu)rozmów sąsiadów.Możecie być pewne,że kochając sie wieczorem ze swoim mężczyzną,sąsiedzi następnego dnia będą unikać twojego wzroku i uśmiechać półgębkiem.Japonczycy przyzwyczajeni są do kompletnego braku intymności,kochają się jedynie w hotelach miłości,ale nie kazdemu odpowiada zamawianie pokoiku na godzinkę...zero romantyzmu.W lecie jest tam tak parno,że niesposób uniknąć pleśni na ścianach,a zasuwane szafy i drzwi doprowadzały mnie do szewskiej pasji!Niech żyje styl europejski i nasz przepych!Precz z japońskim minimalizmem!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie