Dostojny kolor w twoim domu

Większość z nas zazwyczaj otacza się kolorami stonowanymi, które ,,do wszystkiego pasują". Fiolet trudno do nich zaliczyć. Unikamy go, bo uważamy za zbyt wzniosły i chłodny. Czy słusznie?
Dostojny kolor w twoim domu
15.09.2008

Większość z nas zazwyczaj otacza się kolorami stonowanymi, które ,,do wszystkiego pasują". Fiolet trudno do nich zaliczyć. Unikamy go, bo uważamy za zbyt wzniosły i chłodny. Ze skupienia barw ciepłej i chłodnej rodzi się ekskluzywność oraz niejednoznaczność jego aranżacji we wnętrzu. I trudno odmówić mu dostojeństwa.

Kolor fioletowy jest silnie psychoaktywny - działa uspokajająco na osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe i psychiczne, pomaga przezwyciężyć lęki i fobie. Kolor ten jest też lubiany przez artystów, pobudza kreatywność.

Warto przyjrzeć się różnym odcieniom fioletu i ich wykorzystaniu. Lawenda, pastelowe purpury i kolor mlecznego koktajlu z jagód dobrze harmonizują z sielankowym lub romantycznym wystrojem wnętrza. Te same barwy, a także lila, jaśmin i orchidea, polecane są w sypialniach. Mocny, ciemny fiolet lepiej wygląda w dodatkach, zwłaszcza w połączeniu z żółtym lub złotym, choć tego drugiego lepiej używać, gdy chcemy osiągnąć królewski charakter. Dobrym wyborem jest połączenie fioletu z szarym i srebrnym. Bardzo przyjemne są również pastelowe wersje tego koloru, które znakomicie nadają się do urządzania sypialni, np. kremowy z małymi dodatkami, w kolorze gorzkiej czekolady.

Chcąc podkreślić obecność fioletu, warto wybrać posadzki o dużych elementach. Fiolet na większych powierzchniach można zestawić w duecie z kolorem neutralnym. Dobrym odniesieniem dla fioletowych ścian będą więc posadzki szare lub sine. Stonowany kolor i mała wzorzystość podłogi współpracują z fioletem, bardzo dobrze go eksponując.

Meble powinny mieć prostą formę, a pozostałe elementy wystroju, takie jak podłoga, stół czy parapety, pozostać neutralne - białe lub zbliżone do bieli.

Warto pamiętać, by, ustalając kolory wnętrza, nie przesadzić z ich liczbą. Barwy we wnętrzu to nie tylko ściany, ale również podłoga, meble i wszelkie dodatki. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną kolorystycznie całość. Kluczem do sukcesu jest naśladowanie natury. Czerwienie, róże i fiolety współistnieją przecież w przyrodzie.

Polecane wideo

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2011 17:01
Lubię fiolet,ale bez przesady.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2010 16:08
Ludzie pomóźcie . ! Mam łużko koloru żywego pomarańczu z wzorkami. Przeprowadzam się, i chciałabym połączyć pomarańcz z fioletem. Jak to by wyglądło waszym zdaniem . ?? D e l f i n k a
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2009 13:13
ja mam w pokoju żółte ściany, fioletowe wzory na ścianach, zasłony oraz dywany, a meble czarne. i wszystko ładnie współgra ze sobą ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2008 17:42
Ja też pokój mam fioletowy: łączenie śliwki węgierki z kwitnącym lotosem :D pięknie! :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.09.2008 19:46
ja mam u siebie w pokoju fioletowe ściany;] a dokładniej w odcieniu.."śliwka węgierka" dulux ;p
odpowiedz

Polecane dla Ciebie