Kuchnia z wyspą: Praktyczna czy TYLKO modna?

Taka organizacja przestrzeni kuchennej daje dużą swobodę dla miłośników gotowania.
Kuchnia z wyspą: Praktyczna czy TYLKO modna?
08.07.2011

Kuchnia z wyspą to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz, wyrażające przełomowy sposób patrzenia na gotowanie. Nie jest to już czynność wykonywana przy ścianie lub w kącie, ale kulinarny spektakl rozgrywający się na środku kuchni. Do udziału w nim można zaprosić domowników czy gości.

Zalety kuchni z wyspą

Wyspa to wyeksponowane, wolno stojące stanowisko pracy, odsunięte od ściany i umieszczone na środku kuchni. Mogą ją tworzyć np. blat roboczy z płytą kuchenną, kuchenką lub zlewozmywakiem. Do wyspy może być dołączona także powierzchnia dedykowana do spożywania posiłków, np. stół.

Taka organizacja przestrzeni wydobywa z cienia osoby przyrządzające posiłki i pozwala na prezentację kulinarnego kunsztu. Równocześnie każdy, kto wejdzie do kuchni ma możliwość delektowania się widokiem przyrządzanych potraw. To rzadka przyjemność w dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej korzystamy z gotowego, szybkiego jedzenia. Ze względu na swobodny dostęp do stanowiska pracy, w kuchennej krzątaninie może uczestniczyć większa liczba osób. Do wspólnego gotowania można więc łatwo wciągnąć domowników, a także przyjaciół.

candy

Jak dużej przestrzeni potrzebuje wyspa?

Do stworzenia wyspy nadają się duże zamknięte kuchnie oraz mniejsze o charakterze otwartym – łączone z jadalnią lub salonem. Potrzebuje ona bowiem większej powierzchni niż typowa zabudowa przyścienna. Wokół wyspy powinna być zapewniona odpowiednia przestrzeń, która umożliwi swobodne poruszanie się i dostęp do pozostałych urządzeń kuchennych czy mebli.

W zależności od tego, czy w wolnostojącym fragmencie zabudowy znajdzie się zlewozmywak czy płyta kuchenna trzeba doprowadzić do niej odpowiednie instalacje. Z tego powodu wyspę najlepiej zaprojektować na etapie wykańczania mieszkania. W innym przypadku mogą być potrzebne przeróbki, by podłączyć rury lub przewody.

Do adaptacji na wyspę nie potrzebujemy specjalnego sprzętu AGD. – Idealnie nadają się do tego zwykłe kuchenne urządzenia do zabudowy. Jest jednak jeden wyjątek. Stanowisko do gotowania wymaga zamontowania specjalnego okapu – mocowanego do sufitu – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka firmy Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

Ze względu na szczególne wyeksponowanie stanowiska pracy, wyspa wymaga systematycznej dbałości o czystość i porządek. To na niej przede wszystkim skupia się uwaga osoby wchodzącej do kuchni. Taka organizacja przestrzeni kuchennej daje dużą swobodę dla miłośników gotowania, a zarazem dyscyplinuje tych, którzy lubią kuchenny rozgardiasz.

Zobacz także:

Bollywood w twoim mieszkaniu

Indie stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla tych, którzy marzą o wnętrzu w stylu orientalnym.

Porada wnętrzarska: Stylowe ścianki działowe

Zadaniem ścianek działowych jest wydzielenie przestrzeni w naszym domu, jednak z powodzeniem mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 15:01
Wyspa jest bardzo praktyczna jeśli zazwyczaj gotują 2 osoby. wtedy jedna kroi, druga smaży i nie wchodzą sobie w drogę. Za wyspę może posłużyć stół, szafka albo można kupić gotową funkcjonalną wyspę. (W necie np. na sztućce_pl).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 21:08
MfsUwY eacbkqoqximk
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 15:21
9a8jkV ifwieqmjzshe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 06:16
The forum is a brihtger place thanks to your posts. Thanks!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.07.2011 20:07
ekstra!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie