Porada wnętrzarska: Stylowe ścianki działowe

Zadaniem ścianek działowych jest wydzielenie przestrzeni w naszym domu, jednak z powodzeniem mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.
Porada wnętrzarska: Stylowe ścianki działowe
24.06.2011

Ścianki działowe w naszych mieszkaniach służą przede wszystkim do dzielenia powierzchni na mniejsze pomieszczenia. Dzięki nim można np. wydzielić część sypialną, jadalną, łazienkową, czy roboczą. Są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza wówczas, gdy mamy do dyspozycji sporą przestrzeń i chcemy zachować jego najwyższą funkcjonalność przy jednoczesnym dyskretnym wskazaniu, że każda z części pomieszczenia pełni inną funkcję. I mimo że głównym zadaniem ścianek jest podział przestrzeni, to z powodzeniem mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.

W którym miejscu postawić ściankę działową?

Ścianka działowa może stać właściwie w każdym miejscu naszego mieszkania, oddzielając np. jadalnię od kuchni, kuchnię od salonu, garderobę od sypialni, część natryskową od części WC, czy kącik do zabaw dla dziecka od pokoju gościnnego. Jeśli wiemy już, gdzie będzie stała ścianka, musimy jeszcze zdecydować, jaka będzie jej nadrzędna funkcja: (dźwiękoszczelna, dekoracyjna, dzieląca na mniejsze strefy) oraz czy ma być stała i niezmienna, czy raczej ruchoma i pozwalająca dowolnie aranżować mieszkanie?

W zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, musimy wybrać ścianki działowe wykonane z konkretnych, dostosowanych do naszych potrzeb materiałów.

Rodzaje ścianek działowych

Tradycyjne ścianki działowe wykonuje się z pełnych cegieł. Materiał ten jest bardzo trwały i świetnie tłumi hałas, jednak nie prezentuje się zbyt nowocześnie i estetycznie. Dlatego właśnie lepiej zdecydować się na ścianki wykonane z lżejszych materiałów, np. z gipsu. Przegrodę taką możemy wykonać samodzielnie, ponieważ specjalne ozdobne moduły gipsowe bez problemu znajdziemy w sklepie z materiałami wykończeniowymi. Ścianki gipsowe są nie tylko łatwe w montażu, ale przede wszystkim mają różnorodne kształty i formy, dzięki czemu wnętrze nabierze nowego charakteru.

ścianka działowa

Innym pomysłem może być montaż ażurowej ścianki działowej wykonanej z drewna egzotycznego. Jest ono wyjątkowo wytrzymałe, zwłaszcza gdy zabezpieczymy je odpowiednio przez zniszczeniem poprzez polakierowanie. Jeśli w ściance takiej zostaną uwzględnione praktyczne wgłębienia, z powodzeniem może posłużyć jako swoista półka na książki, kwiaty, czy stylowe oświetlenie.

Ścianka działowa może być również wykonana ze szkła. Zaletą pustaków szklanych (kwadratów o wymiarach 19 x 19 cm i grubości od 8 do 10 cm) jest przede wszystkim ich dźwiękoszczelność. Wbrew pozorom, pustaki mają wyższy stopień dźwiękoszczelności niż tradycyjna ścianka działowa. W standardzie podwyższonym to nawet 45 dB. Ich kolejną zaletą jest przepuszczalność światła i różnorodne warianty kolorystyczne. Niestety ścianka z pustaków szklanych nie może być elementem nośnym. Narażona na przeciążenia i obciążenia - pęka i wypacza się. Należy ją zatem mocować co najmniej w dwóch miejscach.

Szybkim i nie wymagającym dużego wkładu pracy rozwiązaniem jest także ruchoma ścianka działowa, czyli parawan lub przepierzenie. Nie zajmują dużo miejsca, a z powodzeniem mogą oddzielić np. część WC od części natryskowej w łazience, czy też garderobę od sypialni. Poza tym parawany i przepierzenia, jak żadne inne ścianki działowe, dostępne są w bogatej palecie barw.

Niezależnie jednak od tego, na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy, pamiętajmy, że odpowiednio dobrane ścianki działowe mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza oraz nadać mu niepowtarzalny styl i klimat.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Wariacje na wakacje: Rozświetlacz do policzków, pastylki do odkurzacza & drewniany zegarek

Idealna kobieta? Piękna, zadbana, modnie ubrana i... potrafiąca posprzątać mieszkanie lepiej niż pomoc domowa!

Wariacje na wakacje: Zielona herbata organiczna, bransoletka z literkami & japoński manicure

Na koniec upalanego dnia warto zrelaksować się w salonie piękności. Najlepiej popijając zieloną herbatkę!

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Podpis... (Ocena: 5) 08.08.2014 13:42
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2011 10:54
a ceny?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2011 10:52
no... dwie takie same, ale wybór.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2011 19:45
świetne te ścianki na zdjęciach :))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie