LETNI OGRÓD NA BALKONIE

Dowiedz się, jak wyczarować stylowy podniebny salon!
LETNI OGRÓD NA BALKONIE
06.05.2011

W ciepłe, wiosenne dni warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Najlepiej wśród zieleni i kwiatów, które tak idealnie potrafią zrelaksować i poprawić nastrój. Jeżeli jednak nie masz własnego ogrodu wolny czas spędzaj na swoim balkonie. Odpowiednio dobrane kwiaty i meble pozwolą ci zamienić go w prawdziwą oazę zieleni, ciszy i spokoju. To miejsce może stać się naprawdę magiczne! Na co więc powinnaś zwrócić uwagę, aranżując swój podniebny salon?

Wybierze odpowiednie meble

Decydując się na określone krzesełka i stolik warto zwrócić uwagę na powierzchnię, którą mamy do zagospodarowania. Na niewielkim balkonie najlepiej sprawdzą się ażurowe, składane mebelki. Najlepiej, aby były one w jasnych barwach, nie będą wtedy sprawiały uczucia ciężkości i nadmiernego wypełnienia całej powierzchni. Jeżeli natomiast mamy do zagospodarowania nieco więcej przestrzeni, warto kupić fotele i stół z rattanu, wikliny lub drewna. Jeżeli balkon jest osłonięty, z powodzeniem można ustawić na nim meble drewniane. Na tarasach otwartych świetnie sprawdzą się z kolei plastikowe. Warto zwrócić również uwagę na wybór odpowiedniej podłogi. Jeżeli masz loggię, możesz wyłożyć tzw. deskę tarasową, która jest specjalnie zabezpieczona przed wilgocią. Na otwartych balkonach i tarasach lepiej jednak sprawdzą się płytki lub sztuczna trawa.

Co posadzić?

Na balkonie czy tarasie można posadzić naprawdę różnorodne odmiany kwiatów. Przy wyborze określonych gatunków warto zwrócić uwagę, jak nasłoneczniony jest nasz balkon oraz zastanowić się w jakim stylu chcemy go urządzić. Aby stworzyć ciekawą kompozycję warto skupić się na barwach liści i wielkości roślin. Można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie bluszczolistne lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Dobry efekt osiąga się też łącząc rośliny kilku gatunków o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji. Aby przygotować różnokolorową kompozycję, łączy się rośliny odmienne zarówno pod względem pokroju, jak i barwy kwiatów. Warto również zdecydować się na rośliny o długim okresie kwitnienia – będą dekoracyjne od wiosny do jesieni. Należą do nich rośliny jednoroczne: żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, nasturcja większa, niecierpek, aksamitka czy werbena ogrodowa Z roślin wieloletnich najlepiej sprawdzą się pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, fuksja, begonia bulwiasta i dalia. Koniecznie zwróć uwagę na zapach kwiatów. Zbyt silna woń nuży, a mieszanka silnych aromatów może wywołać nawet ból głowy.

Zamiast kwiatów

Na balkonie, zamiast kwiatów można zdecydować się na hodowle ziół. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Co więcej, aromatyczne zioła nie tylko pięknie wyglądają i pachną, lecz także przydadzą się w każdej kuchni. Na balkonach słabo nasłonecznionych można również posadzić iglaste drzewa lub krzewy – miniaturki świerków, sosen czy jodeł. Jeśli lubisz altany, zdecyduj się na winobluszcz, który szybko oplecie balkon zielenią.

balkon

Stwórz własne dekoracje

Świetną ozdobą letniego balkonu będą również odpowiednio dobrane dekoracje. Chodzi tutaj głównie o wybór donic, doniczek i skrzynek, w których posadzimy swoje kwiaty. W tym sezonie modne są przede wszystkim naturalne materiały: drewniane skrzynki, ceramiczne lub gliniane donice. Kto powiedział jednak, że kwiaty muszą rosnąć jedynie w doniczkach? Drobne rośliny można posadzić również w innych pojemnikach. Świetnie wyglądają na przykład w konewce czy blaszanym wiadrze. Oryginalny pojemnik można także otrzymać, obkładając starą doniczkę patyczkami. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być różnorakie kamienie czy granulaty wysypane pod roślinami. Do ozdobienia wnętrza warto wykorzystać również dekoracyjne korzenie czy przezroczyste szkło, które będzie skrzyć się, jak prawdziwe diamenty.

A może oczko wodne?

Na balkonie można również cieszyć się delikatnym pluskiem wody. Oczko wodne nie tylko ożywia otoczenie, ale jest też niezastąpionym elementem dekoracyjnym. Co więcej, na takie źródełko wcale nie potrzeba dużo miejsca. Można je urządzić w przeróżnych zbiornikach, na przykład w drewnianej czy metalowej beczce. Kupić można również gotowe pojemniki wyposażone nie tylko w pompę i filtr, lecz także w fontannę. Warto jednak pamiętać, że woda to nie wszystko. Dopiero rośliny nadadzą naszemu jeziorku niepowtarzalny urok. Najlepiej obsadzić je gatunkami wodnymi oraz z tzw. strefy błotnej. Warto, aby były to rośliny niewielkie, specjalne wyhodowane do uprawy w tego typu zbiornikach. Jako podłoża należy użyć ziemi gliniastej wymieszanej z ziemią ogrodową i piaskiem.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Soczyste kolory w Twoim mieszkaniu: Inspirujące zdjęcia, porady, wskazówki!

Okazuje się, że surowe i chłodne ściany mogą dać efekt ciepłego i atrakcyjnego wnętrza!

Jak praktycznie urządzić kuchnię? Porady, wskazówki & triki

Sprawdź, co gdzie ulokować oraz które urządzenia się niezbędne?

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.05.2011 21:57
Pomagamy pieskom, każde kliknięcie się liczy żeby pomóc psom w schroniskach. 70 kliknięć poprawia byt 1 psa w schronisku - 9.bb/183291/pustamiska - Dziękujemy!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2011 16:11
a ja mam prawdziwy ogród z jabłonkami, śliwą, wiśnią, kwiatami, tołem z krzesłami, trawą ;d
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2011 15:10
Heh, niestety, mieszkam w bloku i na moim balkonie zmieści się co najwyżej ten stolik z pierwszego zdjęcia i krzesło :) I to wtedy, kiedy wyjmę sznurki...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2011 14:54
piękne zdjęcie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2011 10:27
Te ładne sofy doczekałyby tylko pierwszego wiosennego deszczu który zostawiłby zacieki na ich jasnych obiciach:)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie